Poruchy príjmu potravy trápia státisíce mužov: Narozdiel od žien pomoc nehľadajú

Muž

thinkstockphotos.com

Dlhú dobu sa poruchy príjmu potravy považovali za problémy mladých dievčat a žien. Dnes už vieme, že tomu tak nie je. Choroby ako anorexia či bulímia sa objavujú stále častejšie aj u ľudí v strednom veku, nehovoriac o tom, že sa tieto problémy týkajú aj mužov. Tí však často o nich mlčia.

Počet stúpa

Čím ďalej vyšší počet mužov vyhľadáva pomoc kvôli poruchám príjmu potravy, ako je anorexia či bulímia. Podľa dostupných údajov ich počet v Británii stúpol za posledné dva roky takmer o polovicu. Odborníci varujú, že tieto problémy do značnej miery rozdúchavajú sociálne médiá a silnúci tlak, aby muži vyzerali dobre. Situáciu komplikuje skutočnosť, že ešte menej mužov ako žien je ochotných vyhľadať pomoc v prípade, že trpia anorexiou či bulímiou.

Poruchou trpí 400 tisíc mužov

Takže zatiaľ čo podľa údajov zo zdravotných zdrojov vyhľadalo v rokoch 2014 až 2016 pomoc kvôli poruche príjmu potravy 871 mužov, čo je nárast o 43 percent v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi rokmi, ide len o špičku ľadovca. Experti odhadujú, že postihnutých touto poruchou je okolo 400 tisíc mužov a chlapcov.


Mohlo by vás zaujímať: Poruchy príjmu potravy sa týkajú aj žien v strednom veku: Čo o nich treba vedieť?


 

Problém u športovcov

Väčšiu otvorenosť okolo problémov spojených s týmito poruchami u mužov v poslednej dobe podporilo niekoľko športovcov, ktorí sa zverili so svojím súkromným bojom s pokriveným vnímaním vlastného tela. Patrí medzi nich aj medzinárodný rozhodca ragby Nigel Owens, ktorý sa stretol s bulímiou. Prvýkrát sa uňho táto choroba rozvinula, keď mal 19 rokov. „Vo svojich očiach som si pripadal tučný, obézny. Chcel som schudnúť, a tak som začal vracať. Chodil som na záchod a tam som obrátil žalúdok prakticky po každom jedle,“ povedal.

Podľa výskumu hrozí športovcom šestnásťkrát vyššie riziko rozvoja poruchy príjmu potravy než ostatným mužom. Podľa odborníkov sa na zvýšení tohto rizika podpisuje tlak udržať si vypracovaný vzhľad a výkonnosť.

Stretnúť môže kohokoľvek

Podľa britskej charity B-eat, ktorá pomáha ľuďom s poruchou príjmu potravy, môže tento stav postihnúť kohokoľvek.

„Vieme, že porucha príjmu potravy môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie alebo sociálne zázemie. Ale vyššie riziko hrozí dievčatám a chlapcom vo veku 13 až 17 rokov,“ uvádza charita.

„Stereotypne sú tieto poruchy vnímané ako ´ženská choroba´, a my sa zo všetkých síl snažíme tento mylný názor rozptýliť. Jeho následkom je stav, kedy sú poruchy príjmu potravy u mužov často diagnosticky nepodchytené, nedostatočne liečené a mýlne chápané,“ dodáva B-eat.


Máte vlastné skúsenosti s poruchami príjmu potravy? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, The Sun
Odporúčame