Porušenie diéty je pozitívnym znakom: Sladká odmena pomôže pri chudnutí

Koláč

gettyimages

Veľké množstvo ľudí, ktorí držia diétu, raz za čas zhrešia. Zvyčajne je to považované za symbol slabosti, alebo podľahnutie pokušeniu. No podľa niektorých výskumov sa ukazuje, že to nemusí byť práve tak a takýto malý prehrešok, samozrejme s mierou, môže motivovať a pomôcť k naplneniu diétnych cieľov.

Ak napríklad na dovolenke alebo počas sviatkov porušíme zásady redukčnej diéty, nenastane žiadna katastrofa, ale musíme to mať pod kontrolou. Keď chceme dosiahnuť dlhodobý cieľ, ako je zníženie hmotnosti, potom nám výnimočné narušenie diéty zlepší náladu a posilní schopnosť odolávať iným pokušeniam.

Užitočný prehrešok

Snažíte sa zhodiť nadbytočné kilogramy a myslíte si, že sa musíte zriecť všetkých svojich obľúbených jedál, dokonca aj na dovolenke alebo počas sviatkov? To nie je najlepší nápad, pretože určitá výnimka z diéty nielen že nenaruší výsledok, ale môže byť dokonca užitočná. Tvrdí to štúdia tímu holandských vedcov, ktorá bola zverejnená na stránkach Personality and Social Psychology Bulletin.


Mohlo by vás zaujímať: Myslíte to s diétou vážne? Ak áno, skúste sa inšpirovať týmito tipmi


Treba mať dôvod

Vedci dospeli k záveru, že ak podľahneme pokušeniu, keď na to máme dobrý dôvod, pomáha nám to interpretovať toto správanie nie ako zlyhanie, ktoré zničilo naše snahy dosiahnuť určitý cieľ, ale ako dôkaz vlastnej sebakontroly.

A že je úplne nepodložená myšlienka, že sa vždy musíme vyhnúť každému pokušeniu, ak chceme dosiahnuť dlhodobý cieľ, ako je zníženie váhy, ukazuje aj výskum, uverejnený v Journal of Consumer Psychology. V tejto štúdii portugalskí a holandskí vedci pomocou troch experimentov zahŕňajúcich aj osoby držiace diétu ukázali, že v prípade, kedy je deviantné“ správanie predbežne naplánované, môže pomôcť udržať si sebakontrolu a pokračovať v stanovenom programe. Inak povedané, tieto priestupky pod kontrolou zlepšujú náladu a posilňujú schopnosť odolávať iným pokušeniam.


Mohlo by vás zaujímať: Pred a po chudnutí: Pri prezeraní týchto fotografií nebudete veriť, že na záberoch je tá istá osoba


Špeciálne príležitosti

Aké praktické poučenie si môžeme z týchto štúdií vziať? Samozrejme nie je možné podľahnúť prvému pokušeniu, ktoré sa nám naskytne, to je spôsob, ako nad sebou stratiť kontrolu; podľahneme, keď k tomu máme dobré dôvody. A tieto dobré dôvody majú vždy čo do činenia s tým, že sme v spoločnosti druhých, nie s tým, že sa chceme odmeniť alebo utešiť, hovorí docentka Nicoletta Cavazzaová z Modenskej univerzity.

V praxi nie je užitočné začínať diétu s myšlienkou, že ju budeme v každom prípade dodržiavať dlhú dobu. Lepšie je hneď na začiatku zvážiť, za akých podmienok a z akých dôvodov sme pripravení porušiť obmedzenia: večera, pri ktorej ochutnáme kulinársku špecialitu miesta, kde sme na dovolenke, sviatok, osobitá alebo rodinná večera, kedy nechceme uraziť toho, kto varil a kto nás pozval. Potom sa vraciame k diéte s obnovenou odhodlanosťou,uvádza Cavazzaová.


Aké skúsenosti s diétovaním máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame