Postarajte sa o svoje zuby a ďasná správne: Vyhnete sa mnohým problémom

Umývanie zubov

thinkstockphotos.com

Nedostatočná hygiena pri starostlivosti o ústnu dutinu môže ohrozovať nielen vaše zuby, ale aj celkové zdravie. Zistite, ako treba pri nej postupovať a zabezpečte si zdravý chrup až do staroby!

Zápal ďasien spôsobený nedostatočnou dentálnou hygienou môže okrem pokazených zubov priniesť aj viacero zdravotných problémov. ,,Slováci ústnu hygienu zanedbávajú a lekársku pomoc vyhľadávajú až vtedy, keď ich niečo bolí. Avšak na prevenciu myslí málokto. Ústna voda z drogérie je v tomto prípade nepostačujúca,” hovorí dentálna hygienička Renáta Gumanová.

Nejde len o zuby či ďasná

Upozornila, že ľudia nevenujú pozornosť zápalu ďasien a pritom si neuvedomujú, že ide o infekčné ochorenie. ,,Tým, že sú zápalové ložiská situované v ústach, baktérie a vírusy sa veľmi rýchlo cievnym systémom rozširujú po celom organizme. Za následok to môže mať vznik rakoviny, ochorenia pečene, infarkt, predčasný pôrod či potrat,” varuje Gumanová z Dentálnej hygieny v Eurovea.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


Zápal nasleduje zápal

Problémy môže spôsobiť aj zubný kameň. ,,V prípade, že povlak na zuboch dostatočne neodstránime, postupne stvrdne a stáva sa domovom mnohých baktérií. Na ich prítomnosť reaguje organizmus každého človeka individuálne. U niektorých môže vyvolať ďalšie zápalové ochorenia,” vysvetľuje Gumanová.

Umývajte poctivo

Predchádzať ochoreniam ústnej dutiny sa dá podľa Gumanovej najmä precíznou ústnou hygienou. ,,V rannom zhone je postačujúce použiť zubnú kefku s pastou a ústnu vodu. Počas dňa odporúčam po každom jedle prepláchnuť si ústa fluoridovanou ústnou vodou. Večer je potrebné nášmu chrupu venovať najväčšiu pozornosť. Hygienu začneme použitím medzizubnej kefky, následne siahneme po dentálnej niti a zubnej kefke s pastou,“ priblížila.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Nezabudnite ani na jazyk

Netreba tiež zabúdať na jazyk, pripomenula. Na jeho čistenie sa používa špeciálna škrabka na jazyk. ,,Denne konzumujeme mnohé jedlá a nápoje, povlak sa teda následne vytvára aj na samotnom jazyku. Jeho povrch je členitý, čo sa baktériám páči. Keď zanedbáme hygienu jazyka, umývanie zubov stráca svoju účinnosť, nakoľko sa povlak z jazyka rozšíri do celej dutiny,” upozornila.


Venujete dostatočnú pozornosť ústnej hygiene? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame