Používať v zahraničí debetnú či kreditnú kartu? Zistite, čo je najvýhodnejšie

Kreditná karta

sxc.hu

Komfort platobných kariet oceňuje čoraz viac ľudí. Platba nimi je pohodlná, bezpečná a spoľahlivá. Peniaze sú dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek 365 dní v roku bez potreby mať ich uložené v peňaženke. V súčasnosti už aj malé obchodíky majú platobné terminály, nehovoriac už o veľkých obchodných centrách a nákupných domoch. No a keď predsa len potrebujete hotovosť, stačí zájsť do svojho bankomatu, kde je výber peňazí bez poplatku alebo s najnižším poplatkom. V núdzi možno použiť aj bankomat inej bankovej inštitúcie – treba však rátať s vyšším poplatkom za výber. Ako však s kartami zaobchádzať v zahraničí?

V každom prípade s platobnými kartami musíme narábať zodpovedne. Aj keď ide o plast, treba ho chrániť pred odcudzením a zneužitím. Opatrnosť je namieste pri výbere peňazí z bankomatu. Žiaľ, z prieskumu vyplýva, že len 1 klient z 13 si zakrýva dlaňou číselník pri zadávaní PIN kódu.

Používanie kariet v zahraničí

Počet kartových transakcií Slovákov v zahraničí v lete stúpa o 27 percent. Len slovenskí klienti z jednej banky minuli v uplynulom roku v zahraničí 136 miliónov €. Pričom zo zahraničných bankomatov vybrali až 49 miliónov € (priemerná vyberaná suma bola 160 €). Ľudia najčastejšie využívajú platobné karty pri platbe na čerpacích staniciach, v hoteloch, supermarketoch a pod. Obľúbené sú najmä kreditné karty, ktoré cestujúcim a dovolenkárom ponúkajú praktické služby vrátane cestovného a úrazového poistenia. Veľkou výhodou je, že netreba hľadať zmenárne a okrem času sa ušetria aj zmenárenské poplatky. Plusom je tiež, že vykonané transakcie banky zúčtovávajú štandardne výhodnejším kurzom ako je výmena hotovosti.


Mohlo by vás zaujať: Platobnú kartu má dnes takmer každý: Čo by ste o nej mali vedieť?


Hotovosť vyberajte radšej debetnou kartou

Kreditné karty sú ideálne na bezhotovostné nákupy, pretože s nimi nie sú spojené žiadne poplatky. Ak si však potrebujete v zahraničí vybrať hotovosť z bankomatu, použite radšej debetnú kartu, kde sú poplatky za výber nižšie. V krajinách eurozóny sú dokonca rovnaké, ako keby ste použili bankomat inej banky na Slovensku,” vysvetlila Angelika Coková, vedúca oddelenie vydávania platobných kariet VÚB. Klientom odporúča platiť kreditnou kartou náklady za dovolenku, keďže slúži ako ochrana v prípade nedodania tovaru alebo neposkytnutia služby – napr. pri krachu leteckej spoločnosti. Miesta, kde všade môžete platiť kartou, spoznáte podľa identifikačnej samolepky s logom vašej karty – sú pri vstupe do obchodov aj na bankomatoch.

Pred odchodom na dovolenkou  si nezabudnite

 • overiť  platnosť svojej karty
 • zistiť si na pobočke alebo internete, či váš druh platobnej karty bude v cieľovej krajine akceptovaný
 • overiť, či vaša banková inštitúcia má v cieľovej krajine pobočky. Ak áno, tak sa informujte aj na poplatky pri výbere, lebo väčšina bánk v eurozóne aj mimo poskytuje výbery zadarmo, resp. s nižšími poplatkami.
 • stiahnuť si do mobilného telefónu bezplatnú aplikáciu,  prostredníctvom ktorej si viete jednoducho zistiť, kde sa nachádza najbližší bankomat vašej bankovej skupiny
 • je vhodné zobrať si so sebou dve karty, ideálne debetnú a kreditnú, ktorými výrazne ušetríte na poplatkoch za transakcie
 • overiť, či máte dostatok peňazí na účte
 • nastaviť si primeraný denný limit pre výber z bankomatu a platbu u obchodníka. Z bezpečnostného hľadiska je vhodnejší menší . Ak budete potrebovať vyššiu hotovosť,  limit si môžete telefonicky zmeniť.
 • nastaviť si SMS notifikáciu ku karte o pohyboch na účte, ktorá vás môže informovať, keby ju náhodou niekto zneužil
 • uložiť si do mobilného telefónu alebo na iné bezpečné miesto telefónne číslo na kontaktné centrum, ak by ste potrebovali kartu zablokovať alebo potrebovali riešiť poistnú udalosť

Aké sú rozdiely medzi kreditnými, debetnými a charge kartami?

Na efektívne využívanie je potrebné poznať rozdiely jednotlivých kariet. Môžete predísť nepríjemným prekvapeniam v podobe vysokých poplatkov či zadĺženiu sa.

Kreditná karta

Na jej vydanie nie je potrebný bežný účet , pri jej používaní však čerpáte prostriedky banky (úverová karta). Možno ju použiť ako rezervu na výhodné dovolenkové nákupy. Vyčerpané prostriedky využívate bezúročne počas určitého obdobia (napr. 55 dní). Záväzky nesplácate hneď, ale podľa dohodnutých podmienok. Úver býva úročený sadzbou, ktorá niekoľkokrát prevyšuje sadzbu u iných krátkodobých úverov. Minimálna výška splátky úveru je zvyčajne 5 – 10 % z dlžnej sumy. Na výber z bankomatu môžete použiť iba časť celkového limitu  Má vyššie poplatky za výbery hotovosti z bankomatov ako v prípade debetnej karty.

Pre koho je vhodná? Pre ľudí, ktorí sa chystajú v zahraničí nakupovať a vedia, že do stanoveného času bezúročného obdobia budú mať peniaze na účte.

Pre koho nie je vhodná? Karta nie je vhodná pre klientov, ktorí radi utrácajú a môžu sa tak  veľmi ľahko zadĺžiť alebo ktorí nemajú prehľad o svojich výdavkoch.


Mohlo by vás zaujať: Platobné karty oslávia sto rokov: Zistite viac o ich histórii


Debetná karta

Vydáva sa k bežnému účtu, pre banky znamená najmenšie riziko. Čerpáte svoje vlastné prostriedky, čiže máte prístup k hotovosti. Celý denný limit môžete vyčerpať výbermi z bankomatu a / alebo platbami na POS. K zúčtovaniu platieb dochádza bezodkladne, kedy sa banka o platbách dozvie a danú sumu odpočíta z účtu klienta. Ak máte účet vedený on-line, dôjde k zúčtovaniu okamžite po platbe. Vo vybraných balíkoch máte v cene výbery z bankomatov v SEPA krajinách v mene EUR bez doplatku. POS platby uskutočnené kartou sú štandardne v cene balíka,

Charge karta

Funguje obdobne ako kreditné karty, pri zúčtovaní, ktoré je tiež stanovené k určitému dátumu (obvykle 14 až 30 dní), musíte splatiť jednorazovo celú dlžnú sumu. Z čerpanej sumy nie je účtovaný žiadny úrok.

Tipy na ochranu platobných kariet doma a v zahraničí

 • chrániť PIN kód – nepísať ho na kartu ani na lístok uchovaný v predmete, ktorý býva záujmom zlodejov. Najideálnejšie je zapamätať si ho a nosiť v hlave.
 • kryť PIN kód pri jeho zadávaní pred možnosťou odpozorovania
 • karty si rozdeliť na rôzne miesta, nenosiť ich spolu
 • pri platbe v reštaurácii, na čerpacej stanici a pod. nespúšťať kartu z očí, keď sa dá, tak ani nedávať z ruky
 • nadstaviť si SMS notifikáciu
 • aktivovať bezplatnú Zabezpečenú internetovú platbu, aby ste znížili riziko zneužitia karty.

Napriek ostražitosti vám ukradli kartu?

Vo vlastnom záujme by ste mali okamžite nahlásiť stratu karty banke, ktorá ihneď vykoná jej blokáciu. Každá banka má zriadenú špeciálnu linku na tento účel. Odporúča sa mať núdzové  číslo vždy niekde pri sebe, napr. v mobilnom telefóne. Ak ho predsa len nebude mať pri sebe, tak telefonicky kontaktujte vašu banku na infolinke a tam vás už usmernia. Poplatky za blokáciu sa pohybujú v závislosti od banky – približne 10 až 30 eur, pri embosovaných kartách to môže byť až 50 – 60 eur. V prípade potreby môžete požiadať o expresné vydanie karty alebo núdzovej hotovosti. Krádež treba súčasne nahlásiť aj na políciu a vyžiadať si o tom potvrdenie.

Ak vám bankomat v zahraničí zadrží kartu,  zablokujte ju a po návrate z dovolenky počkajte na jej vrátenie, resp. požiadajte o opätovné vydanie karty.


Mohlo by vás zaujať: Nový spôsob platenia už aj na Slovensku: Namiesto karty vám poslúži telefón


Cestovné poistenie s kartou?

V súčasnosti je už takmer bežné, že cestovné poistenie dostanete už aj k svojej bankomatovej karte, respektíve k bežnému účtu. Ponúkajú ho banky, ktoré majú zmluvy s komerčnými poisťovňami.

Dovolenkárom však odporúčam, aby si pred odchodom ešte raz preštudovali zmluvu. Banky totiž pri týchto poistkách dávajú zvyčajne veľmi nízke limity krytia – čiže výšku sumy, do ktorej vám úraz či liečbu ochorenia preplatia. V každom štáte EÚ je iná výška spoluúčasti a v porovnaní so Slovenskom je väčšinou podstatne vyššia. Preto je dobré aj pri cestách do krajín EÚ si uzavrieť cestovné poistenie liečebných nákladov, z ktorého sú potom poistenému uhradené náklady na spoluúčasť, ktoré musel v zahraničí za ošetrenie platiť, ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení, či prevoz chorého alebo jeho telesných pozostatkov,“ upozornil Peter Ripka, manažér Odboru upisovania rizík a produktového manažmentu Retail z ČSOB Poisťovne.

Cestovné poistenie k platobným kartám môže byť individuálne – krátkodobé poistenie, min. doba 1 deň (1,50 €/), max. doba 365 dní,  alebo celoročné s automatickou prolongáciou.

V závislosti od dohodnutého krytia poistnej udalosti (liečebné náklady, zodpovednosť za škody na zdraví, živote a majetku, škody na batožine  a pod.) sa pohybuje výsledná suma poistenia. Je však úplne nezanedbateľná popri stovkách eur, ktoré by ste museli zaplatiť z vlastného vrecka, ak by ste ho nemali.


Ktorý druh platobnej karty zvyknete v zahraničí najčastejšie používať? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame