Piesková verzus kartušová filtrácia: Ktorá je lepšia pre váš bazén a ako vybrať tú správnu?

Piesková filtrácia

Pri výbere filtrácie pre váš bazén máte dve možnosti (Zdroj: GettyImages)

Počas letnej dovolenky nie je nič lepšie, ako zvaliť sa na lehátko k vode. Ak ju nechcete tráviť v akvaparku alebo za hranicami, rozumnou voľbou je vlastný bazén, ktorý vám zabezpečí súkromie. V prípade, že ste už zahájili letnú sezónu, je nutné pozerať sa okrem kvality bazénu aj na filtráciu.

K domácemu bazénu máte na výber dve filtrácie – kartušovú a pieskovú. Pri oboch platí, že vám zabezpečia čistejšiu vodu, nakoľko ju čistia od mechanických nečistôt. Ako ale vybrať tú správnu? A aký je medzi nimi rozdiel?


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Praskla vám nafukovačka alebo bazén? Takto ich opravu zvládnete ľavou zadnou


Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia patrí medzi základné typy, ktoré sú vhodné pre menšie domáce bazény. Poradí si s objemom do 8 m3. V praxi to znamená, že je postačujúca pre nižšie a menšie nafukovacie nadzemné bazény. Tie majú zvyčajne veľkosť 3 x 3 metre a výšku 60 – 70 centimetrov.

Filtráciu tvorí trubka, do ktorej sa vkladá samotná filtrácia – teda plastový valček obklopený kartušou. Kartuša je uložená na naskladaný filtračný papier. Voda prechádza filtrom, ktorý zachytí väčšie, ale aj menšie fyzické častice, akými môžu byť napríklad listy či hmyz.

Počas bežnej prevádzky je nutné čistiť filter pomerne často, a to aspoň trikrát do týždňa. Všetko závisí aj od znečistenia vody. Ak v nej nie je príliš veľa nečistôt, stačí ho čistiť jeden až dvakrát do týždňa. Počas tohto úkonu vyberte filtračný valec a opláchnite ho pod tečúcou vodou.

Platí, že čím častejšie je filtrácia čistená, tým viac sa opotrebuje. Práve čistenie ju najviac znehodnocuje, aj keď ide o povinnú údržbu. Je nutné myslieť na to, že ročne spotrebujete približne dva, pri vyššej údržbe až tri filtračné valce.

Výhody

  • výrazne lacnejšia oproti pieskovej filtrácii
  • vhodná pre menšie bazény
  • jednoduchá údržba a nenáročné používanie
  • šetrí energiu
  • malá, ľahká a prenosná

Nevýhody

  • filtrovanie bez pravidelného čistenia nie je dostatočné
  • je nutné kúpiť viac filtračných valcov na jednu sezónu
  • časté čistenie filtračného valca
  • lacnejšie plastové spracovanie

„Kartušové filtrácie dnes doslova vychádzajú z módy,“ hovorí odborník na záhradnú techniku Branislav. „Aj keď si chcú ľudia kúpiť filtrácie pre menší bazén, volia radšej pieskovú. Je drahšia, ale ide tu aj o komfort. Kartušovú musia často čistiť a starať sa u ňu, kým do pieskovej stačí nasypať piesok a sem-tam ho prehrabať. Preto ju často kupujú deťom do malého bazéna s objemom 2 – 3 m3, aby mali vždy čistú vodu.“


Mohlo by vás zaujímať: Napustili ste si už tento rok bazén? Odborníci varujú, na tieto veci si dajte obrovský pozor


Piesková filtrácia

Pieskové filtrácie majú výrazne komplikovanejší mechanizmus ako kartušové. Poháňa ich výkonný motorček, ktorý nasáva vodu do bubna a následne ju vypúšťa späť do bazéna. V bubne sa nachádza kremičitý piesok a zaberá 2/3 celkovej veľkosti. Zvyšný priestor je vyhradený pre vodu.

Piesok však nie je jediný materiál, ktorý môžete do tohto typu filtrácie nasypať. Niektorí používajú aj zeolit či filtračné sklo, no sú podstatne drahšie ako piesok. Voda prúdi práve týmito pevnými materiálmi, ktoré prečistia vodu a vypustia ju čistú späť do bazéna.

Údržba je pritom ešte jednoduchšia ako v prípade kartušovej filtrácie. Piesok stačí zhruba raz za týždeň pretrepať, aby nevznikli väčšie hrče, ktoré by mohli brániť v lepšej filtrácii. Čo sa však týka samotného piesku, ten stačí vymeniť raz za rok, pri nie príliš častom využívaní filtrácie stačí dokonca každé dva roky.

Ideálna zrnitosť piesku je od 0,5 do 0,7 mm. Pieskové filtrácie si poradia aj s väčšími objemami bazénov a do až do 60 m3. Je však logické, že kvôli lepšiemu filtrovaniu a výkonnejšiemu motorčeku ide ruka v ruke hore aj cena.  A to nie len tá obstarávacia. Dvíha sa aj poplatok za energiu, ktorý môže byť pre niektorých v týchto časom problémom.

Výhody

  • kvalitné filtrovanie menších a najmä väčších bazénov
  • možnosť napojiť aj ohrev vody či dokonca bazénový vysávač
  • jednoduché ovládanie aj údržba
  • počas roka nie je potrebné nič dokupovať
  • každý model má vstavaný časovač
  • pomerne dlhá životnosť (až do 10 rokov)

Nevýhody

  • vyššia obstarávacia cena aj poplatky za energiu
  • je nutné nájsť väčšie miesto, kam ju uložíte
  • gumové tesnenie vie niekedy potrápiť
  • potreba kupovať dodatočnú chémiu (na odvápňovanie)

„Pieskové filtrácie sú nutnosťou pri kúpe väčšieho bazéna,“ hovorí Branislav. „Zákazníci si zvyčajne vyberajú podľa ceny a dizajnu, aj keď to najpodstatnejšie je práve objem bubna a výkon motora. Pre bežné domáce kúpanie nie je potrebné kupovať zeolitový piesok, obyčajný úplne postačí. Odporúčam však dávať pozor pri otvorenom bubne a skontrolovať tesnenie počas jeho zatvárania. Stačí zrniečko piesku na tesniacej gume a filtrácia môže pretekať.“


Mohlo by vás zaujímať: Začínate s pestovaním? Balkón či záhrada, s našimi trikmi to zvládnete


Ako správne čistiť bazén?

Počas celej letnej sezóny je nutné myslieť ako na filtráciu, tak aj na chémiu, ktorú používate. Chlór používajte len po dávkach, nikdy nedávajte do dávkovača príliš veľa chlóru, stačí zopár tabletiek. Raz za čas sa oplatí staviť aj na bezchlórovú dezinfekciu, ktorá vďaka antibakteriálnemu účinku dokáže likvidovať riasy na dne bazéna.

Nezabúdajte pravidelne kontrolovať kyslosť vody – teda pH. Regulovať kyslosť vody je možné testami, ktoré kúpite v bežnom záhradníctve, ale aj v supermarkete. Najlepšia hodnota, na ktorej by ste sa mali držať, že medzi 6,8 až 7,2 pH.

Na záver tip pre odvážnych: Nesnažte sa porušovať pravidlá pri chemickom čistení bazéna. Výrobca testoval chémiu v podobných podmienkach, v akých ju používate aj vy. Preto sa riaďte pravidlami, ktoré v príbalovom letáku nájdete. Vy a vaša rodina sa predsa kúpete v bazéne a určite nechcete, aby ste skončili v nemocnici s kožnými problémami.


Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov, ako pred zimou kvalitne ošetriť stromy: Zvládnite tieto úlohy a záhrada sa vám o rok poďakuje


Najlepšie filtrácie pre rok 2022

Víťazom Testmagazínu pre rok 2022 sa stala piesková filtrácia Bestway 58499. Jej nádoba je odolná voči korózii a na prevádzku stačí 20 kilogramov piesku v nami spomínanej zrnitosti. Prietok je pri tom viac ako 8 tisíc litrov vody za hodinu. Ide o jednu z najpredávanejších filtrácii na trhu a zoženiete ju od 200 eur.

Spokojní budete určite aj s filtráciou Marimex Pro Star 3. Od Testmagazínu dostala výborné hodnotenie aj vďaka odvodňovaciemu ventilu či tlakomeru. Prietok vody je síce len 4 tisíc litrov vody za hodinu, no pre bazény do 15 m3 bude úplne dostačujúca. Stojí pritom o niečo menej ako víťaz testu a to konkrétne 160 eur.

Ak hľadáte skôr niečo lacnejšie, stavte na Bestway 58515. Aj keď ju výrobca odporúča len do objemu 18 m3, pre mnohých bude maximálne dostačujúca. Testmagazín navyše chváli tichý chod, pomerne ľahké, len 8-kilogramové telo a najmä veľmi prijateľnú cenu – 120 eur.

V prípade, že máte väčší bazén, poslúži Intex 26652. Ľahko si poradí s objemom až do 45 m3 a vďaka hodinovému časovaču si sami určujete jej chod. Prietok vody je takmer 10 tisíc litrov za hodinu a čerpadlo má výkon až 550 W. Cena je približne 300 eur, takže mnohí pri nej môžu mať celkom hlboko do vrecka.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, testmagazin.sk, etipy.sk
Odporúčame