Pomôžu schudnúť: Spoznajte nápoje, ktoré urýchlia metabolizmus a potlačia hlad

Oolong

pixabay.com

Pravidelné pitie vody dokáže podporiť chudnutie. Tento fakt isto poteší mnohých, ktorí sa snažia zbaviť kilogramov navyše. Voda tvorí takmer dve tretiny ľudského tela a nevyhnutne ju potrebujeme pre zachovanie správnej funkčností tkanív, orgánov a látkovej premeny.

Ak každú hodinu vypijete pohár vody, váš metabolizmus sa optimalizuje, škodliviny budú z tela priebežne vyplavované. Ako bonus, váš žalúdok nebude prázdny, takže nebudete pociťovať návaly hladu. Dokonca pohár vody pred jedlom spôsobí, že z taniera nezjete všetko a budete sa skôr cítiť zasýtení.

Problém však nastáva vtedy, ak snahu o dlhodobé zotrvanie narúša nudnosť a fádnosť čistej vody. Počuli ste už o nápojoch na chudnutie? Sú chutné, osviežujúce, dokážu podporiť spaľovanie tukov a zrýchlia váš metabolizmus. Jednoducho ich pripravíte doma a na rozdiel od rôznych práškových “chudnúcich zázrakov” sa nemusíte obávať o kvalitu zloženia.


Mohlo by vás zaujímať: Zhoďte posledné kilá pred dovolenkou: Stavte na tento zázračný chudnúci nápoj


Základné nápoje na chudnutie

Medzi základnú výbavu každého človeka, ktorý chce schudnúť, by mala patriť kvalitná káva a sypané čaje: zelený, biely, rooibos, oolong a mätový čaj. Odporúčajú sa overené kvalitné zdroje. Už dve šálky denne dokážu ukázať ich silu a pozitívne účinky na vaše telo.

Bežné balené vrecúška z obchodov, ktorých pôvod je neurčitý, majú so skutočným čajom často spoločný len názov. Ide skôr o “zafarbenú vodu” s jemnou arómou.

S kávou môžete striedať čaje podľa vlastného výberu. Potrebu sladenia neriešte cukrom, radšej skúste med. Osvedčené sú aj prírodné sladidlá ako stévia alebo sirup z agáve v malom množstve. Pamätajte, že každý nápoj s cukrom sa stáva jedlom.

Náš tip:

Účinky týchto čajov môžete podporiť štipkou škorice alebo kúskom nastrúhaného zázvoru, ktoré patria k hrejivým koreninám. Zvyšujú spotrebu energie v tele a s ňou i spaľovanie kalórií.

Komu sa žiada zmeny, prinášame netradičné chladené inšpirácie. Pitie chladených nápojov totiž zvyšuje spaľovanie kalórií. Na zohriatie studenej vody musí organizmus vydať vyššiu energiu a približne 90 minút po vypití pol litra chladeného nápoja máte zrýchlený metabolizmus.


Mohlo by vás zaujímať: Ľadové osvieženie iba pre vás: Tieto nápoje vám dodajú sily a zdvihnú náladu


Limetkovo – mätové osvieženie

Potrebujeme:

 • sypký zelený čaj na prípravu dvoch šálok (alebo 2 sáčky)
 • 1-2 limetky podľa veľkosti
 • 8-10 lístkov čerstvej mäty

Postup: Zelený čaj zalejte do džbánu pol litrom horúcej vody a lúhujte podľa návodu. Dolejte ďalším pol litrom studenej vody, vytlačte šťavu z limetiek a pridajte natrhané očistené lístky mäty. Premiešajte a nechajte v chladničke odpočívať aspoň hodinu.

Výhody:

Zelený čaj je výborný antioxidant a už dlhé roky sú známe jeho účinky pri spaľovaní tukov. Obsahuje totiž kofeín a polyfenoly, ktorými stimuluje termogenézu a urýchľuje metabolizmus. Limetka je jemnejšia ako citrón a chuťovo menej tradičná, no stále obsahuje dostatok vitamínu C, ktorý pôsobí proti voľným radikálom. Mäta priaznivo vplýva na tvorbu tráviacich štiav a dokáže stimulovať tvorbu hormónov, ktoré mozog oklamú a navodia dlhší pocit sýtosti.


Mohlo by vás zaujímať: Uhorka pre krásu a zdravie: Využite jej skvelé vlastnosti naplno!


Uhorka pre odvodnenie

Potrebujeme:

 • 1 šalátovú uhorku
 • 1 menší grapefruit alebo ½ z veľkého grapefruitu
 • pár lístkov mäty
 • 1 menší citrón

Postup: Nakrájanú šalátovú uhorku rozmixujte najemno spolu s dužinou grapefruitu. Preceďte cez sitko do džbánu a dolejte 1-1,5 litrom studenej vody (precedenie môžete vynechať, ak vám v nápoji nebudú prekážať jemné kúsky). Pridajte kolieska citrónu a pár plátkov uhorky pre príjemný estetický efekt a dajte džbán zachladiť.

Výhody:

Uhorka má veľmi málo kalórií, ale za to veľa minerálov. Obsah draslíku a horčíka pôsobí močopudne, čím sa zbavíte zadržiavania vody, prebytočných toxínov a kilá pôjdu dolu ľahšie. Látky obsiahnuté v grapefruite zase urýchľujú spaľovanie tukov a zníženie hladiny cholesterolu. Ľudia, ktorí jedli pred výdatným jedlom polovicu grepu, nepribrali a ich trávenie fungovalo omnoho lepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Lepšia postava pred letom: S citrónom a zázvorom pôjdu kilá nadol jedna radosť


Zázvor na celý deň

Potrebujeme:

 • 1,5 čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru
 • 1 šalátovú uhorku
 • 1 citrón
 • 2 litre vody
 • pár lístkov mäty

Postup: Do studenej vody pridajte nastrúhaný zázvor a plátky uhorky a citróna. Primiešajte lístky mäty a na noc vložte do chladničky. Ráno nápoj sceďte do fľaše a popíjajte počas celého dňa. Pre zmiernenie ostrosti môžete pri príprave pridať aj pár lyžičiek medu.

Výhody:

Zázvor dokáže vďaka obsahu účinných látok zvýšiť rýchlosť metabolizmu, uľahčiť trávenie a vyprázdňovanie a prispieť k zníženiu hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Má antibakteriálne a protizápalové účinky. Ak neprekročíte dennú povolenú dávku (viac ako 4 gramy), pri pravidelnej konzumácii posilníte imunitu, zbavíte sa respiračných ochorení, vaše tráviace procesy sa stabilizujú a tiež zmiznú nevoľnosti a nadúvanie po jedle.


Ktoré zo spomínaných krokov sa snažíte dodržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame