Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?

Nohy

freedigitalphotos.net

Plesne na nohách môžu trápiť hocikoho – deti, dospelých aj seniorov. Toto mimoriadne nepríjemné infekčné ochorenie si žiaľ nevyberá. Napriek tomu, že ešte nie je leto, kedy sú nohy na výskyt plesní najviac náchylné, by sme si o nich mali aspoň niečo povedať.

Pleseň či mykóza vo väčšine prípadov nie je vizitkou zanedbanej hygieny. Isté skupiny ľudí sú na mykózu o niečo háklivejšie. Ide hlavne o športovcov, ľudí s nadmerným potením, seniorov, diabetikov a tých, ktorí majú problémy s prekrvením chodidiel.

Ako vzniká?

Mykózu spôsobujú dermatofyty. Ide o mikroorganizmy vo vrchnej časti pokožky. Ak sú infikované, veľmi jednoducho môžu nakaziť väčšiu časť nohy, prípadne aj iných. Typickým a najrizikovejším príkladom sú verejné kúpaliská, ale aj plavárne či rôzne wellness centrá. Stačí mäkká koža na chodidle, či nebodaj ranka a ak sa vaša noha dostane do kontaktu so šupinkami nakazenej kože niekoho iného, problém je na svete. Našťastie nie neliečiteľný.


Mohlo by vás zaujímať: Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?


Sčervenanie a svrbenie

Podľa prieskumov až dve tretiny nakazených ľudí mykózu nelieči, alebo ju lieči len keď je najhoršie. Pleseň na chodidlách nikdy neustúpi bez liečby. Po liekoch budete musieť skôr či neskôr siahnuť a platí, že čím skôr, tým lepšie. Prvotnými príznakmi sú sčervenanie, podráždenie a svrbenie. Ak vás nohy začínajú páliť, prípadne dokonca napuchnú, je najvyšší čas ísť za lekárom. Veľkým nebezpečenstvom je, že sa ochorenie prenesie na väčšiu plochu. Keď vám koža zhrubne, mikróby sa dostanú pod povrch. Postupom času sa mykóza môže rozšíriť až na nechty a v tom najhoršom prípade sa pripravte na chirurgické odstránenie nechtu. A to predsa nikto nechce.

Ako sa liečiť?

Za doktorom nemusíte behať pri prvotných príznakoch. Dobré je prečistiť si chodidlo s kefkou, odstrániť zhrubnutú kožu. Po umývaní si dosucha vyutierajte celé chodidlo, aj priestory medzi prstami, ktoré sú na mykózy obzvlášť citlivé. Zájdite do lekárne a kúpte si antimykotickú masť, predpis od lekára na ňu nepotrebujete.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Babské rady stoja za skúšky

  • najjednoduchšie sú studené obklady, tie okrem iného účinne znižujú zápal
  • pre silnejšie povahy máme pomerne kontroverzný spôsob liečby, vlastným močom, najlepšie je takúto liečbu vykonávať v sprche
  • po domácky vyrobenú „masť“ si môžete pripraviť zo sódy a trochy vody, aby vám vznikla istá kaša, ktorou si chodidlo natriete
  • pomáha aj roztok z octanu hlinitého: dve lyžice roztoku dajte do pol litra vody a namočte do nich uterák, obklady z tohto roztoku sú mimoriadne účinné
  • ďalšou alternatívou sú dve lyžice soli v pol litri vody, v ktorej si budete nohy máčať
  • azda najúčinnejším je však iný liek, ktorý zaručene máte aj vo svojej kuchyni – ocot. Natrite si ho na postihnuté miesta. Môže to trocha páliť, ocot rovnako mnohým práve nevonia, no čo je dôležitejšie, pomáha.

Prevencia je základom

Mykóza sa dá pomerne jednoducho vyliečiť. No najlepšie je ju nikdy nemať. Preto dodržujte niektoré zásady:

  • dbajte na hygienu nôh
  • nenoste ponožky, ktoré nedýchajú. Teda tie, ktoré sú z umelých vlákien, prípadne silonky
  • čistite svoju obuv a dajte jej čas vyvetrať sa. Najideálnejšie je striedať aspoň dva páry topánok. Každý deň si vezmete iné, tie z predchádzajúceho dňa sa vyvetrajú
  • nohy si utierajte dôkladne, aj medzi prstami
  • v bazénoch, saunách, sprchách a iných spoločných priestoroch noste stále vlastné šľapky

Mali ste už niekedy plesne na nohách?  Ako ste si s nimi poradili? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame