Poruchy príjmu potravy sa môžu týkať aj vášho dieťaťa: Rozoznajte ich čo najskôr

Prázdny tanier

thinkstockphotos.com

Dnešná doba skutočne nepraje dospievajúcim ľuďom. Na jednej strane časopisy preplnené vychudnutými modelkami a na strane druhej predajne rýchleho občerstvenia číhajúce doslova na každom rohu. V ohrození sú najmä mladí ľudia, ktorí sa pod tlakom spoločnosti i blízkeho okolia stále častejšie potýkajú s poruchami príjmu potravy.

Nejde len o výsadu dospievajúcich dievčat

Poruchou príjmu potravy rozumieme psychickú poruchu, pre ktorú je typický strach z nadváhy, či neustále sa zaoberania vlastným vzhľadom a najmä hmotnosťou. Presnú príčinu vzniku tejto choroby nepoznáme. Trpí ňou 5% dospievajúcej mládeže, pričom u adolescentov ide o tretie najčastejšie ochorenie. Hoci sa s ním stretávame prevažne u dievčat a žien, necelých 10% všetkých postihnutých tvoria muži. Predstava, že poruchy stravovania sa týkajú výhradne modeliek, herečiek a baletiek, je teda mylná a situáciu značne bagatelizuje.

Typy porúch sú rôzne

Anorexia – ide o neustály strach z nadváhy a neopodstatnený pocit, že človek vyzerá objemnejšie. Pacient sa pri tejto forme snaží znižovať váhu vyhýbaním sa konzumácii väčšiny jedál, umelo vyvolaným zvracaním, zneužívaním liekov, či nadmerným cvičením.

Bulímia – táto forma je tiež spojená s pocitom, že pacient má tučnú postavu. Typické je však návalové prejedanie sa, neustály záujem o jedlo a túžba po ňom. Pri bulímií sa rovnako vyskytuje vyprovokované zvracanie, či zneužívanie preháňadiel a diuretík. 

Záchvatovité prejedanie sa – je definovaný rovnako, ako bulímia, no rozdiel je v tom, že ľudia trpiaci touto formou, nepraktizujú umelo vyvolané zvracanie, neužívajú preháňadlá, ani nadmerne necvičia.


Mohlo by vás zaujať: Stravovanie vašich detí či vnúčat: Viete, ako by malo vyzerať?


Rozoznajte signály

Hrozba tkvie najmä v tom, že podobné problémy si ako rodič často ani nemusíte všimnúť. Nejde totiž len o odmietanie jedla, či rapídny úbytok váhy. Problémy so stravovaním sa často prejavujú tak, ako by ste zrejme nečakali. Treba si však uvedomiť, že signály samy o sebe nemusia nevyhnutne indikovať prítomnosť poruchy stravovania, treba ich vnímať v kontexte iných návykov a prístupu k jedlu a hmotnosti.

K najčastejším varovným signálom, že dieťa trpí poruchou príjmu potravy patrí:

  • dramatický úbytok hmotnosti alebo viditeľné výkyvy hmotnosti,
  • posadnutosť hmotnosťou a výzorom,
  • extrémny záujem o diéty, šport, zloženie potravín a ich energetický obsah,
  • snaha zmeniť jedálniček rodiny podľa diétnych predstáv dieťaťa,
  • nadmerné pitie tekutín,
  • popieranie hladu,
  • nadmerné či neštandardné použitie korenia (soli, horčice, korenia a pod.)
  • vyhýbanie sa jedlu a miest, kde by sa jedlo mohlo nachádzať (rodinné oslavy, reštaurácie),
  • z toho vyplývajúca izolácia, strata záujmu o koníčky, kamarátov,
  • zvláštne stravovacie návyky (krájanie jedla na menšie kúsky, hranie sa s jedlom alebo váženie porcií , v extrémnych prípadoch pravidelné použitie rovnakého riadu či konzumácia potravín v presne stanovenom poradí).

Mohlo by vás zaujať: Dosť bolo sviatočného prejedania: Začnite sa stravovať s rozumom a schudnite


Čo urobiť?

Ako už bolo spomenuté, žiaden príznak, najmä pokiaľ sa objavuje izolovane, netreba hneď vnímať ako problém. Dôležité je všímať si ich dlhodobejšie a hodnotiť ich v kontexte iných signálov. To, že vaše dieťa začalo viac športovať a dávať si pozor na jedlo, môže totiž súvisieť s pubertou. Dospievajúci ľudia sa pomerne výrazne začínajú zaujímať o svoj zovňajšok, chcú sa podobať na svoje obľúbené idoly a páčiť opačnému pohlaviu. V extrémnych prípadoch môže ísť zas o dôsledok šikanovania v škole. Dôležité je s dieťaťom sa otvorene porozprávať a vysvetliť mu nástrahy a negatíva takéhoto sebapoškodzovania. Ak je však už choroba rozbehnutá, sami si s ňou len sotva poradíte. Budete potrebovať pomoc psychológa či skôr psychiatra. Neváhajte s jeho oslovením, aj keď sa dieťa bude priečiť. Poruchy príjmu potravy môžu totiž viesť k ďalším zdravotným aj psychickým komplikáciám.


Máte skúsenosti s ľudmi trpiacimi poruchami príjmu potravy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame