Použité čajové vrecúška využijete v kuchyni aj v záhrade: Zistite, ako na to!

Čajové vrecúška

thinkstockphotos.com

Čaj je hneď po vode druhým najčastejšie konzumovaným nápojom na svete. Pre mnohých ľudí sa však posledným dúškom čaju stáva vrecúško vylúhovaných bylín nepotrebným. Možno ste však netušili, že to, čo je pre vás odpadom súcim do smetiaka, dokáže ešte veľmi dobre poslúžiť v domácnosti či v záhradke.

Zjemňujú chuť staršieho mäsa

Máte v mrazničke mäso, ktoré už je trošku staršie, no je vám ľúto ho vyhodiť? To už robiť nemusíte. Čaj totiž obsahuje triesloviny, teda látky, ktoré pôsobia ako prírodný zmäkčovač staršieho mäsa. Vyskúšajte marinádu z čierneho čaju, ktorá z inak tvrdého a suchého kúska mäsa dokáže spraviť šťavnatý, krehký a lahodný kulinársky zážitok. Vrecúško použitého čierneho čaju prerežte a nasypte do pohára. Znovu ho zalejte horúcou vodou, prikryte a nechajte lúhovať asi desať minút, potom tekutinu prefiltrujte cez sitko. Mäso narezané na rezne, či menšie kúsky potom ponorte do čierneho čaju a marinujte asi 3 až 4 hodiny. Následne ho upečte alebo duste podľa obľúbeného receptu, nezabudnite ochutiť bylinkami a koreninami a potom už len vychutnávajte.

Zbavujú chladničku nepríjemného zápachu

Miešanie rôznych aróm v chladničke v konečnom dôsledku nezanecháva práve najpríjemnejšiu vôňu. Použité vrecúško čaju je však bezpečným, neagresívnym a najmä efektívnym pohlcovačom zápachov. Niekoľko použitých vrecúšok poukladajte na poličky chladničky a nechajte ich pôsobiť. O niekoľko dní ich vymeňte za čerstvo vylúhované vrecúška a už si len užívajte príjemnú vôňu.


Mohlo by vás zaujať: Použité čajové vrecúška nevyhadzujte: Neuveriteľné, na čo všetko ich možno využiť


Obohacujú kompost

Obsah použitých čajových vrecúšok je skvelým obohatením vášho záhradného kompostu, navyše môže urýchliť proces rozkladu. Čajové bylinky totiž obsahujú množstvo živín a tanínov, ktoré zlepšia kvalitu pôdy, zlepšujú jej okysličenie a pomáhajú vytvárať silnejší koreňový systém rastlín. Okrem toho podporuje aj množenie dobrých baktérií, zabraňuje vzniku hubových ochorení a prítomnosť škodcov. Odporúča sa najmä na použitie k zelenine a okrasným kvetom. Čaj, ktorý ste nedopili, môžete naliať priamo na kompost a obsah vrecúška rozsypte priamo na pôdu k rastlinám.

Osviežujú vzduch

Čajové vrecúška možno použiť na neutralizáciu pachov v domácnosti a hodia sa aj ako osviežovače vzduchu do áut. Použité vrecúško nechajte na slnku vyschnúť a môžete zavesiť do auta, kuchyne, kúpeľne alebo kamkoľvek, kde potrebujete vzduch osviežiť. Ideálne sú najmä ovocné čaje, ktoré sú intenzívne aromatizované (napríklad broskyňový, čerešňový), ale rovnako vám poslúži aj bylinný čaj (levanduľový, harmančekový). Vysušené vrecúško čaju môžete tiež pokvapkať obľúbeným esenciálnym olejom a domáci osviežovač vzduchu je hotový.

Čistia drevo a vracajú zrkadlám lesk

Či už chcete odstrániť mastnotu zo zrkadiel alebo prinavrátiť lesk svojmu drevenému nábytku, vyskúšajte použité čajové vrecúška. Triesloviny v čaji si poradia aj s mastnými škvrnami a vďaka ich účinkom bude leštenie zrkadiel, skla či drevených povrchov jednoduchšie. Pri čistení zrkadiel namočte mäkkú handričku v čaji, do ktorého ste nasypali trochu vylúhovaného pevného obsahu a následne ňou utrite zanesený povrch. Nakoniec vyleštite mäkkou handričkou bez chĺpkov alebo novinami. Rovnaký postup zvoľte aj pri ošetrovaní drevených povrchov.


Mohlo by vás zaujať: Opúchajú vám oči a vznikajú podkožné vačky? Poradíme vám, čo robiť!


Pôsobia proti odolnej mastnote

O odstránenie nepoddajného mastného povlaku z riadov sa postarajú triesloviny. Čaj je navyše vynikajúcim osviežovačom, ktorý vám pomôže prevoňať aj umývačku riadu. Mastné taniere a iný riad namočte do teplej vody a ponorte do nej aj niekoľko použitých vrecúšok čaju. Po niekoľkých minútach umyte riady hubkou tak, ako ste zvyknutí. Silno zamastené plechy naplňte vodou, do ktorej rovnako ponorte niekoľko vrecúšok čaju a nechajte pôsobiť celú noc.

Pôsobia ako repelent

Použité čajové vrecúška, najmä tie s príchuťou mäty, fungujú ako prirodzený repelent proti komárom, muchám, moliam a tiež mravcom si drobným hlodavcom. Rovnakým spôsobom fungujú aj po aplikácií ku koreňom kvetov a rastlín, resp. nakvapkaním zbytkovej tekutiny z vrecúšok. V tomto prípade ich chránia aj pred hubovými infekciami. Na slnku vysušené vrecúška zaveste do skríň a však tam, kde vás otravuje hmyz.


Využívate aj vy použité čajové vrecúška? A na čo všetko? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame