Porazte otravný hmyz – zbavte sa vínnych mušiek raz a navždy!

Červené víno

thinkstockphotos.com

Sladké a šťavnaté ovocie a vychladené nápoje lákajú k letnému oddychu na terase alebo balkóne. Príjemné chvíle relaxu a pohody vám však dokážu pokaziť nevítaní návštevníci – vínne mušky, ktoré si radi pochutnajú práve na ovocí. Tieto žltohnedé mušky veľké asi 1-2 milimetre s obľubou posedávajú na zrelom ovocí, často ich však nájdete utopené aj v pohároch s nedopitým zvyškom vína. Nemusíte sa ich ale obávať – vínne mušky, napriek tomu, že sú mimoriadne nepríjemné, nehryzú a človeku nijako neškodia. Hoci sa rady zdržujú pri nedojedených zbytkoch jedla a odpadkoch, ich prítomnosť nie je znakom toho, že je vaša domácnosť špinavá. V teplom počasí sa totiž mušky množia rýchlejšie. Nedá sa im vyhnúť úplne, ani keď máte na oknách sieťky proti hmyzu. Domov si ich prinesiete v taške s nákupom alebo vletia dnu cez otvorené dvere.

Kde sa skrývajú mušky

Najviac príležitostí na množenie sa majú mušky v kuchyni. Ak sa teda u vás doma podozrivo zvýši ich výskyt, skontrolujte ako prvé:

  • Smetný kôš a iné nádoby na odpadky a ich okolie
  • Špajzu, skriňu s potravinami
  • Otvorené fľaše s octom, sirupom, vínom a pod.
  • Košík na ovocie, nedojedené alebo nakrojené ovocie (citróny, melóny a pod.)

S inváziou mušiek preto bojujte tak, že najprv vyneste odpadky a umyte a vydezinfikujte všetky smetné nádoby. Ak sa mušky zdržiavajú na jednom mieste, skontrolujte, či sa tam nenachádza zabudnutý kúsok jedla. Dávajte si pozor tiež na rozliate šťavy pri varení. Aj jediná škvrna stačí na prilákanie mušiek. Všetko ovocie zakryte alebo dajte do chladničky, inak sa môžete tešiť na inváziu mušiek. Zápas nad muškami vyhráte jedine vtedy, keď budete dôslední, preto sledujte všetky miesta, kam odkladáte potraviny a udržujte ich v čistote.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Ako nalákať mušky do pasce

Odstrániť zdroj množiacich sa mušiek v domácnosti je jedna vec, keď vás však obťažujú pri večernom posedení, to už je niečo iné. Mušky sú otravné najmä vtedy, keď prilákané vôňou vášho nápoja spadnú do pohára a utopia sa v ňom. Neustále vyťahovať z vína mušky so samovražednými sklonmi nie je príjemné asi nikomu. Muškám však môžete prejsť cez rozum jednoduchou tekutou pascou – do pohára nalejte trochu octu, vína alebo inej tekutiny, ktorá ich priláka a pridajte zopár kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Pohár prekryte fóliou, do ktorej spravte niekoľko dierok, aby mušky mohli vletieť dnu, no von už nie. Vôňa vína či octu mušky priláka a saponát, ktorý znižuje povrchové napätie vody, spôsobí, že sa v tekutine rýchlejšie utopia. Aby ste si ušetrili námahu, môžete na takúto pascu použiť odrezaný spodok z PET fľaše, ktorú potom vyhodíte spolu s ulovenými muškami.


Mohlo by vás zaujať: Ploštice sú postrachom aj v súčasnosti: Ako im zabrániť v cucaní našej krvi?


Ďalšie spôsoby zbavenia sa mušiek

V boji s muškami nemusíte hrať fér a tak je dovolené použiť aj mechanické zbrane. V prípade, že máte v domácnosti celý húf mušiek, stačí zobrať vysávač, nájsť miesto, kde sa ich zdržuje najviac a prosto ich nasať. Okrem vysávača to môžete skúsiť aj s elektrickými lapačmi, ktoré lákajú mušky na svetlo a následne ich usmrtia. V tomto prípade však rátajte s investíciou od 7 eur vyššie.

Samozrejme, proti muškám sa dajú použiť i chemické prostriedky, napr. rôzne spreje proti hmyzu. Väčšinou sa však nedajú použiť v blízkosti potravín, ktoré mušky priťahujú, preto ich používajte len v miestnostiach, kde potraviny neskladujete.

Dodržali ste všetky spomínané rady, vyniesli ste odpad a zbavili sa zvyšného ovocia, no stále máte plný dom mušiek? Ďalšou možnou príčinou je, že sa liahnu z hliny v kvetináčoch. V tomto prípade zalejte kvety slabým roztokom hypermangánu a následne ich pár dní nezalievajte, aby hlina preschla. Z prírodných prostriedkov môžete vyskúšať cesnak alebo klinčeky, ktoré by mali mušky odpudiť do niekoľkých dní.


Ako ste si s vínnymi muškami poradili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame