Potrebujete antibiotiká alebo nie? Presvedčte sa s istotou sami doma

Teplomer ukazuje takmer 39 stupňov, ledva sa dotackáte do ambulancie a lekár vám odporučí iba nejaké vitamíny, prípadne lieky na potenie a zníženie teploty a odpočinok na lôžku. Cítite sa ukrivdení s nechápete, prečo vám nepredpísal antibiotiká. Lenže, treba ich naozaj?

Antibiotiká nie sú cukríky

Na Slovensku sa ročne spotrebuje približne 6,5 milióna balení antibiotík. V Európe sme v ich spotrebe na poprednom mieste. Žiaľ, často sú predpisované zbytočne a neefektívne, keďže sú účinné iba v boji proti baktériám, a nie proti vírusom, parazitom či plesniam. Lekári majú skúsenosti, že pacienti si ich doslova pýtajú, nehľadiac na zbytočne vyhodené finančné prostriedky a zdravotné riziká.

Najčastejšie príznaky bakteriálnej infekcie:

  • zvýšená či vysoká teplota a
  • znížená výkonnosť organizmu, slabosť
  • bolesť postihnutého orgánu (hrdlo, močový mechúr, pľúca, priedušky, brušná dutina a pod.)
  • potenie
  • sťažené dýchanie
  • bolestivé močenie
  • problémy s prehĺtaním

Mohlo by vás zaujať: Príďte na kĺb skratkám v krvnom obraze: Čo hovoria o vašom tele?


Nie sú antibiotiká ako antibiotiká

Zvýšená či vysoká teplota, malátnosť, bolesť hlavy a pod. ešte nie sú dôvodom na užívanie antibiotík. Lekár ich predpíše iba v prípade bakteriálnej infekcie. Do úvahy berie pritom aj ďalšie skutočnosti, a to ako dlho máte zdravotný problém, či je spojený aj s ďalšími príznakmi, napr. zápal hrdla a na mandliach hnis, farbu hlienu a pod.

Ideálne je, ak lekár má možnosť predpísať v prípade potreby antibiotiká cielene podľa pôvodcu ochorenia. Nie každý však má k dispozícii CRP prístroj na zistenie hladiny tzv. C-reaktívneho proteínu. Ak príde do ambulancie obvodného lekára napríklad pacient s hnisavým zápalom hrdla, treba začať liečbu čo najskôr, nie je možné pacienta objednať na laboratórne odbery a čakať na ich výsledok. Lekár o výbere druhu antibiotika rozhodne podľa klinických príznakov a subjektívnych pocitov pacienta. Ideálne by bolo, ak by súčasne urobil výter hrdla a vzorku odoslal do laboratória na zistenie citlivosti na predpísané antibiotiká. V prípade, ak by choroba neustupovala, bude presne vedieť, za aký druh antibiotika musí vymeniť pôvodné.


Čo skutočne zaberá a čo sú len marketingové ťahy? Odpovede nájdete v knihách Doba jedováDoba jedová 2.


Sám sebe lekárom

V súčasnosti si v prípade pochybnosti môžete aj sami orientačne overiť pomocou CRP testu na domáce použitie závažnosť svojho ochorenia, najmä či ide o vírusovú, alebo bakteriálnu infekciu. Jeho použitie je veľmi jednoduché a rýchle. Stačí kvapka krvi z prsta a do piatich minút viete, ako na tom ste. Nižšie hodnoty CRP signalizujú vírusovú infekciu bez nutnosti podania antibiotiká. Hodnoty nad 50 potvrdzujú bakteriálnu infekciu s nevyhnutnosťou užívania antibiotík, a teda aj potreby návštevy všeobecného praktického lekára.

Samozrejme, ak si na základe výsledkov zdiagnostikujete, že máte iba vírusovú infekciu a vaša domáca liečba nezaberá ani po pár dňoch, aj v takomto prípade je nevyhnutné navštíviť všeobecného praktického lekára.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Názorný popis domáceho testovania

Benefity CRP diagnostiky

  • rýchlosť
  • vysoká úspešnosť správneho odhalenia pôvodu choroby, ktorý je rozhodujúci na zvolenie adekvátneho liečebného postupu

Koľko stojí?

CRP u všeobecného praktického lekára zväčša stojí približne 5 až 7 eur. (Dospelým pacientom test CRP prepláca zatiaľ iba zdravotná poisťovňa Union.) Za balenie 2 domácich CRP testov dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu zaplatíte okolo 11 eur. Obe možnosti vás teda výjdu približne rovnako, v prípade domáceho testu však ušetríte cestu k lekárovi.


Mohlo by vás zaujať: Množstvo liekov či zlý životný štýl: To všetko môže zapríčiniť steatózu pečene


Nepýtajte si antibiotiká zbytočne

Pokiaľ máte iba teplotu a nádchu, je to síce nepríjemné, ale chorobu stačí vyležať. Na podporu či urýchlene uzdravenia si možno kúpiť v lekárni bežne dostupné lieky na teplotu či upchatý nos. Súčasťou domácej terapie musí byt zvýšený pitný režim, aby sa vyplavili všetky škodlivé látky z organizmu, a pokoj na lôžku.

Riziko zo zbytočne nasadených antibiotík

V prípade viróz antibiotiká nepomôžu, skôr môžu poškodiť organizmus. Navyše, ak naozaj budete potrebovať antibiotiká, už vám tie bežné nemusia zabrať. Lekár bude musieť prikročiť k výberu širokospektrálnych antibiotík, neraz i k ich kombinácii, ktoré oveľa viac zaťažujú organizmus. Baktérie sa veľmi rýchlo menia a stávajú sa rezistentnými, čo spôsobuje stratu účinnosti antibiotík.


Ako často beriete antibiotiká vy? Aké s nimi máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viola
Odporúčame