Ako čo najrýchlejšie upratať neporiadok? Máme pre vás 8 tipov plus extra radu!

Upratané máte raz-dva! (Zdroj gettyimages)

Sú dni, keď toho máme naozaj veľa. K bežným povinnostiam sa pripoja aj tie neočakávané a my sme radi, keď takýto deň máme konečne za sebou.

Vtedy je normálne, že upratovanie je asi to posledné, na čo máme náladu. No čo robiť, keď nám naozaj vadí neporiadok a domácnosť potrebujeme mať opäť čistú a voňavú? Aj za málo času sa dá zvládnuť veľa. Neveríte? Toto je 8 jednoduchých tipov, ktoré vás o tom určite presvedčia. Na záver pre vás máme jedno extra odporúčanie.

1. Šupnite to do koša

Všimli ste si, že väčšinu času nám zaberie nezmyselné prekladanie vecí z miesta na miesto? Ak si chcete zjednodušiť túto nemilú činnosť, zaobstarajte si zopár prútených košíkov, ktoré sa dajú uzavrieť. V priebehu pár sekúnd do nich dokážete schovať všetko nepotrebné. Knihy, háčkovanie aj špinavú bielizeň. Nezabudnite jeden vyčleniť aj pre vnúčatá. Môžu si doň schovať všetky svoje obľúbené hračky.

2. Sústreďte sa najmä na jednu izbu

Miesto veľkého upratovania sa sústreďte radšej na jednu izbu. Chcete oddychovať v spálni? Tak popostielajte periny, utrite prach na nočnom stolíku, veci zaveste do skrine a zapáľte si vonnú sviečku. Vytvoríte si tak miesto, ktoré bude čisté a vy sa v ňom budete cítiť naozaj príjemne. A na ostatné sa (aspoň na chvíľku) vykašlite.


Mohlo by vás zaujať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


3. Čistite radšej priebežne

Dopriali ste si kúpeľ? Kúpeľňa sa vám bude určite čistiť jednoduchšie hneď, než ako keď budete čakať, kým špina zaschne. Ak nemáte čas, nastavte si sprchu na trysku a poriadne ňou vystriekajte vaňu či sprchový kút. Môžete hneď poutierať aj podlahu či kuchynskou utierkou dôkladne pretrieť zarosené zrkadlo. Ak si zvyknete na pravidelné čistenie, poriadok sa vám bude udržovať oveľa jednoduchšie.

4. Utrite výlevku

„Mám svoj zaužívaný ranný rituál,“ tvrdí Tereza. „Vždy zalejem šálku čaju, a kým manžel spí, prečítam si pár strán z obľúbenej knihy. Nepotrpím si na lekársky poriadok, no pre mňa je čistá výlevka priam nevyhnutnosť. Vždy večer naložím veci do umývačky, a to aj vtedy, keď som unavená. Rýchlo ju umyjem zo saponátom, opláchnem a utriem dosucha. Skutočne to zaberie len pár minút času,“ dodáva. A jej slová majú určite niečo do seba.

5. Vyhoďte a doplňte, čo treba

Aby ste sa cítili príjemne, pravidelne sa zbavujte zbytočností. Vyhoďte smeti, staré noviny, nepotrebné listy a letáky. Pozorne sa popozerajte po domácnosti a doplňte to, čo treba. Vsypte kávu do kávovaru, na toalete doplňte záchodový papier. Taktiež pamätajte na kvety. Uvidíte, že vám obyčajné poliatie či obratie suchých lístkov urobí radosť.


Mohlo by vás zaujať: Upratovaním k lepšej nálade: Vyhoďte konečne zbytočnosti a uvidíte, čo sa stane


6. Utrite prach tam, kde sa najviac usadá

Niektoré kúsky nábytku prach priam priťahujú ako magnet. To isté sa týka aj čiernej techniky. Preto si na tieto veci skúste trošku posvietiť. Každý deň utrite prach tam, kde ho najviac vidno. Stačí na to utierka z mikrovlákna a jemný prostriedok.

7. Perte každý deň

Aj so špinavou bielizňou môžete bojovať priebežne. Jednu várku špinavej bielizne stíhate oprať, aj keď nevládzete. Kým sa perie, môžete sa venovať sami sebe. Následné vyvešanie vám nezaberie až tak veľa času. Ak ste však príliš unavení, žehlenie odložte na iný deň.

8. Pozrite sa do chladničky

Obsah chladničky by ste mali kontrolovať každý deň. Pozorne pozrite, čo je už po záruke a vyhoďte pokazené potraviny. Zbytočne vám tam zaoberajú miesto a nič chutné z nich už nespravíte.

Extra tip pre čistú domácnosť bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.


Ako často upratujete doma vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame