Postrach menom Alzheimer: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Depresia

thinkstockphotos.com

S vyšším vekom čoraz častejšie zabúdame. Niekedy však bežné občasné výpadky pamäti môžu prerásť až do neschopnosti orientovať sa i v známom prostredí, zabúdania mien a dátumov či nepoznávania blízkych ľudí. Práve toto sú príznaky Alzheimerovej choroby, ktorá je jednou z najčastejších foriem demencie a iba na Slovensku postihuje viac ako 50 tisíc ľudí. Táto desivá diagnóza patrí podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie k najčastejším príčinám úmrtia. Našťastie, existujú spôsoby prevencie, ktorými môžete predísť aj tomuto ochoreniu.

Čo je na vine?

Tento druh demencie je ochorenie, ktoré sa prejavuje pomaly a postupne. Postihuje mozog a spôsobuje zánik nervových buniek a spojení, pričom napáda najmä tie časti mozgu, ktoré majú na starosť pamäť, myslenie a rozumové schopnosti. Ako ochorenie postupuje, pacient stráca nielen spomienky, ale nedokáže ani vykonávať každodenné činnosti a postarať sa o seba.

Rizikové faktory Alzheimerovej choroby:

  • ženské pohlavie
  • pozitívna rodinná anamnéza (výskyt ochorenia v rodine – rodič, brat, sestra)
  • vek (výskyt stúpa s vekom)
  • genetická záťaž
  • úrazy hlavy (najmä spojené so stratou vedomia)
  • vzdelanie (ľudia s nižším vzdelaním majú zvýšené riziko rozvoja ochorenia)
  • vysoký krvný tlak
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • poruchy prekrvenia mozgu, tzv. „mozgová skleróza“ (ako urýchľovače nástupu príznakov ochorenia)

Mohlo by vás zaujať: Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?


Ako sa Alzheimer prejavuje?

Príznaky ovplyvňujú nielen pamäť, ale i reč a správanie. Prvým symptómom je, že pacient zabúda miesta a tváre, nepamätá si, čo v ten deň robil alebo kde bol. Tiež sa mu zmení správanie, býva náladový. Vo vyšších štádiách prichádzajú problémy s hovorením, skladaním viet, písaním a čítaním. Alzheimera sprevádzajú aj fyzické príznaky a to vtedy, keď chorý človek nerozoznáva svoje telesné potreby a zabúda jesť a piť.

Starajte sa o svoje telo

Na výskyt Alzheimerovej choroby má vplyv i cukrovka, obezita a celkovo životný štýl s nedostatkom pohybu. Ak chcete ochrániť svoje mozgové bunky, začnite sa preto hýbať už dnes. Ideálny plán zahŕňa kardio cvičenia, ktoré vám zvýšia tep. Pre začiatočníkov sú vhodné aktivity ako prechádzky či plávanie, akýkoľvek pohyb vonku na čerstvom vzduchu a slnku postačí tiež. Posilňovať by ste mali i svoju výdrž a kondíciu, keďže telesné a duševné zdravie idú spolu ruka v ruke. Práve na toto je vhodný napríklad aerobik. Venovať by ste sa mali aj cvičeniam zlepšujúcim rovnováhu a koordináciu, aby ste sa vyhli úrazom hlavy. Skúsiť môžete jogu, taichi alebo iné podobné aktivity.


Mohlo by vás zaujať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Pomôže aj zmena jedálnička

Aby ste uchránili svoj mozog, mali by ste do svojho stravovania zaradiť jedlá bohaté na živiny, ktoré potrebuje. Vhodná je stredomorská diéta, zložená z potravín bežných v prímorských štátoch. To znamená veľa rýb, ktoré sú bohaté na omega mastné kyseliny, zelenej zeleniny s obsahom vitamínov A, B6, B12, E a kyseliny listovej, celozrnného pečiva a olivového oleja. Jesť by ste mali najmä pokrmy bohaté na antioxidanty – zázvor, čučoriedky, zelený čaj, ktoré vás ochránia od toxínov, ktoré prispievajú k vzniku Alzheimerovej choroby. Naopak, znížiť by ste mali príjem nezdravých tukov z červeného mäsa a mliečnych výrobkov.

Trénovať môžete aj hlavu

U ľudí, ktorí sa vzdelávali po celý život, je menšia pravdepodobnosť, že sa u nich v starobe prejaví demencia. Preto sa každý deň venujte aktivitám, ktoré stimulujú váš mozog. Začnite sa učiť nový cudzí jazyk (na to nie je nikdy neskoro), čítajte knihy, alebo si nájdite novú  záľubu. Hrajte sa hry, ktoré si vyžadujú zapojenie pamäte – skúste sa naučiť hlavné mestá európskych krajín, alebo názvy všetkých štátov USA. Pomôcť vám môžu i puzzle, skladačky, rôzne hádanky a hry, alebo si začnite viesť denník, kam si budete zapisovať všetky denné udalosti a detaily, aby ste si ich uchovali stále v pamäti.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame