Pôsobí na vás sychravé jesenné počasie depresívne? Takto smútok určite porazíte

Žena

thinkstockphotos.com

Od jesennej rovnodennosti už ubehol nejaký ten čas čo značí, že dni už budú len kratšie a kratšie. Ešte síce občas zazrieme príjemné slnečné lúče, no obdobie chladu a rýchleho stmievania sa neodvratne blíži a citlivejším povahám môže znepríjemniť život.

Meteosenzitivita, teda citlivosť na zmeny počasia je jav, ktorý sa už dlho snažia vysvetliť a preskúmať odborníci z celého sveta. Sú ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že sú na zmeny počasia odolní. Viac je ale tých, ktorí sa už týždne dopredu strachujú z blížiaceho sa prechodného obdobia. Na počasie ale svojím spôsobom reaguje  každý. Meteosenzitivita však neznamená to, že ste smutní keď prší a veselí keď vás príjemne hreje slniečko.

Ako sa teda meteosenzitivita prejavuje?

Bolieva vás (viac) pri zmenách počasia hlava, kĺby alebo svaly? Mávate vtedy citlivejšie takmer všetky v minulosti operované či zahojené miesta, alebo len ste zrazu náladoví a neviete si vysvetliť prečo? Zaspávate aj napriek druhej káve a už vôbec sa neviete poriadne sústrediť na prácu? Aj toto môžu byť príznaky meteosenzitivity. Ak patríte do malej skupinky ľudí, ktorí na všetky vyššie uvedené otázky odpovedali nie, gratulujeme. Užívajte si každé ročné obdobie so všetkým, čo k tomu patrí. Ak sa nachádzate v tej druhej skupinke, pravdepodobne hľadáte odpovede na otázku – čo vám toto obdobie plné zmien uľahčí.


Mohlo by vás zaujať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Udržujte sa „vo forme“

Nemusíte hneď začať chodiť do posilňovne. Ak mávate silné bolesti kĺbov či svalov, nemusí vám to práve pomôcť. Čo máme na mysli, sú skôr prechádzky po čerstvom vzduchu. Skúste si dať predsavzatie, že vždy keď bude počasie „menej bolestivé“ pôjdete na dlhšiu prechádzku so psom, pozrieť kamarátku, alebo sa len tak pomotať po meste. Určite si nájdete svoje obľúbené miesto na kávičku alebo horúcu čokoládu, čo vám pomôže aj pri bolestiach hlavy, alebo len zlej nálade. 

Nebuďte zbytočne negatívni

Byť negatívny je ľahké. Keď sa započúvate na autobusovej zastávke či v nákupnom centre o čom sa ľudia rozprávajú, často počujete len sťažnosti. Nielenže sťažnosti nikoho nezaujímajú, a rozhovory takého typu pripomínajú skôr hru „kto sa má horšie vyhráva“, často vám dokonca môžu zhoršiť váš zdravotný stav. Vaše telo totiž za každých podmienok počúva pokyny mozgu a ak mu mozog vraví, že ho všetko bolí a všetko je zlé, telo s tým nemôže nesúhlasiť. To isté platí, keď sa ráno zobudíte s myšlienkou, že vás čaká ťažký deň. Taký deň budete vnímať za oveľa ťažší ako za iných okolností. Nabudúce namiesto tejto myšlienky vyskúšajte radšej nasledujúcu mantru, s ktorou prišiel lekárnik, psychoterapeut a priekopník autosugescie Emil Coué: „Každý deň sa mi v každom ohľade darí lepšie a lepšie.“ Podľa jeho teórií, ak si túto vetu budete opakovať každý deň a vaše telo jej „uverí“, nielenže zlepšíte svoju náladu, môžete sa dokonca začať liečiť z rôznych chorôb.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Pokúste sa nájsť niečo pozitívne v každej situácii

Buďte ako deti a tešte sa z maličkostí. Malé deti sa dokážu tešiť aj z jedného cukríka alebo nových pasteliek a je im úplne jedno, že vás nestáli veľa námahy. Prečo by ste sa aj vy nemohli tešiť z toho, že dnes vyšlo slnko, alebo že aj keď prší, aspoň nie je tak horúco (či zima)? Ľudia sú jediným tvorom, ktorý sa dokáže usmievať a nevyužívajú to. Skúste si pozornejšie všímať čo sa okolo vás deje. Na to nepríjemné sa pokúste zabudnúť, a to príjemné si v hlave premietnite znovu.

Vaša pamäť to niekedy robieva bez toho, aby ste o tom vedeli, tak prečo sa jej v tom silou mocou snažíte zabrániť? Napríklad, keď si spomeniete na nejakú dovolenku, väčšinou vám napadne nejaká príjemná alebo vtipná spomienka. Prečo potom, keď sa s niekým ráno pohádate, ešte aj večer pred spaním sa v duchu snažíte vyfabulovať všetky možné argumenty na výhru, ktoré ste vtedy nestihli? Samozrejme, nie každý si drží negatívne spomienky v hlave dlho. Čo sa tým snažíme povedať je, že aj keď sa necítite najlepšie, umelo sa v tom neudržujte a radšej myslite na niečo príjemné, čo vás napríklad v ten deň ešte čaká.

Vyberajte si príjemné veci

Ak trpíte zmenami nálad, neodporúčame vám čítať alebo aj pozerať thrillery, psychologické drámy a podobne. Keď si sami uvedomujete, že vás v tomto období vie rozhádzať hocičo, siahnite po príjemnej literatúre, ktorá sa nekončí tragicky pre všetky postavy, ktoré ste si obľúbili.

Rovnako sa vtedy vyhýbajte ľuďom, ktorí z vás doslova cicajú energiu. Ak máte pri kávičke počúvať, čo všetko zlé sa deje okolo, radšej si ju spravte doma, v kuchyni v spoločnosti domáceho miláčika, určite sa nebudete cítiť horšie.

A tiež, ak sa cítite mizerne, nepreseďte celý večer pred správami. Tie často bývajú plné negatívnych udalostí, ktoré vás možno ani nezaujímajú a predsa vám niekedy dokážu zhoršiť náladu. V takom prípade si radšej prečítajte čo sa stalo na internete. Nielenže si vyberiete čo vás zaujíma, často sa toho za rovnaký čas dozviete viac.


Mohlo by vás zaujať: Bolieva vás hlava? Môže za to aj počasie či teplota vo vašom byte


Robte si radosť, motivujte sa

Zapamätajte si jednu veľmi príjemnú rovnicu, ktorá vás poteší. Vždy keď sa niečoho musíte zrieknuť, doprajte si na oplátku niečo, čo vám robí radosť (a veľmi neškodí). Túto rovnicu môžete využiť pri chudnutí, liečení sa, športovaní, hocikedy. Rovnako aj pri nepríjemných zmenách počasia.

Ak veľmi neobľubujete zimu, založte si v tomto období nejaký rituál, ktorý na zime budete milovať. Môžu to byť napríklad dlhé večery pri knihe, na ktorú inokedy nemáte čas. Cez zimu sa stmieva skoro, okolo domu sa robiť nedá, tak prečo ten čas nevyužiť na niečo, čo vás baví? Alebo si večer, keď prídete uzimení z práce, spravte obľúbený horúci (napríklad zázvorový) čaj s medom. Jednoducho, vymyslite si vždy niečo, na čo sa budete tešiť.


Patríte k skupine ľudí precitlivených na zmeny počasia? Ako sa to prejavuje? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radka
Odporúčame