POROVNANIE Kávičkári, zbystrite pozornosť: Našli sme tie najlepšie kávovary na našom trhu a pomôžeme vám vybrať!

kávovar

Pomôžeme vám vybrať kávovar (Zdroj: GettyImages)

Na trhu dnes nájdeme množstvo druhov aj typov kávovarov. Ponúkajú rôzne technológie na prípravu obľúbeného nápoja. Nájsť ten správny pre vás preto nemusí byť ľahká úloha. Nezáleží ani tak na tom, ako dlho príprava kávy trvá, skôr sa zamerajte, či vie pripraviť ten druh kávy, ktorý obľubujete vy. Nie je káva ako káva, a teda nie je kávovar ako kávovar.

Kávovary delíme na štyri základné druhy. Kapsľové zažili pred niekoľkými rokmi obrovský boom a sú veľmi jednoduché na obsluhu. Automatické vám na druhú stranu zomelú čerstvú kávu. Pákové kávovary dokážete ovládať manuálne a vlastnosti kávy si viete nastavovať. No a takzvané prekvapkávače ocenia najmä milovníci veľkých nápojov. Ktorý z nich si vyberie vy, už musí byť vaša osobná voľba, pozrime sa teda na ne.

Kapsulový kávovar

Kapsulový kávovar zaleje presne naváženú a zomletú kávu v kapsuli horúcou vodou pod vysokým tlakom. Vďaka tomu dobre vonia a má výraznú chuť. Je veľmi jednoduchý na obsluhu – stačí vložiť kapsulu do uzávera a stlačiť tlačidlo. Ak ste skôr milovníkmi mlieka, výrobcovia ponúkajú aj kapsule s kondenzovaným mliekom, ktoré si môžete v ľubovoľnom množstve pridať do kávy. Nevýhodou je, že nedokážete ovplyvňovať silu kávy, odpad je v podobe prázdnych kapsúl, ktoré obsahujú plast a končia v koši. Navyše, naraz dokážete pripraviť nápoj len do jednej šálky.

Slovenský trh ovládajú dva najpopulárnejšie kapsulové kávovary, ktoré nájdete v každom lepšom elektrodome. Jedným z nich je Bosch Tassimo. Ponúka rozmanitý výber káv aj čajov z celého sveta. Vám si už len stačí vybrať sú svoju. Vďaka patentovanej technológii Intellibrew rozpozná kapsulu čiarovým kódom a presne vie, pod akým tlakom má pripraviť kávu tak, aby chutila vždy ako z kaviarne. Automatické čistenie navyše odstráni prípadný vodný kameň z nádržky. Stroj sa po práci uloží do pohotovostného režimu a šetrí energiu. Váži len dva kilogramy a kúpite ho od 30 eur.

Druhým populárnym modelom je Krups Nescafé Dolce Gusto. Okrem širokého výberu káv a iných teplých nápojov nájdete aj množstvo druhov tohto kávovaru, záleží len na vás, aký dizajn a aké vlastnosti uprednostníte. Výkon, parný tlak či hmotnosť je takmer totožná s Tassimom. Dajte si však pozor na to, že každá značka podporuje len svoje vlastné kapsule a nemôžete ich kombinovať. Tieto kapsule nájdete v každom supermarkete a s dostupnosťou nie je problém. Dolce Gusto kúpite od 50 eur, no drahšie a novšie modely stoja pokojne aj stovku.


Mohlo by vás zaujímať: Káva, akú ste ešte nepili: Slováci vymysleli jedinečné kapsule, získali svetové ocenenie


Automatický kávovar

Automatické kávovary sú skvelé v tom, že za vás urobia všetku robotu. Stačí zasypať mletú kávu alebo zrná, ktoré si pred prípravou sám zomelie. Ak si raz nastavíte vlastnosti svojho nápoja, pokojne si ich uložte a na druhýkrát pripravíte kávu doslova stlačením jedného tlačidla. Výhoda je aj v príprave viac ako jedného nápoja súčasne. Stroj však treba pravidelne čistiť a to predovšetkým zásobník na mlieko. Nevýhodou môže byť aj vyššia obstarávacia cena.

Ak chcete naozaj kvalitný automatický kávovar a nebojíte sa siahnuť do vrecka, jednoznačne stavte na značku DeLonghi, ktorá u nás dominuje. My sme rozhodli predstaviť vám dva modely, lacnejší a drahší. Ten prvý, model DeLonghi ECAM 22 kúpite za 300 eur, čo je za automatický kávovar štandardná cena. Obsahuje zabudovaný mlynček a preto je vhodný na mletú, ale aj zrnkovú kávu. Nastaviť si viete aj teplotu vody. Z funkcií poteší automatické čistenie a odvápňovanie, ale aj fakt, že je na svoj výkon mimoriadne úsporný.

Pozrime sa aj na spomínaný drahší model. DeLonghi ECAM 350 sa vyznačuje rovnakým výkonom ako jeho lacnejší brat, no ponúka celú škálu skvelých funkcií. Nastaviť si môžete silu či teplotu kávy, ďalej tu nájdete možnosť nahrievania šálok či penenie mlieka. Všetko viete ovládať dostatočne veľkým displejom. Nechýba mu ani automatické čistenie či odvápňovanie. Tento elegantný stroj byť váš už od 550 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Káva päťkrát inak: Poznáme top kombinácie na leto – pridajte zmrzlinu, tonic alebo banán


Pákový kávovar

Najväčším rozdielom medzi automatickým kávovarom a pákovým je v tom, že pákový vám dovolí nastaviť si celý proces od hrubosti namletej kávy, cez jej množstvo, až po dobu sparovania. Všetko je teda vo vašich rukách. Nevýhodou je, že kávové zrná musíte umiestniť do stroja už zomrelé, budete preto potrebovať buď mlynček alebo si kúpiť už zomletú kávu. Taktiež má náročnejšiu obsluhu a údržbu, pretože ho treba čistiť po každom použití. Potešiť však môže nízka cena a zaručená kvalita pripraveného nápoja.

Znova musíme do nášho úzkeho výberu zaradiť aspoň jeden model od spoločnosti DeLonghi. Veľmi populárny DeLonghi EC 685 síce má možnosť manuálne ovládať prípravu kávy, no nájdete tu aj automatický režim. Nechýba mu nahrievač šálky, tryska na paru, ukazovač množstva vody či odnímateľný zásobník. Zaobstarať si ho dokonca viete vo viacerých farebných prevedeniach, od čiernej, cez červenú, až po bielu. Okrem kávy si viete pripraviť aj iné teplé nápoje, napríklad čaj. Váži 4 kilogramy a kúpite ho do 150 eur.

V podobnej cenovej réžii zoženiete aj obdobný stroj Klarstein BellaVita. Ponúka možnosť nastavenia sily kávy, ale aj penič mlieka. Zásobník na mlieko má však len 400 ml takže ho musíte častejšie dopĺňať. Zásobníky sú odnímateľné a čistenie je teda o poznanie jednoduchšie. Rovnako ako DeLonghi váži len 4 kilogramy a zoženiete ho za 140 eur. Technológie aj možnosti prípravy kávy majú oba stroje podobné, stačí si len zvoliť preferovanú značku či rozhodnúť sa podľa dizajnu.


Mohlo by vás zaujímať: Káva od A po Z: Čo všetko by mal vedieť správny kávičkár?


Kávovar na filtrovanú kávu (prekvapkávač)

Posledným vyhľadávaným druhom kávovarov sú takzvané prekvapkávače. Ide o najlacnejšie modely, ktoré však na druhú stranu spravia aj najmenej roboty. Do prekvapkávača nalejete vodu zovretú na požadovanú teplotu a následne stroj pomaly prekvapkáva kávu cez filter do spodného zásobníka. Niektoré modely majú dokonca aj zabudovaný mlynček. Odradiť môže neustále vymieňanie filtra či vyššia spotreba energie. Za to rozhodne poteší milovníkov veľkých šálok kávy.

Na trhu nájdete desiatky výrobcov, ktorí ponúkajú kávovary na filtrovanú kávu. Z lacnejšie cenovej skupiny vyberieme Bravo B – veľmi jednoduchý model na obsluhu. Má programovateľný digitálny časovač, ktorý vám dá vedieť, keď skončí s prácou. Objem kanvice je až 1,2 litra, čo postačí aj na 10 menších káv. Žiaľ, neobsahuje mlynček, takže kávu musíte vkladať už vopred zomletú. Nájdete ho v predaji už za 25 eur.

Philco PHCM 3000 je o niečo náročnejší model. Za lepšie spracovanie vďačí najmä nerezovému prevedeniu, ktoré je odolné a nadčasové zároveň. Aj napriek vyššiemu výkonu nemíňa toľko energie ako Bravo, pretože sa vypne po dvoch minútach nečinnosti. Súčasťou balenia je aj permanentný filter, ktorý nemusíte vyhodiť po prvom použití. Aj cena je veľmi prijateľná, pretože ho pokojne viete mať už od 50 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk
Odporúčame