Použité čajové vrecúška nevyhadzujte: Neuveriteľné, na čo všetko ich možno využiť

Čajové vrecúško

thinkstockphotos.com

Vždy, keď si pochutnáme na šálke výborného čaju, vrecúška z neho nemajú veľmi na výber a putujú priamo do odpadkového koša. Vrecúškam svojich obľúbených čajov však môžete veľmi jednoducho predĺžiť život – použite ich aj pri starostlivosti o domácnosť!

Výhody, ktoré nám prináša pitie čaju, sú všeobecne známe. Táto chutná tekutina má totiž nielen zdravotné účinky, ale mnohé z nich povzbudzujú či naopak upokojujú organizmus, liečia rôzne neduhy a navyše si pri nich môžete príjemne posedieť a oddýchnuť. To, čo však nemá na prvý pohľad význam, je odpad v podobe vrecúšok. Tie však môžete využiť viacerými spôsobmi.

Doplnia energiu izbovým kvetinám

Ak chcete pomôcť svojim kvetinkám, nemusíte sa vždy obracať na výrobcov chemikálií. Zahrabte do kvetináča tesne pod povrch hliny použité vrecúška z čaju, ktoré budú pôsobiť ako prírodné hnojivo, keďže čaj obsahuje dusík. Živiny sa budú postupne uvoľňovať a kvety stačí len pravidelne zalievať. Aby ste sa ale vyhli plesni, je potrebné vrecúška raz za týždeň vymieňať.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Svojou vôňou odplašia škodcov

Pre tých, ktorí neustále bojujú so stále prítomnými hlodavcami, máme potešujúcu správu. Napriek tomu, že náš nos sa z vône čaju teší, myši a iná drobná háveď ho nijako zvlášť nemilujú. Preto porozkladajte čajové vrecúška všade tam, kde by sa mohli dostať, a získate dva bonusy v jednom. Nielenže sa zbavíte nevítaných škodcov, ale si príjemne rozvoniate dom či chalupu. Účinnosť zvýšite, ak ich pokvapkáte mätovým esenciálnym olejom.

Vyčistia pleť a zbavia očí opuchov

Vychladené čajové vrecúška stačí položiť na unavené viečka a zmizne nielen bežné kruhy a vačky pod očami, ale aj opuchy. Voňavý obklad pomôže aj pri zápale očných spojiviek či problematickej pleti. Použitým vrecúškom si jemne vyčistite pleť. S istotou vysuší podráždené miesta a zmierni akné, drobné uhry a vriedky či i rôzne ekzémy.

Kúpeľ pre telo aj vlasy

Čaj je obrovským zdrojom antioxidantov a taký čajový kúpeľ pôsobí na telo regeneračne. Použité vrecúška buď preveste cez vodovodný kohútik, alebo ich priamo vhoďte do vody. Na tieto účely je výborný zelený čaj s jazmínom, ktorý tonizuje telo a potláča stres i únavu.

Čajové vrecúška sa postarajú nielen o telo, ale aj o vašu korunu krásy. Stačí si pripraviť jednoduchý kúpeľ a ten im dodá lesk a potrebné živiny. Na svetlé vlasy sa odporúča kúra z harmančeku a tým tmavým prospeje čierny čaj.


Mohlo by vás zaujať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Riad zbavia mastnoty

Aj pre tých, ktorí nepatria k fanúšikom mastného riadu, máme riešenie. Stačí, ak zamastené hrnce necháte cez noc v dreze s teplou vodou a niekoľkými použitými vrecúškami čaju. Vy si vychutnáte nápoj a riad sa zatiaľ umyje takmer sám.

Poradia si so zápachom

V kuchyni sa môžu použiť aj iným spôsobom, ako na čistenie. Dokážu totiž pomôcť aj pri problémoch s nepríjemnými pachmi. Zelený čaj si hravo poradí s pachom rýb či cesnaku. A rôzne iné použité čajové vrecúška sú jednoznačnými víťazmi v boji s zápachom v chladničke. Pohlcujú nevítaný pach rovnako ako jedlá sóda – stačí ich pár nechať v nádobke v chladničke. Rovnaké účinky preukazujú aj v klietkach domácich maznáčikov.

Pre krajší nábytok

Rovnako ich môžete použiť na osvieženie a vynovenie nábytku či drevených podláh. Jednoducho do vody vhodíte pár už sparených čajových vrecúšok a necháte vychladnúť. Dôkladne vyžmýkanou handričkou potom pretrite nábytok. Ten musí byť drevený, roztok však pôsobí aj na okná a zrkadlá.


Na čo všetko využívate v domácnosti použité čajové vrecúška vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame