Poraďte si s bolesťou aj bez liekov: Pomôže vám zázvor, klinčeky či kurkuma

Zázvor

thinkstockphotos.com

Skôr ako siahnete po analgetikách, vyskúšajte tipy proti bolesti z prírody. Veď lieky nie sú jediným riešením.

Pri bolestiach hlavy, zubov či chrbtice väčšina z nás siahne prirodzene po analgetikách. Je to síce najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie, ale určite nie jediné. Ktoré prírodné prostriedky pomáhajú tlmiť bolesť?

Zázvorom proti bolesti kĺbov a svalov

Zázvor je vďaka svojim účinkom na nezaplatenie hlavne v zimných mesiacoch. Posilňuje imunitný systém, ktorý človeka chráni pred vírusmi a baktériami. Keďže sú v ňom zastúpené fytochemikálie, ktoré majú protizápalové vlastnosti, prinesie úľavu aj pri bolesti kĺbov, svalov či chrbtice.

  • Zázvorový obklad

Na prípravu obkladu je ideálny čerstvý zázvor, ktorý treba nastrúhať a vytlačiť z neho šťavu. Dužinu dáme do bavlneného vrecúška. Medzitým si dáme variť 2,5-3 litre vody. Po zovretí vodu odstavíme a vložíme do nej vrecko so zázvorom. Necháme lúhovať 15 minút. Do vzniknutého odvaru namočíme bavlnenú látku a prikladáme na bolestivé miesto.

  • Zázvorová pasta

Kúsok zázvoru nastrúhajte a zabaľte do bavlnenej látky. Priložte na postihnuté miesto.


Mohlo by vás zaujať: Recepty z domácej lekárne: Poslúžia proti chrípke, kašľu aj ako skvelá prevencia


Cibuľa zatočí s bolesťou hrdla

Cibuľa sa pri bolesti hrdla využíva napríklad v podobe medovo-cibuľového sirupu, ktorý podporuje činnosť imunitného systému a pomáha telu zbaviť sa nežiaducich látok. No cibuľu možno využiť aj zvonku.

  • Cibuľový obklad

Príprava cibuľového obkladu je veľmi jednoduchá. Cibuľu nakrájame nadrobno. Stačí ju krátko podusiť na malom množstve vody. Pre lepší účinok sa odporúča pridať aj aníz, ktorý ma antibakteriálne účinky. Cibuľu dáme na postihnuté miesto, prikryjeme bavlnenou látkou a necháme pôsobiť.


Čo všetko možno označiť za superpotraviny? Odpovede nájdete v rovnomennej knihe.


Kurkuma proti bolestiam pri artritíde

Jemne pálivé korenie oranžovožltej farby je neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy. Okrem toho, že pomáha pri tráviacich problémoch, znižuje hladinu cholesterolu a posilňuje imunitu, zmierňuje i bolesť, ktorá súvisí s artritídou.

  • Nápoj z mlieka a kurkumy proti celkovej únave a bolesti tela

Ak neviete, ako sa naštartovať alebo cítite, že sa na vás „lepí“ chrípka, skúste vypiť pohár teplého mlieka s čajovou lyžičkou kurkumy. Následne si doprajte horúci kúpeľ a odpočívajte.


Zakúpte si na fitlekaren.sk produkty na boj s bolesťami, ktoré vás trápia


Klinčeky pomôžu pri bolesti hlavy i zubov

Klinčeky nie sú iba koreninou, ktorá dodá jedlám nezameniteľnú chuť a arómu. Sú aj bojovníkmi proti bolesti hlavy a zubov. Najjednoduchšie je použiť klinčekový olej, ktorý bolestivé miesto znecitliví.

  • Klinčekový obklad

Ak nemáte k dispozícii klinčekový olej alebo silicu, tak rozdrvte niekoľko klinčekov, pridajte do nich malé množstvo vody a vytvorte pastu. Pred použitím ju zahrejte.

Valeriána lekárska na rozličné bolesti

Táto liečivá bylinka sa využíva hlavne na upokojenie a ako prírodný liek proti nespavosti. Lenže má aj analgetické účinky, preto sa ju oplatí vyskúšať pri rozličných bolestiach skôr, ako siahnete po liekoch. Čaj pite 1-3 razy denne.


Mohlo by vás zaujať: Dajte bolesti kĺbov červenú: Doprajte si tieto čaje a potraviny


Magnézium a bolesť hlavy

Pri bolestiach hlavy je vhodné konzumovať potraviny s vysokým obsahom magnézia. Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, ako napríklad orechy, banány, datle, ananás, sušené marhule a tiež mak.

Teplé a studené obklady proti bolesti kĺbov

Niekomu pomôže bolesť zmierniť teplo, inému zasa chlad. Preto za vyskúšanie stoja teplé, alebo studené obklady, poprípade kombinácia oboch. Skúste najprv na 3 minúty aplikovať horúci obklad, následne na 1 minútu studený obklad. Takto obklady striedajte približne 20 minút.

Mäta prieporná a bolesť hlavy, kĺbov, svalov a zubov

Na použitie je najjednoduchšia silica z mäty priepornej. Na postihnuté miesto stačí naniesť niekoľko kvapiek a dôkladne rozotrieť.


Ktoré zo spomínaných prírodných liekov používate a ako často? Pomáhajú vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame