Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí

peniaze

sxc.hu

Hoci mnoho rodín v tomto smere nemá na výber, žiť od výplaty k výplate sa naozaj nevypláca. Stačí totiž jeden nečakaný výdavok a váš rodinný rozpočet sa zrúti ako domček z kariet. Potrebujete ušetriť peniaze na dovolenku, auto, nové bývanie alebo len tak do rezervy? Prinášame vám zopár tipov, ako sporiť pravidelne a s rozumom. Častokrát totiž môžete urobiť omnoho viac, ako len znížiť svoje výdavky a míňať menej.

1. Zbavte sa dlhov

Spočítajte si, koľko peňazí každý mesiac putuje z vášho účtu na splátky spotrebných úverov, vynásobte tú čiastku počtom zostávajúcich mesiacov a zamyslite sa nad úrokom. Pokúste sa vyrovnať všetky podlžnosti v čo najkratšom čase, aby ste takto uvoľnené peniaze mohli radšej vložiť do úspor. Výnimku tvoria len dve situácie:

  • hypotéka – ak máte vysoký hypotekárny úver na bývanie, ten sa, prirodzene, rýchlo vysplácať nedá. Začnite teda šetriť popri ňom a stále sledujte úrokové sadzby. Dnes je už celkom bežné, že ak vám banka úver predraží, prejdete s ním ku konkurencii a splatíte ho novým, výhodnejším úverom.
  • núdzový fond – bez ohľadu na dlhy by každá domácnosť mala mať núdzovú rezervu, ktorá zabezpečí bezproblémový chod domácnosti na 3 – 6 mesiacov, pokiaľ by znenazdajky vypadli príjmy. Vytvorenie takéhoto fondu má prednosť absolútne pred všetkým – aj pred rýchlejším splácaním podlžností.

Mohlo by vás zaujímať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


2. Dajte si reálne ciele

Pri všetkom, na čo šetríte, potrebujete poznať cieľovú sumu. Letná dovolenka, nové auto alebo prerábanie interiéru – pri všetkom si stanovte presné číslo, ktoré potrebujete nasporiť. Viac počítania so sebou prináša odhad na dôchodkové sporenie. Musíte totiž rátať s tým, že potrebujete finančné zabezpečenie na 20 – 30 rokov po tom, čo prestanete pracovať. V tomto smere sa teda často oplatí peniaze radšej investovať.

3. Vypočítajte mesačnú čiastku na sporenie

Ak máte stanovenú presnú sumu, ktorú chcete ušetriť za určitý čas, vypočítajte, koľko peňazí si musíte odložiť každý mesiac. Posúďte, či je to z vašich príjmov reálne a začnite s odkladaním peňazí čím skôr. Nerobte to však na konci mesiaca, kedy z výplaty nemáte takmer nič, práve naopak. Najskôr si odložte potrebnú čiastku a so zvyškom peňazí narábajte tak, aby ste z nich vyžili celý mesiac. Finanční experti tvrdia, že sporiť by sme mali aspoň desiatimi percentami z našich príjmov.

4. Veďte si záznamy

Vyhraďte si jeden zošit, kde si budete zapisovať všetky každomesačné výdaje – účty za energie, vodné a stočné, telefón, káblovú televíziu a podobne. Tak najlepšie zistíte, ktorým platbám sa nevyhnete a pri ktorých si môžete pritiahnuť opasok. Čím podrobnejšie si budete zapisovať aj malé účty z kaviarne, tým lepšie svoje míňanie zhodnotíte. V niektorých domácnostiach funguje aj systém vreckového – z príjmov sa odpočítajú všetky náklady na účty, tankovanie, ošatenie, hygienu a potraviny. Každý člen následne dostane k dispozícii určitú primeranú sumu, s ktorou môže naložiť, ako chce. Počas mesiaca však z rodinného rozpočtu nesmie pýtať nič navyše.


Mohlo by vás zaujímať: Štyri šetriace tipy: Využite ich pri nákupe či v domácnosti aj vy!


5. Kroťte sa v platení kartami

Platenie kartou je veľmi pohodlné a zväčša aj výhodné – mnohé banky vracajú určitú malú percentuálnu časť nákupu spotrebiteľovi naspäť na účet. Peniaze na karte sú však imaginárne a tak veľmi ľahko stratíte prehľad, ako rýchlo sa míňajú. Predtým, ako čokoľvek zaplatíte platobnou kartou, uistite sa, či to naozaj potrebujete.

6. Sporiaci účet ako samozrejmosť

Odložené peniaze nikdy nepchajte doma do ponožky alebo do matraca. Prejdite si ponuku všetkých dostupných bánk a nájdite si sporiaci účet s čo najvýhodnejším úrokom. Keď už nič iné, úrok pokryje aspoň infláciu a vaše peniaze budú uložené v bezpečí pred zlodejmi.


Akým spôsobom z rodinného rozpočtu dokážete sporiť vy? Podeľte sa o svoje tipy a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame