Pór milovali už v Antike: Povzbudí mozog a zlepší náladu

Pór

sxc.hu

V Amerike a Veľkej Británii je pór považovaný „len“ za zeleninu, ale na európskom kontinente, obzvlášť vo Francúzsku, patrí aj medzi korenie. Zistite aj vy, ako môže prospieť vášmu telu a ozvláštnite ním svoj jedálniček!

Pór bol vypestovaný z divého druhu, ktorý mal domov v južnej Európe a juhozápadnej Ázii, ale tiež v Anglicku a v Perzii. Pestovali ho už starovekí Egypťania, Gréci i Rimania. Rimania si ho tak obľúbili, že záhrady, kde sa pestoval, dostali zvláštny názov – hovorili im „porrinae“. Dokonca sa na niekoľkých miestach spomína i v Starom zákone.

Cisár Nero – „pórožrút“

Priaznivé účinky póru na ľudské zdravie poznali už v antickom Ríme. K jeho najväčším fanúšikom patril cisár Nero. Považoval sa za vynikajúceho rečníka a speváka a veril, že pór mu posilňuje hlasivky. Kvôli častej konzumácii tejto zeleniny si vyslúžil prezývku „pórožrút“.

Vitamíny C aj E

V póre je vysoký obsah karotenoidov, ktoré majú schopnosť sa v tele premeniť na vitamín A, ktorý je u detí nutný pre správny vývoj a rast. Navyše je základom pre tvorbu očného farbiva, ktoré je dôležité pri ochrane pred šeroslepotou. Vitamín C s vitamínom E chránia organizmus pred voľnými radikálmi, čím vlastne bránia vzniku rakovinového bujnenia. Thiamín, jeden z vitamínov skupiny B, je dôležitý pre správnu funkciu srdca, nervov a pri obnove tkanív. Tiež zlepšuje náladu a pamäť, hlavne u ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kyslastý zázrak pre lepšie trávenie a krajšie vlasy: Ochutnajte rebarboru!


Jedzte aj zelenú časť

Okrem vitamínov je v póre celá rada minerálnych látok. Obsiahnutý fosfor povzbudzuje činnosť mozgu a pozitívne pôsobí proti starnutiu ciev. Obsah vlákniny podporuje činnosť čriev a zlepšuje črevnú mikroflóru.

Vďaka sírnym siliciam podporuje činnosť trávenia a tým i chuť k jedlu. Túto zeleninu by mali častejšie konzumovať osoby trpiace dnou a reumou kvôli jeho diuretickým vlastnostiam. Zvyšuje tiež výkon žlčníka a pôsobí proti vzniku žlčových kameňov.

Na rozdiel od bielej časti je v zelenej časti póru až dvojnásobok vitamínov. To je dôvod, prečo by sa mali konzumovať i listy, hlavne u jeho letných odrôd.

Skúste ho vypestovať doma

Energetická hodnota póru je 174 kJ na 100 g čerstvej zeleniny. A jeho cena? Približne 1€ za kg. Pór je však možné vypestovať i u nás a nevadí mu ani chladnejšia oblasť. Náročnejší je však na dostatok vody a živín v pôde. Pokiaľ sa rozhodnete pestovať letnú odrodu, už v auguste si môžete pochutnať na vlastnej zelenine. Zimná odroda sa zbiera koncom októbra a čo nespotrebujete, necháte na záhone. Bez poškodenia totiž dokáže prečkať zimu až do -15°C.

Nechajte sa inšpirovať dobrotami

Použitie póru v kuchyni je rôzne, patrí k univerzálnym typom zeleniny. Dá sa nakrájať na chlieb, používa sa do polievky, ako prísada pri varení rýb. Môžete ho variť vo vode alebo v pare, dusiť a dokonca i zapekať. Významné miesto zaujíma predovšetkým v ázijskej kuchyni. V tejto zemi sa vyskytuje ďaleko viac druhov než u nás.


Tiež by vás mohlo zaujať: Lahodné a rýchle krémové polievky: Ideálna večera či ľahký obed


Pórová polievka

Očistite 3 zemiaky a nakrájajte ich na kocky. Umyte väčší pór, očistite ho a nakrájajte na kolieska. V hrnci zohrejte trochu masla, opražte na ňom pór, pridajte zemiaky a zalejte 1,5 litrom vody. Pridajte bujón, okoreňte podľa chuti a povarte pokiaľ zelenina nezmäkne. Po uvarení rozmixujte ponorným mixérom. Pred servírovaním ozdobte petržlenovou vňaťou alebo pažítkou.

Pórové palacinky

Nakrájajte 100 g slaniny na kocky a roztopte na oleji, pridajte na kolieska nakrájaný pór a opražte. Z 3 dcl mlieka, 2 vajec a 8 lyžíc polohrubej múky vymiešajte cesto, kam vmiešate vychladnutý pór so slaninou. Palacinky upečte na troške oleja, za horúca posypte palacinky nastrúhaným syrom a zrolujte. Dobrú chuť.


Máte dobrý recept na prípravu či pestovanie póru? Poraďte ho aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame