Porazte jarnú únavu: S týmito zbraňami s ňou hravo zatočíte

Senior

thinkstockphotos.com

Organizmus je po zimných mesiacoch oslabený a vyčerpaný, takže jarná únava je v podstate jeho prirodzenou reakciou. V zimnom období na nás vplýva mnoho faktorov, ktoré spôsobujú únavu, znižujú obranyschopnosť a uberajú z energie. Proti jarnej únave sa však dá bojovať a ľahko sa jej zbaviť. S našimi tipmi sa dokážete na jar prebudiť aj vy.

Čo spôsobuje jarnú únavu?

Neustály boj s chladným počasím a nedostatkom slnka, obmedzený prísun vitamínov v spojení s minimálnou fyzickou aktivitou. Niet teda divu, že sa z príchodu prvých jarných dní niekedy nedokážeme až tak radovať. Namiesto pozitívnej nálady pociťujeme fyzickú aj psychickú vyčerpanosť, mrzutosť, nechuť či neuveriteľnú únavu. Čo ešte spôsobuje či zhoršuje nepríjemnú jarnú únavu?

  • ťažká nevyvážená strava
  • nedostatok tekutín
  • nestále a premenlivé jarné počasie, keď sa striedajú chladnejšie dni s teplými – rýchle zmeny a teplotné výkyvy organizmus vyčerpávajú
  • pasívny oddych v teple domova či hodiny strávené za počítačom
  • vysoké pracovné nasadenie, stres
  • jarné diéty, ktoré organizmus často oberajú o energiu a oslabujú obranyschopnosť

Aj keď jarná únava pôsobí ako banálny problém, netreba ju podceňovať. Telo tak dáva najavo, že potrebuje obnoviť svoju funkčnosť a dobiť chýbajúcu energiu.


Mohlo by vás zaujať: Dolieha na vás jarná únava? 10 trikov, ako s ňou raz-dva zatočíte


Spoľahnite sa na jarný jedálniček

Zmeňte svoj jedálniček za tzv. jarný, ktorý obsahuje ľahšiu a pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály. Nemala by v ňom chýbať zelenina a ovocie, vláknina, strukoviny a namiesto výrobkov z bielej múky do neho zaraďte celozrnné pečivo. Zamerajte sa na pravidelný príjem stravy a jedzte striedmo. Ideálne by bolo, ak by ste vylúčili kofeín, alkohol a cigarety alebo aspoň obmedzili.

Doplňte si vitamíny

Najvhodnejšou prevenciou proti jarnej únave je prijímať potraviny bohaté na vitamín C, ktoré je známym pomocníkom pri tvorbe imunity organizmu. Citrusové plody, paprika, kiwi, brokoliaca – to všetko by malo mať miesto vo vašom jedálničku. Odporúčané je aj ginko biloba, ktoré stimuluje nervový systém a prehrieva končatiny. Môžete si pripraviť z neho čaj. Ak nesvieti slnko, stavte aj na stravu, ktorá podporuje tvorbu vitamínu D – hlavne ryby, rybí olej, mlieko či vajcia. Ten sa začne v koži vytvárať aj vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia.


Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie


Vybehnite za slnkom a do prírody

Po mesiacoch, kedy ste za tmy vstávali a za tmy sa vracali domov, nie je pre organizmus nič lepšie ako slnečné lúče. Vyhrievajte sa, koľko môžete a berte si energiu, ktorú vám slnečné lúče ponúkajú. Ak sa dá, aspoň trikrát za týždeň si vyjdite do prírody, do lesa na prechádzku. Ak ste z väčšieho mesta, pobudnite aspoň hodinku v pokojnom parku.

Vstávať a cvičiť!

Nastavte si budík na skoršiu hodinu. Hoci to môže byť náročné, oceníte to. Čím neskôr totiž vstanete, tým horšie budete dobiehať rozbehnutý deň. Pre lepšie prebudenie si hneď ráno zacvičte, vyššia hladina endorfínov vám zabezpečí dobrú náladu a množstvo energie. Nezabudnite na  raňajky bohaté na všetky potrebné živiny. Ak vám celozrnné pečivo či ovsené vločky nejdú na chuť, pripravte si zdravý smoothie. Namixujte mlieko s banánom a ďalším ovocím podľa chuti. Popíjať ho môžete aj cestou do roboty.


Mohlo by vás zaujať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?


Stretnite sa s priateľmi

Neostávajte so svojou únavou a smútkom sami doma, aby ste neupadli do depresie, ktorá je častou súčasťou jarnej únavy. Využite dlhší deň a dohodnite si stretnutie s priateľmi. Poseďte si v kaviarni, prejdite sa po parku alebo si spravte piknik. Neuchyľujte sa ale k túram po nákupnom centre, tie vám energiu skôr odoberú. Stretnutia však nenaťahujte do neskorých nočných hodín, v boji s jarnou únavou je potrebný aj dostatočný spánok. Pozor aj na stretnutia s ľuďmi, ktorí vás zavalia svojimi problémami a vysajú z vás aj zvyšok energie. Tie si radšej nechajte na neskôr, alebo ich úplne vylúčte.


Ako sa najlepšie darí s jarnou únavou vysporiadať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame