Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?

darovanie krvi

SITA

Krv je životodarná tekutina, ktorá zásobuje tkanivá a orgány nielen kyslíkom, ale aj potrebnými živinami. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že sa nedá ničím nahradiť. Na operačnom stole preto život pacienta častokrát závisí aj od dostatočných zásob transfúznych prípravkov. Hoci kritériá darcovstva spĺňa až 25% obyvateľstva, pracoviská transfúznych staníc navštevuje len asi 5% populácie. A to aj napriek tomu, že darovaním krvi sa organizmus stáva odolnejším a ľahšie prekonáva krízové situácie. Zistite aj vy, aké ďalšie benefity prináša práve darcovstvo a ako sa na odber dôkladne pripraviť.

Aké sú podmienky na darcovstvo?

Darovať krv môže len zdravý jedinec vo vekovom rozmedzí 18-65 rokov s telesnou hmotnosťou nad 50 kíl. Zo skupiny darcov sú automaticky vylúčení tí, ktorí prekonali (alebo ešte stále prekonávajú) niektorú z infekčných chorôb prenášaných krvou – žltačku, vírus HIV, AIDS, či iné pohlavné choroby. Na odber sa nechystajte, ak pravidelne a dlhodobo užívate lieky, cestujete po krajinách s nízkym hygienickým štandardom alebo ste nedávno prekonali zápalové ochorenie. Ženy v odbere obmedzuje tehotenstvo, dojčenie a menštruácia. Za normálnych podmienok však môžu darovať krv s odstupom štyroch mesiacov trikrát ročne. Muži smú darovať krv už po troch mesiacoch, čiže o jeden raz v roku viac. Či spĺňate kritériá, vám hneď v úvode prezradí dotazník, ktorý pred vyšetrením musíte pravdivo vyplniť.


Mohlo by vás zaujímať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Darcovstvo býva účinnejšie ako preventívna prehliadka

Aby sa riziko nakazenia pre príjemcu krvi znížilo na minimum, každý darca pred odborom absolvuje vyšetrenie. To býva spravidla ešte podrobnejšie než pri bežnej prehliadke u všeobecného lekára. Zahŕňa totiž nielen krvný obraz a pečeňové testy, ale aj odber vzoriek na virológiu. Samozrejmosťou je tiež zmeranie krvného tlaku a telesnej teploty. Takáto komplexná prehliadka vás ubezpečí, že ste na 100% zdraví, v ojedinelých prípadoch odhalí chorobu, o ktorej ste nemali ani len tušenie. Darcovstvo má však aj ďalšie výhody:

  • odolnosť – pri pravidelných odberoch si organizmus na krvné straty takpovediac zvykne a stane sa „trénovanejším“. Pri závažných úrazoch s rizikom vykrvácania je tak percentuálna šanca na prežitie výrazne vyššia.
  • regenerácia – odber predstavuje druh impulzu pre telo, aby naštartovalo tvorbu stratených krvných komponentov. Po ich doplnení je organizmus o niečo sviežejší.
  • regulácia železa – ak ho máte nadbytok, odberom sa hladina upraví. V prípade, že ste anemickí, pri vyšetreniach sa to zistí.
  • pokles rizika srdcovo-cievnych chorôb – vedci zistili, že u darcov je riziko infarktu myokardu znížené až na polovicu. Môže za to práve vyššie spomínané železo.

Mohlo by vás zaujímať: Železo je pre naše telo dôležité: Takto zlepšíte jeho vstrebávanie!


Existujú nejaké nástrahy?

Po odbere sa v mieste vpichu ihly môže vytvoriť hematóm (modrina). Tej sa však môžete vyhnúť dôkladným stlačením vatového tampónu po vytiahnutí ihly. Všetok použitý materiál je sterilný a jednorazový, takže sa nemusíte obávať žiadneho prenosu chorôb. Zo straty krvi sa môžete cítiť unavení až malátni. V tom prípade nešoférujte, vyhnite sa fyzickej námahe a dostatočne odpočívajte po zvyšok dňa. Väčšina zamestnávateľov uvoľňuje na darovanie krvi zamestnancov po dobu jednej osemhodinovej zmeny, kedy majú nárok na mzdu, ako keby boli v práci. Ak sa počas samotného odberu vyskytnú akékoľvek zdravotné komplikácie či ťažkosti, prítomná je zdravotná sestra pripravená pomôcť. Vplyv darovania krvi na organizmus komplexne vysvetlila aj doktorka Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave: „Darovanie krvi prispieva aj k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok. Organizmus je lepšie pripravený na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi, rýchlejšie sa tvoria nové, „čerstvé“ krvinky, darcovi sa vyrovnáva krvný tlak, zlepšuje sa imunita, skvalitňuje sa stav pokožky. Riziko pri odbere krvi je minimálne, môže ísť napríklad o modrinu v mieste vpichu, prípadne môže darca pociťovať po odbere malátnosť alebo poruchy sústredenia, hlavne ak pred odberom nejedol a nepil dostatok tekutín, zníženie výkonnosti pri fyzickej námahe.“


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Na odber sa pripravte už deň vopred

Deň pred odberom nekonzumujte ťažké jedlá ani príliš veľa mliečnych výrobkov. Pite dostatok tekutín, absolútnym tabu je fajčenie a alkohol. Doprajte si spánku, koľko potrebujete, aby ste prišli oddýchnutí a svieži. Nezanedbajte ľahké raňajky podľa chuti  (celozrnné pečivo, zelenina, ovocie,…). Pri jednom odbere vás odľahčia spravidla o 450 ml krvi, preto prípravu nepodceňujte.

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame