Populárna, zdravá, ale je vhodná? Paleo diéta má množstvo plusov aj mínusov

Ovocie

gettyimages

Hlavnou zásadou paleo stravy je: keď to nejedli ľudia v praveku, nemali by ste to jesť ani vy. Aj keď to čierne na bielom pôsobí prinajmenšom bizarne, táto diéta je skutočne populárna a obrovskému množstvo ľudí dáva zmysel. Denník New York Times dokonca prišiel s informáciou, že každý tretí človek už túto diétu absolvoval, alebo o nej minimálne premýšľa. Navyše, veľké množstvo ľudí si tiež pochvaľuje jej účinky na zdravie a dokonca aj vplyv na stratu nejakých tých kilogramov. Je to však po nutričnej stránke rozumné? A je paleo diéta dostatočne vyvážená a praktická?

Nie sme ako pravekí ľudia

Poďme začať základnými faktami. Nič také, ako jednotná paleo strava neexistuje. Paleolit, čiže staršia doba kamenná, trval dva a pol milióna rokov a zahŕňal rôzne a neustále sa vyvíjajúce populácie so širokou škálou potravy závislé od klímy, zemepisnej polohy, obdobia a dostupnosti.

Súčasné ľudské bytosti a zloženie jedla, ktoré konzumujú, nie sú rovnaké, ako boli v paleolite. Genetické zmeny, pestovanie a chov vytvorili z človeka i jeho potravy celkom iné organizmy. Navyše neexistujú žiadne štúdie uskutočnené na veľkých skupinách ľudí, ktorí by v množstve desaťročí dodržiavali v súčasnosti tak obľúbenú verziu paleo stravy, takže nie je možné posúdiť jej dlhodobé účinky na zdravie.

Rovnako je potrebné mať na pamäti, že dĺžka života ľudí pred nástupom poľnohospodárstva pred 15 tisíc rokmi len zriedka dosiahla či prekročila 40 rokov, preto nie je známe, aké boli ich riziká k rozvoju takzvaných civilizačných chorôb. Existuje však jedna základná zásada paleo stravy, ktorá môže všeobecne prospievať zdraviu – vyvarovať sa všetkých balených a priemyselne spracovaných potravín.


Mohlo by vás zaujímať: Návrat k jaskynnému typu stravovania: Diéta ideálna pre milovníkov mäsa


Denné paleo menu

Poďme sa pozrieť na príklad denného menu obsahujúceho 2200 kalórií, ktoré odporúča jedna z obľúbených kníh o tom, ako jesť ako jaskynný človek.

Raňajky: 340 gramov grilovaného lososa, jeden a tri štvrte šálky melónu cantaloupe.

Obed: 85 gramov grilovaného chudého bravčového, štyri a pol šálky šalátu ochuteného len pomarančovou šťavou.

Večera: 225 gramov pečenej chudej sviečkovice, tri šálky v pare varenej brokolice, štyri a pol šálky šalátu (opäť žiadny olej, aj keď niektoré verzie paleo diéty berú na milosť olivový olej), šálka jahôd.

Desiaty: pol pomaranča, trištvrte šálky mrkvy, šálka zeleru.


Mohlo by vás zaujímať: Paleo diéta kladie dôraz na mäso a zeleninu: Toto sú jej plusy i mínusy


Poriadna dávka proteínov

S takým množstvom zeleniny a ovocia táto strava obsahuje veľa vlákniny a väčšinu základných vitamínov a minerálov. Napriek niekoľkým zásadným nutričným nedostatkom, ako je chýbajúci vápnik a vitamín D, pretože sa nadšenci do paleo stravy vyhýbajú mliečnym produktom, znie celkom zdravo – ak vaše obličky dokážu zvládnuť toľko proteínov.

Ale je tiež praktická? Koľko ľudí, ktorí sa snažia ráno pripraviť si raňajky či obed do práce, si urobí čas, aby si ugrilovali lososa? Čo urobia, ak pôjdu niekam na večeru, obzvlášť ak na návštevu k niekomu domov? A čo je najdôležitejšie, dokážu túto stravu už navždy dodržiavať a žiť šťastne až do smrti bez kúska chleba, sušienok alebo – bože chráň – kopčeku zmrzliny?

Navyše nie všetky paleolitické stravy sú rovnako výživné. Tí, ktorí si ako svoj vzor zvolia predkov Inuitov, sa budú živiť predovšetkým mäsom a morskými plodmi, doplnené len minimálne – ak vôbec – ovocím a zeleninou, ktorým sa v Arktíde nedarí.

Alebo ako uviedla Marlene Zuková, evolučná biologička Minnesotskej univerzity a autorka knihy nazvanej Paleofantazie: „To, že sa ľudia, ako sú Inuiti, dokážu prispôsobiť strave s minimom rastlinnej potravy, ešte neznamená, že by tak mali žiť, ak majú na výber.“


Máte vlastné skúsenosti s paleo diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, New York Times
Odporúčame