Potrebujeme až toľko chemikálií? Aj malé zmeny dopomôžu k zdravšiemu domovu

Žena

gettyimages

V dnešnom svete sa nedá vyhnúť kontaktu s chemickými látkami. Sú všade okolo nás a stali sa dôležitou súčasťou nášho života. Ale skutočne potrebujeme až toľko chemikálií? Najmä pokiaľ ide o výrobky obsahujúce prchavé roztoky. Je prekvapujúce, koľko sa ich nachádza v našich domovoch. Pritom existuje viacero netoxických náhrad a spôsobov, ako si vytvoriť zdravší a bezpečnejší domov.

Nepreháňate to?

V bežnej kúpeľni dnes skladujeme pracie prášky či gély, aviváže a celý rad čistiacich prostriedkov. Na riad, vodný kameň, sklo, pleseň a mnoho ďalších. Treba si však uvedomiť, že niektoré chemické látky sa môžu odparovať aj z uzavretých nádob. Zaregistrujete to napríklad v obchodnom dome, keď prechádzate okolo regálov s čistiacimi prostriedkami.

Podobne sú na tom laky na nechty, odlakovače a parfumy. Obsahujú prchavé látky a iné syntetické zlúčeniny, škodlivé pre naše zdravie. Držíte doma nepoužité náterové farby, lepidlá, prostriedky proti škodcom, stavebné materiály či palivá? Tieto chemikálie taktiež prispievajú k znečisteniu ovzdušia vášho domova.

A čo naoko nevinné sprchové gély, šampóny, kondicionéry či krémy? Hoci sa často „tvária“ ako prírodné produkty, ich pravidelným používaním prinášame do organizmu ďalšiu chémiu, ktorá ho zaťažuje.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Čistá a žiarivá kúpeľňa? Nahraďte chemikálie octom, citrónom a čiernym čajom


Zachovajte si chladnú hlavu

Dôležité je nestať sa prehnane úzkostlivými v tom, čo nemôžeme ovplyvniť. To, že sme vystavení pôsobeniu chemikálií, neznamená, že nás musí stále strašiť vyhliadka na rakovinu alebo smrť. Väčšinou sa s týmto vplyvom vyrovnávame vcelku dobre.

Existujú však ľudia, ktorí boli vystavení pôsobeniu toxických chemikálií a dnes veľmi trpia. Sú citliví už na malé dávky niektorých bežne používaných chemikálií a postihujú ich vážne choroby.

Aby sme boli týmito škodlivými látkami ohrození v menšom rozsahu, nemusíme robiť veľké zmeny v našom životnom štýle. Stačí podniknúť jednoduché opatrenia v bežných činnostiach. Najmä ak máme pravidelný kontakt s potenciálne toxickými chemikáliami.

Opatrenia pre zdravší domov

  1. Zaistite, aby boli chemikálie uvoľňujúce výpary uskladnené na bezpečnom mieste: Tam, kde nebudú znečisťovať vzduch a nespôsobia žiadnu škodu. Ide najmä o formaldehyd a výrobky obsahujúce prchavé rozpúšťadlá: farby, laky, lepidlá, pesticídy a čistiace roztoky. Aj pohonné hmoty uvoľňujú toxické výpary. Benzén môže pri dlhodobom pôsobení vo vysokých koncentráciách zapríčiniť rakovinu.
  2. Dodržiavajte nevyhnutné bezpečnostné opatrenia: Ak už musíte používať potenciálne nebezpečné chemikálie, pozorne si prečítajte pokyny pre bezpečné zaobchádzanie – P-vety a štandardné upozornenia o nebezpečnosti – H-vety na obale výrobku. Ak si náhodou polejete pokožku nejakou toxickou chemikáliou, dôkladne ju zmyte z pokožky veľkým množstvom vody.
  3. Udržiavajte dostatočné vetranie vo všetkých miestnostiach vrátane kúpeľne: Práve tu skladujeme množstvo prípravkov, ktoré sa môžu odparovať a znečisťovať ovzdušie. Pri sprchovaní zase vyprchávajú do vzduchu niektoré prísady, ale tiež chlór, čo môže viesť k jeho hromadeniu.
  4. Buďte opatrní aj pri tom, čo si dávate na pokožku: Rozličné rozpúšťadlá, konzervačné látky, parabény i vône môžu dráždiť kožu, oči a sliznice. Pri parabénoch a hliníku bol dokázaný aj rakovinotvorný účinok. Skúste si neobjednávať kozmetiku z internetu bez znalosti jej pôvodu a zloženia. Nezabúdajte, že každodenne používané výrobky na ošetrenie pokožky sa cez ňu vstrebávajú do krvného obehu.
  5. Pred vstupom do domu si očistite topánky a vyzúvajte sa: Zníži sa tak množstvo olova a pesticídov v kobercoch. Obmedziť mieru znečistenia kobercov vám pomôže aj dobrý vysávač, najlepšie s rotujúcou kefou.
  6. Zredukujte používanie pesticídov a iných prípravkov proti škodcom na minimum: V domácnosti a záhrade majú svoje miesto, no nepotrebujete ich mať celý sklad.

Mohlo by vás zaujímať: Vyzerá to ako sranda, no ide o život: Mladí ľudia jedia v rámci výzvy kapsuly na pranie


Používajte netoxické náhrady

Na čistenie a dezinfekciu sa úspešne uplatňuje známa silná „trojka“: sóda bikarbóna, ocot a citrón. Ich využitie v domácnosti je naozaj všestranné: na čistenie okien, dlažby, vodný kameň, rozličné škvrny, mastnotu a špinu, odstránenie zápachu či odpudenie hmyzu. Ocot dokonca niektorí považujú za najúčinnejšie zmäkčovadlo tkanín.

Pre citlivé osoby je vhodné prať  jadrovým mydlom. Vo svojom šatníku, zvlášť v spálni, majte len tkaniny, lôžkoviny a výrobky z prírodných materiálov. Na pokožku a vlasy používajte čo najviac po domácky vyrobenej kozmetiky – bez chémie a konzervačných látok.


Snažíte sa v domácnosti obmedziť množstvo chemikálií? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame