Potešia vás bez námahy: 5 izbových rastlín, ktoré prežijú v ťažkých podmienkach

Byt

gettyimages

Izbové rastliny zútulňujú naše bývanie, prečisťujú vzduch a pomáhajú k lepšej nálade. Domáca džungľa je snom mnohých z nás, ale ako ju udržať pri živote? Ak už máte sto chutí starostlivosť o izbové rastlinky vzdať, pretože už niekoľko z nich skočilo v koši, nezúfajte. Máme pre vás 5 tipov na izbové rastliny, ktoré sú schopné prežiť azda i apokalypsu.

Svokrin jazyk (Sansevieria)

Kedysi sme ju mohli nájsť v každej domácnosti, no postupom času sme na ňu zanevreli. Pôvodom z Ázie a Afriky, táto známa rastlina sa vyznačuje dlhými, plochými listami vytiahnutými nahor.

Existuje množstvo druhov Sanseviery, všetky ale majú jedno spoločné. Odolnosť. Táto rastlina pochádza z územia známeho pre obdobia sucha, takže ani niekoľkotýždňové prežitie bez vody pre ňu nebude problém. Práve naopak, ako sa zdá, čím menej sa o ňu staráte, tým viac sa jej darí. Preferuje nepriame slnko, ale prežije aj vo veľmi tmavom kúte.


Mohlo by vás zaujímať: Nemáte slnečný byt? Nevadí, týmto rastlinkám sa v ňom bude dariť aj tak!


Aspidistra

Starostlivosť o Aspidistru zvládne aj úplný začiatočník. Páči sa jej v tme, takže je ideálna pre tie časti domu, kam počas celého dňa nedosiahne svetlo. Ľahko si poradí s nedostatkom vody a ak aj budete mať pocit, že vyschla, nevzdávajte to – Aspidistra má schopnosť vrátiť sa rýchlo naspäť do formy.

Pochádza z Číny a príbytok ozdobia jej široké listy na dlhých stonkách, rovnako ako kvety, ktoré kvitnú z koreňov tesne pri zemi.


Mohlo by vás zaujímať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Tučnolist (Crassula)

Tučnolist má len jedno želanie: dostatok slnka. Pochádza z Južnej Afriky a Mozambiku a existuje viacero druhov, ktoré sa líšia predovšetkým veľkosťou. Či už túžite po malej rastlinke na nočný stolík, alebo po stredne veľkej ozdobe na kuchynskú parapetu, Crassula vás nesklame. Nepotrebuje striktný rozvrh polievania, stačí z času na čas skontrolovať, či je pôda mierne vlhká.


Mohlo by vás zaujímať: Vyčistite si doma vzduch: Zasaďte si tieto rastlinky


Aloa pravá (Aloe vera)

Rozšírená v Afrike a Ázii, táto rastlina prežije všetky pokusy zabiť ju. Naozaj, pokojne si z nej kus odrežte. Aloa je známa pre svoj obsah vitamínov a minerálov. Používa sa na liečenie poranení, popálenín a iných kožných problémov. Nájdu sa dokonca aj ľudia, ktorí vnútornú časť jej listov konzumujú v surovom stave.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne rastliny môžete mať aj v tmavom byte: Stačí si vybrať tie správne


Figovník (Ficus)

Ficus je veľmi rozšírenou izbovou rastlinou, ktorá môže narásť do závratnej výšky. Výborne čistí vzduch v interiéri a prežije dlhé roky. V závislosti od konkrétneho druhu, figovník skrášli vaše bývanie tmavozelenými listami, alebo svetlejšími so zaujímavou kresbou.

Vďaka práci šľachtiteľov máme možnosť vybrať si viaceré hybridy a všetkým sa bude dariť aj v tmavších miestnostiach i v suchom prostredí. Občasné rosenie ale neublíži.


S ktorými zo spomínaných rastlín máte vlastné skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, pixabay.com, wikipedia.org/Magnus Manske, Stanislava
Odporúčame