Potvrdené: Rakovina má kmeňové bunky, ktoré nezničí ani chemoterapia

Chemoterapia

pancreaticcanceraction.org

Vedci potvrdili teóriu, o ktorej už dlho uvažovali. A síce to, že aj rakovina má svoje kmeňové bunky. To vysvetľuje fakt, že aj po zdanlivom vyliečení, sa táto choroba niektorým ľuďom vráti a zaútočí opäť. Doposiaľ len domnienku už potvrdili tri nezávislé vedecké štúdie.

Rakovina je veľmi zákerná choroba, ktorá zabíja každého tretieho človeka, ktorému je diagnostikovaná. A to aj napriek neustále a rýchlo sa zdokonaľujúcej medicíne, novým objavom v tomto odbore a veľkému úsiliu lekárov. A práve tento paradox viedol k tomu, aby vedci začali skúmať, či aj rakovina nemá svoje kmeňové bunky, na základe ktorých dochádza k rastu nových nádorov.

Teóriu potvrdzujú viaceré výskumy

Problémom, o ktorom je reč, sa zaoberali tri od seba nezávislé vedecké tímy odborníkov na rakovinu. Výsledky ich skúmania jednoznačne potvrdili túto teóriu a to v prípade rakoviny kože, mozgu a čriev. Výsledky výskumov boli uverejnené v uznávaných odborných periodikách svetového mena: Science a Nature.


Mohlo by vás zaujímať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Výskum 1 – mozog

V prvej štúdii sledovali vedci z Texas Southwestern Medical Centre v Dallase pod vedením Luisa Paradu rakovinu mozgu – zákerný glioblastóm. Na jeho liečbu použili určitý druh chemoterapeutika, ktoré rakovinové bunky zabilo. No tie sa po skončení chemoterapie začali opätovne množiť.

Tým vedci dokázali, že ani zmenšovanie nádoru nemusí znamenať výhru. „Naša štúdia ukazuje, že spôsob akým účinne bojovať s týmto typom rakoviny je zabiť kmeňové bunky,“ hovorí Parada. Aj keď zabitie jeho kmeňových buniek síce glioblastóm úplne nevyliečilo, no novo vzniknuté nádory boli oveľa menej agresívne. 

Výskum 2 – koža

Druhá štúdia bola vykonaná v Cédric Blanpain Université Libre v Bruseli a skúmala najmä problematiku rakoviny kože. Vedci zistili, že papilómy majú dva odlišné typy buniek. Jeden typ sa rýchlo delil a mal krátky životný cyklus, no ten druhý bol charakteristický dlhým životným cyklom a najmä schopnosťou sebaobnovy – čiže išlo o rakovinové kmeňové bunky.

Výskum 3 – črevá

Tretí výskum pochádza z Hubrecht Institute v Utechte. Odborníci, na čele s Hansom Cleversom, sa teraz venovali zákernej rakovine čriev. Výsledky ich práce dokázali prítomnosť kmeňových buniek aj v tomto type rakoviny. Aj tu sa ukázalo, že nie všetky bunky v nádore sú rovnaké.


Mohlo by vás zaujímať: Svet bez rakoviny by si prial každý: Zaručí ho vitamín B17?


Nádej do budúcnosti

Aj keď je táto správa viac hrôzostrašná, ako dobrá, predsa len na niečo prospešná je. Vďaka týmto objavom budú môcť vedci skôr vynájsť spôsob, ako zničiť nebezpečné rakovinové kmeňové bunky. Doterajší spôsob boja s rakovinou je vo väčšine prípadov chemoterapia, ktorá však ničí len rýchlo sa deliace bunky, no kmeňové bunky nezabíja.

Kedy budeme v bezpečí?

Tak odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoduchá. Vedci budú musieť najprv prísť na to, ako zničiť kmeňové bunky a tak zabrániť šíreniu a znovu objaveniu sa rakoviny v tele chorého človeka. Až potom sa budú môcť venovať tomu, ako zabrániť, aby rakovina vôbec vznikla. Dovtedy sa budete musieť spoliehať na svoju dobrú životosprávu, dostatok pohybu a čerstvého vzduchu.


Bojujete vy alebo vaši blízki s rakovinou? Ako tento boj prebieha? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: pancreaticcanceraction.org, pancreaticcanceraction.org, Oliver
Odporúčame