Potlačte nepríjemné príznaky menopauzy: Pomôžu vám dary matky prírody

Sebavedomá žena

thinkstockphotos.com

Menopauza je definovaná ako prirodzené ukončenie menštruačných cyklov a plodnosti u žien. Ide o proces, ktorý sa vyskytuje biologicky u každej ženy. Je to prirodzená životná zmena. Po dosiahnutí určitého veku jednoducho ženské vaječníky zastavia tvorbu vajíčok a zmenšia aj produkciu hormónov ako je estrogén a progesterón, ktoré regulujú menštruáciu a plodnosť.

Menštruačný cyklus sa postupne stáva nepravidelným až sa nakoniec úplne zastaví. O menopauzu ide však definitívne až po tom, čo žena nemá menštruáciu 12 mesiacov po sebe. Tento proces sa obvykle deje medzi 45. až 55. rokom veku ženy, pričom priemerne menopauza nastáva v 51. roku. Neobvyklé však nie je ani menopauza po štyridsiatke.

Menopauzu pritom sprevádzajú príznaky rôzneho charakteru. Zväčša ide o fyziologické ako sú:

  • návaly horúčavy
  • nočné potenie
  • unavené nohy
  • nespavosť
  • suchosť v oblasti pošvy
  • problémy s močovým mechúrom
  • rednúce vlasy
  • suchá pokožka
  • bolesti v prsiach

Môže však ísť aj o psychologické príznaky ako sú depresie, náhle zmeny nálady a problémy s pamäťou. Za všetko môže kolísajúca hladina estrogénu a progesterónu.

Väčšina žien pritom nepotrebuje medikamentózne riešenie, príznaky totiž väčšinou prejdú prirodzene. Pokiaľ ich však zvládate ťažšie, existuje množstvo prírodných prostriedkov na ich potlačenie.  


Mohlo by vás zaujať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Ľanové semienko pomáha regulovať hladinu estrogénu

Ľanové semienko vám môže pomôcť, ak sa u vás prejavuje menopauza najmä v podobe návalov horúčav. Obsahuje totiž omega-3 mastné kyseliny a lignany, ktoré fungujú ako fytoestrogény. Podľa štúdie z roku 2007 ľanové semienko môže znížiť intenzitu návalov horúčav až o 50 percent. Zároveň pomáha upraviť aj hladinu estrogénu v tele a napraviť problémy s vaginálnou suchosťou. Ľanové semienka radšej konzumujte ako kombináciu s polievkami, šalátmi alebo krémami, pretože samotné semienka sú pomerne ťažko stráviteľné.

Jablčným octom zmiernite dva najčastejšie príznaky

Jablčný ocot je populárnym ľudovým liekom v boji proti nepríjemným symptómom menopauzy. Surový a nefiltrovaný jablčný ocot je účinný pri znižovaní výskytu a intenzity nálov horúčavy a tiež nočného potenia, čo sú dva z najčastejších príznakov menopauzy. Zmiešajte jednu až dve polievkové lyžice nefiltrovaného jablčného octu v pohári vody. Nápoj sa však snažte piť najmä v dopoludňajších hodinách, aby počas dňa v tele odstránil toxíny a reguloval hormóny.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Sója v ženskom tele aktivizuje estrogén

Sójové produkty sú veľmi účinné pri liečbe mnohých symptómy menopauzy. Obsahujú totiž tzv. izoflavóny, ktoré pomáhajú regulovať úroveň hormónov a aktivizovať estrogén v ženskom tele. Komplexná štúdia výskumníkov zo Severnej Karolíny potvrdila, že ženy, ktoré pravidelne počas menopauzy konzumovali sójové výrobky, zaznamenali výrazný pokles návalov horúčavy. Pridajte teda do svojho jedálnička sójové mlieko, sójový chlieb či sójové tyčinky.

Vitamín E pomáha spomaliť intenzívne búšenie srdca

Klinické štúdie ukázali, že vitamín E pôsobí ako náhrada estrogénu. V období menopauzy teda pomáha regulovať a kontrolovať návaly horúčavy. Vitamín E má tiež schopnosť znižovať vaginálnu suchosť a búšenie srdca. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ktorý vám podľa vášho stavu a fyziologických predpokladov veľmi presne určia, aká dávka prírodného vitamínu E vám pomôžu prekonať nepríjemné príznaky.


Mohlo by vás zaujať: Leje sa z vás pot aj bez príčiny? Ponúkame možné dôvody aj riešenia!


Zmeny nálad či depresie zaženiete škoricou

Škoricu používajú čínski bylinkári pri zmierňovaní úzkosti, zmien nálad a depresie. Zároveň podporuje svalové vlákna v maternici, takže pre ženy v období menopauzy je takmer nenahraditeľná. Rovnako tak pôsobí aj pri opuchnutých nohách. Pridávať ju teda môžete nielen do čajov či jedla, ale aj do horúcej vody ako uvoľňujúci kúpeľ pre vaše unavené chodidlá.

Vyskúšajte aj populárne bylinkové čaje

Vitex jahňací je ďalším populárnym ľudovým liekom, ktorý sa odnepamäti používa pri problémoch s vaječníkmi či maternicou je rastlina. Jej gynekologické účinky sú známe už od 17. storočia. Táto bylina pomáha udržiavať rovnováhu hormónov tým, že podporuje endokrinný systém. Ten zase pomáha kontrolovať príznaky ako sú návaly tepla, potenie, vaginálna suchosť a dokonca miernu depresiu. Výborné sú čaje či nápoje, ktoré si pripravíte pridaním 40 kvapiek tinktúry do pohára vody.  


Ako s nepríjemnými príznakmi menopauzy bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame