Popraskané cievky na tvári na kráse nepridajú: Vyhnite sa ich vzniku, kým môžete

Žena

freedigitalphotos.net

Popraskané cievky na tvári sú kapitola sama o sebe. Nielen, že iným kazia dojem z vášho vzhľadu, no nepríjemné pocity môžu spôsobovať aj samotnej nositeľke, či nositeľovi. Nachádzajú sa zväčša v oblasti nosa a líc a ak sa ich nakopí priveľa, človek môže nadobudnúť dokonca až komplex z toho, že chodí neustále s červenou tvárou a ostatní si o ňom môžu myslieť, že je alkoholik. Tohto delikátneho problému, sa však dá veľmi jednoducho a rýchlo zbaviť.

Genetika v tom opäť nie je nevinne

Ako mnoho iných ochorení, aj nadmerné praskanie žiliek na tvári, je do veľkej miery zavinené zdedenými danosťami. Ak sa popraskané cievky na tvári vyskytovali vo vašej rodine a máte ich aj vy, pravdepodobne ste ich podedili. „Koža v oblasti tváre je celoživotne vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu, poveternostným podmienkam a tým pádom je najviac namáhaná. Preto dochádza, okrem genetických dôvodov, k rozširovaniu a praskaniu cievok najmä v tejto oblasti,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Marika Horečná z kliniky estetickej  a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline (www.dermapoint.sk).


Tiež by vás mohlo zaujať: Tvár môže odhaliť stav vášho srdca: Pri ktorých znakoch zbystriť pozornosť?


Máte citlivú pleť? Cievky na nej praskajú častejšie

Pozor by ste si mali dať aj vtedy, ak je vaša pleť príliš suchá, alebo citlivá. Osoby s takýmto typom pokožky majú omnoho väčší sklon ku vzniku prasknutých cievok na tvári, ako ľudia s inými typmi pokožky. „Ak máte sklon ku suchej a citlivej koži, rovnako patríte do skupiny, v ktorej sa problém cievok vyskytuje častejšie. V prípade cievok na tvári, sú na tento problém viac náchylnejšie ženy, než muži,“ objasňuje dermatologička, ktorá dodáva, že problémy s cievkami sa začínajú objavovať medzi 30. a 40. rokom života.

Zaberajú na tento problém krémy?

Keďže sa jedná o problém v koži, kedy cievka praskne a rozšíri sa natoľko, že je viditeľná a spôsobuje sfarbenie daného miesta do červena či fialova, nemôžete od nijakého krému čakať, že danú cievku odstráni. A inak ako odstránením danej cievky sa tento problém riešiť nedá. „Krémy nepredstavujú komplexné riešenie tohto problému. Dočasne však môžu pomôcť v tom zmysle, že spevňujú stenu ciev, znižujú lokálne prekrvenie a tým aj viditeľnosť začervenaných miest. Niektoré z nich obsahujú napr. hesperidin, ktorý stabilizuje steny drobných ciev a dextran sulfát, ktorý pôsobí proti prekrveniu pokožky. Niekedy bývajú  sfarbené mierne do zelenej farby, pre lepšie prekrytie,“ vysvetľuje princíp fungovania krémov, zameriavajúcich sa na daný problém MUDr. Marika Horečná.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vyskúšajte masky z avokáda a smotany

Ak chcete vyskúšať aj nejaké prírodné spôsoby zmierňovania daného problému, môžete vyskúšať podľa lekárky napríklad masky z avokáda a smotany. „Celkovo je určite prospešné zaradiť do svojho jedálnička pohánku, vitamín C či avokádo. Vyhýbať by ste sa mali priamemu slnečnému žiareniu, ale napríklad aj saunám, kde teplota vystúpi nad 50°C, tak isto alkoholu a rýchlym prechodom zo zimy do tepla a naopak,“ radí skúsená odborníčka na dermatológiu.

Aké je účinné riešenie?

Jediným riešením, ako sa cievok zbaviť, je odstrániť ich. Pri súčasnej modernej technike je to otázka pár krátkych návštev v špecializovanom laserovom centre a problému sa zbavíte už navždy. „Cievky na tvári sa odstraňujú najmä pomocou IPL. Zákrok je nutné opakovať, po jednom ošetrení sa vám stratí približne 50-70% cievok, v závislosti od ich charakteru. Treba však pamätať aj na to, že je to vysoko individuálne. Ak sa príde včas a rozsah poškodenia nie je veľký, výborné výsledky sa dosiahnu už po prvom raze,“ hovorí MUDr. Horečná.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Ako to funguje?

„Pri selektívnej fototermolýze vystrelený impulz preniká kožou bez toho, aby ju poškodil  a pohltí sa v červenom krvnom farbive. Vzniknuté teplo pohltí cievka a dochádza k jej zničeniu a následne k vstrebaniu. Môže sa stať, že cievka je príliš hlboko, prípadne je príliš hrubá a po prvom raze sa neodstráni úplne, preto treba ošetrenie opakovať,“ vysvetľuje špecialistka, ktorá zároveň ozrejmuje, ako sa tento problém liečil v minulosti: „Pred érou laserov sa cievky odstraňovali hlavne elektrokauterom, ale výsledný efekt nebol vždy dostačujúci, častokrát vznikali drobné jazvičky po ošetrení a proces ošetrenia býval dosť bolestivý.“

S tvárou zaobchádzajte opatrne

Dermatologička MUDr. Horečná tiež upozorňuje na to, že oblasť tváre je veľmi citlivá a že by ste sa pri zaobchádzaní s ňou mali pridŕžať nasledujúcich rád: „Používať vhodnú kozmetiku a make-up s vysokým ochranným faktorom. Mastnú pleť nedráždiť agresívnymi prípravkami na báze alkoholu. Lokálne liečivá na báze kortikosteroidov obmedziť na oblasť tváre na nevyhnutné minimum. Ak už sa vám objavia prvé cievky, netreba čakať. Ten čas radšej investujte do návštevy laserového centra,“ dodáva špecialistka.


Máte problémy s popraskanými cievkami na tvári? Ako s tým bojujete? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame