Poodhalené tajomstvá dlhovekosti: Pomôže šport, strava i priatelia

Žena

thinkstockphotos.com

Každý z nás sa túži dožiť čo najvyššieho veku. Recept na dlhovekosť, bohužiaľ, ešte stále neexistuje. Niektorí odborníci v oblasti medicíny sa však pokúšajú zistiť, čo robia inak ľudia, ktorí sa dožívajú mimoriadne vysokého veku. Prišli na to, že ide o dôsledok celkového životného štýlu.

Dve skupiny ľudí

Vedci nevedia prečo, no existujú dve skupiny ľudí. Ta prvá skupina je v starobe skúšaná rôznymi chorobami, komplikáciami a častými návštevami nemocnice. Druha sa s vážnejším zdravotným problémom nikdy nestretla a aj v pokročilom veku žije plnohodnotný a kvalitný život. Má svoje koníčky, záľuby, rodinu a užíva si dôchodok naplno.

Dobrá správa

Pozitívne však je, že počet ľudí, ktorí patria do druhej skupiny a teda žijú relatívne dlho bez vážnych chorôb, narastá. Podľa doktora Oscara Lopeza, riaditeľa Výskumného centra Alzheimerovej choroby na Pittsburgskej univerzite v USA, bude počet ľudí, ktorí sa dožívajú úctyhodného veku stúpať: ,,Množstvo ľudí, ktorí majú vyše deväťdesiat rokov, bude obrovské. Musíme čo najskôr prísť na to, ako im skvalitniť ich život.“


Mohlo by vás zaujímať: Recept na dlhovekosť potvrdený: Základ je kontakt s rodinou


 

Starnutie môžeme ovplyvniť

Mnoho ľudí si myslí, že o tom, ako dlho budú žiť, rozhodujú z veľkej časti gény. Je to však mýtus, ktorý vedci postupne vyvracajú. Ukázalo sa, že gény rozhodujú o dĺžke nášho života len z 30 percent. Vek, ktorého sa dožijeme, teda môžeme z veľkej väčšiny ovplyvniť a to prostredníctvom životného štýlu.

Doktor Oscar Lopez dodáva, že ak sa chcete vyhnúť príznakom starnutia a udržať si zdravú myseľ, tak by ste sa mali veľa hýbať a pravidelne cvičiť. ,,Šport je lacným prostriedkom na zastavenie demencie. Je dokázané, že starí ľudia, ktorí sa každý deň prechádzali a za týždeň nachodili niekoľko kilometrov, mali oveľa lepšie výsledky mozgu.“

Modré zóny

V posledných rokoch sa stali predmetom viacerých výskumov takzvané modré zóny. Ide o miesta na zemi, v ktorých sa ľudia dožívajú najvyššieho veku. Patrí sem:

  • Loma Linda (Kalifornia)
  • Ikaria (Grécko)
  • Sardínia (Taliansko)
  • Okinawa (Japonsko)
  • Nicoya (Kostarika)

Vedcov zaujíma najmä to, čo robia títo ľudia preto, aby sa dožili tak vysokého veku. Fascinujúce je, že ich srdcové choroby, cukrovka, rakovina či Alzheimer postihujú len zriedkavo.


Mohlo by vás zaujímať: Recepty na dlhovekosť od najstarších na svete: Spánok, whisky aj surové vajcia


 

Prišli na niečo zaujímavé

Jedným z odborníkov, ktorý sa venuje výskumu modrých zón je aj Dan Buettner. Od roku 2000 podrobne skúma ľudí, ktorí žijú viac ako sto rokov a dospel k záveru, že majú mnoho spoločného.

Medzi spoločné znaky patrí:

1. Strava: je prevažne rastlinného pôvodu. Jedia ovsené potraviny, semienka a fazuľu. Nezvyknú jesť mäso, len ryby. Nikdy nejedia po západe slnka a neprejedajú sa.

2. Pohyb: venujú sa záhradkárstvu, pastierstvu alebo vo voľnom čase chodia behať.

3. Zmysel života: každý z týchto ľudí má dôvod, prečo žiť. Môže to byť rodina, viera, domáce zvieratko alebo nejaký koníček.

4. Viera: dôležité je v niečo veriť. V čokoľvek.

5. Stretnutia s priateľmi: pri živote ich držia aj priatelia, pravidelné návštevy, rozhovory a celoživotné priateľstvá.

6. Spánok: kvalitný spánok prospieva telu aj mysli.


Akého veku by ste sa chceli dožiť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame