Postavte sa baktériám a vírusom: Na toto treba myslieť, keď sa ich musíte zbaviť

Žena

gettyimages

V období chladných mesiacov bojujeme s rôznymi virózami, prechladnutím, či dokonca chrípkovou epidémiou. Je preto veľmi dôležité už vopred myslieť na prevenciu. Snažíme sa posilňovať imunitu, zvýšiť príjem vitamínov v ovocí a zelenine alebo aj v podobe výživových doplnkov. Niektorí z nás si trúfnu aj na otužovanie počas sprchovania.

Čo však robiť, ak už si nejakú baktériu alebo vírus donesiete domov? Ako sa nepríjemného ochorenia čo najskôr zbaviť a ochrániť ostatných členov rodiny pred infikovaním? Aj vaša domácnosť potrebuje zvýšené opatrenia na hygienickosť, aby sa eliminovali možné zdroje ďalšej nákazy. Prijmite tieto opatrenia, s ktorými to aj počas choroby zvládnete v domácnosti s prehľadom.

Eliminujte svoj pohyb po domácnosti na minimum

V čase, keď vás “bolí celý človek”, nemáte energiu na rozdávanie a ste radi že sa pohybujete iba medzi posteľou a kúpeľňou. A tak by to aj malo zostať. Chorý človek môže kýchať alebo kašľať a prostredníctvom mikrokvapôčiek okolo seba šíriť nákazu ďalej. Vírusy na predmetoch prežívajú 2 – 8 hodín. O pár dní, keď sa už vy budete cítiť lepšie, môžu rovnaké príznaky položiť do postele vášho manžela/manželku a tiež aj deti. Presuňte svoje bežné kompetencie na ostatných a pokúste sa výhradne oddychovať.


Mohlo by vás zaujímať: Baktérie, vírusy či parazity: Ako podporiť imunitu, aby si s nimi poradila?


Čoho ste sa dotkli?

Samozrejme, nikto od vás nemôže chcieť, aby ste sa úplne odizolovali a zatvorili do vzduchotesnej miestnosti. S istými predmetmi a časťami nábytku prídete tak či tak do kontaktu. Dôslednú hygienu a čistotu sa odporúča zvýšiť pri veciach bežného používania, ako napríklad kľučky na dverách a oknách, spínače osvetlenia na stene, vodovodné batérie, záchod a sanita, klávesnica, notebook, dotykový telefón, diaľkový ovládač, úchyty na nábytkoch a spotrebičoch.

Náš tip: Fungovanie vám uľahčia antibakteriálne vlhčené obrúsky – vždy keď vstanete z postele, vezmite si jeden obrúsok do ruky a veci, s ktorými prídete do kontaktu, ním prejdite.

Čistá posteľ a čerstvý vzduch

Posteľ v dňoch počas vášho ochorenia dostáva zabrať. Zvýšená telesná teplota, potenie, dlhý pobyt v posteli znemožňujú matracu dôkladne preschnúť a zbaviť sa hromadiacej vlhkosti. Stáva sa živnou pôdou pre množenie mikroorganizmov rôzneho druhu. Skúste postupovať tak, aby ste čo najviac ťažko očistiteľných vecí ochránili pred hlbokým znečistením. Paplón, vankúš i matrac čiastočne ochráni ďalšia vrstvy textílie. Na matrac natiahnite ešte jednu plachtu alebo deku, ktorú môžete vymieňať a na paplón s vankúšom dajte dve vrstvy posteľnej bielizne.

Nezabudnite pravidelne vetrať miestnosť, v ktorej oddychujete a spíte. Ideálne nárazovo – naplno otvorené okno 5 minút každé 2 – 3 hodiny, aby sa vzduch v miestnosti úplne vymenil. Baktériám a vírusom vyhovuje teplý a suchý vzduch. Ten vás dokonca núti ku kašľu, vysušuje sliznice dýchacích ciest a podporuje zhoršovanie vášho zdravotného stavu. Ak je to možné, používajte zvlhčovač (napríklad aj s aromatickými látkami, ktoré uľahčujú dýchanie – mäta, eucalyptus) a teplotu v miestnosti udržuje v rozpätí medzi 18 až 22 °C.


Mohlo by vás zaujímať: Vírusy a baktérie nie sú to isté: Aký je medzi nimi rozdiel a čo spôsobujú?


V kuchyni to žije!

Kde inde je väčšia koncentrácia baktérií, ako na mieste, na ktorom je veľa zvyškov rastlinnej a živočíšnej potravy? Tráviace ťažkosti a opakujúce sa hnačky môžu mať pôvodcu vo vašej chladničke alebo v kuchynskom dreze. Nie vždy máte možnosť sa počas prechladnutia či chrípky úplne vyhnúť vareniu pre ostatných.

Veľmi dobre to poznajú najmä ženy, ktoré aj s horúčkou musia naďalej fungovať. V kuchyni sa potom namixuje divoká kombinácia možných ohrození. Pri varení teda používajte hygienické rúško (ochránite aj seba pred novou prípadnou infekciou) a čo najviac kuchynských plôch a úchytov poutierajte teplou vodou zmiešanou s octom v pomere 2:1. Alebo použite vhodný dezinfekčný prostriedok na takéto povrchy.

Kuchynský riad, príbory a poháre umývajte horúcou vodou (platí to aj pre cyklus na umývačke riadu). Špongiu po umytí riadu prelejte vriacou vodou, dôkladne vyžmýkajte a nechajte uschnúť. Kuchynské látkové utierky pravidelne meňte a tie, ktoré už boli použité, je potrebné oprať na teplote min. 60 °C, prípadne vyvariť.

Čo by ste mali po chorobe vyhodiť alebo dôkladne oprať a vyčistiť?

Ak ste už najhoršie obdobie úspešne zvládli, bude potrebné:

  • Oprať všetku posteľnú a osobnú bielizeň, ktorú ste počas ochorenia používali a to na teplote 60 – 90°C, podľa druhu materiálu. Nezabudnúť ani na uteráky a osušky.
  • Vymeniť zubnú kefku alebo pôvodnú sterilizovať v horúcej vode 2 – 5 minút a nechať voľne uschnúť. Vašu pozornosť si zaslúži aj pohárik na vyplachovanie úst.
  • Vyčistiť a dezinfikovať rizikové miesta kúpeľne a WC – toaletu, dosku, splachovač, vodovodné batérie, kohútiky, umývadla, špáry, odtoky.
  • Povysávať pri otvorených oknách.
  • Poumývať podlahy horúcou vodou a vhodným prípravkom proti baktériám.
  • Poutierať prach.

Ako sa snažíte zbaviť baktérií a vírusov v domácnosti vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame