Požiar vo vašom dome: Zistite, ako správne reagovať a zachrániť si život!

Požiar

SITA

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Obozretnosť je preto vždy na mieste. Obzvlášť, keď oheň je nepredvídateľný svojou razanciou a spúšťou, ktorú po sebe zanecháva. Nikdy by sme nemali zabudnúť na príslovie: Aj z malej iskry veľký oheň býva. Húkajúce hasičské autá, ktoré denne vyrážajú za väčšími či menšími požiarmi potvrdzujú, že nie vždy sme opatrní a zodpovední voči svojim blízkym a okoliu.

Podľa výsledkov Požiarnotechnického a expertízneho ústavu MV SR v Bratislave v uplynulom roku bolo pri požiari v rodinných domoch zranených 56 osôb a v bytových domoch 69. Žiaľ, zaznamenané boli aj straty na životoch – v rodinných domoch prišlo o život 12 osôb, v bytových domoch 7. V roku 2012 vzniklo v bytovom hospodárstve 1 985 požiarov a priama škoda spôsobená týmito požiarmi bola vyčíslená na 7 361 060 €. V porovnaní s rokom 2011 sa počet požiarov síce znížil o 29, ale škoda vzrástla o 2 255 285 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas


Nepodliehajte panike

V prípade začínajúceho požiaru v byte možno použiť prenosný hasiaci prístroj alebo požiarnu deku – uhasíte nimi ohne na oblečení, posteľnej bielizni, hrncoch, panviciach a pod. ,,Ak už požiar v dome či byte vypukol a vy ho nedokážete vlastnými silami uhasiť, v žiadnom prípade nepodliehajte panike a zachovajte pokoj. Ihneď volajte hasičov – známe  telefónne číslo 150, 112 – a uveďte, kde horí (presnú adresu alebo popis miesta), čo horí a kto volá. Hasiči vždy dorazia k požiaru za pár minút, takže nezúfajte, pomoc je na ceste,” uistila Miriam Žiaková z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru MV SR. Kým prídu hasiči, pokúste sa požiar hasiť (hadicou z hydrantu, vedrom vody, hasiacim prístrojom) aby sa nerozširoval. Nikdy nehaste vodou spotrebiče pod elektrickým prúdom ani elektrické vedenie.

Ako uniknúť ohňu?

Ak chcete opustiť priestor a budovu ohrozenú požiarom a dymom, namočte si uterák, cez ktorý budete dýchať. Predídete tým intoxikácii organizmu splodinami horenia. Vhodné je oblečenie z vlny, keďže je odolná voči horeniu. Opatrne skúste na dverách kľučku. V prípade, že je studená,  môžete otvoriť dvere a po únikových cestách sa snažte čo najskôr dostať von z budovy. Nikdy neutekajte na strechu. Pri zníženej viditeľnosti sa jednou rukou dotýkajte steny – znamená pre vás oporu, ktorá umožní rýchlejší a istejší postup vpred. Zatvárajte za sebou všetky dvere. Nevracajte sa po žiadne predmety, nič nie je tak cenné ako váš život, musíte si ho chrániť. Nenastupujte do výťahu – pred dymom vás neochráni, navyše pri požiari môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a vy tak ostanete uväznený.


Mohlo by vás zaujímať: Prevencia je základ: Znížte riziko požiaru na minimum podľa našich rád


Ak vás oheň už uväznil…

Pokiaľ je na dverách miestnosti kľučka horúca, v žiadnom prípade dvere neotvárajte. Na chodbe je horúci jedovatý dym obsahujúci oxid uhoľnatý, ktorý nevidieť a necítiť a práve on ohrozuje váš život. Uzavrite sa v miestnosti čo najďalej od ohniska požiaru. V žiadnom prípade sa neschovávajte pod skriňu alebo posteľ. Netesnosti okolo vstupných dverí do bytu utesnite mokrými handrami, uterákmi či závesmi – spomalíte tým prenikanie dymu z chodby do bytu.

Pri stúpajúcej hustote dymu v byte choďte do najvzdialenejšej miestnosti s oknom (alebo na balkón) a zatvorte za sebou všetky dvere, aby ste spomalili šírenie dymu. Upozornite na seba – volajte z okna, mávajte, hádžte malé predmety, vyveste plachty alebo časti odevu z okna. Hasičom to pomôže rýchlejšie sa k vám dostať. V prípade silného zadymenia si ľahnite na zem, pretože dym stúpa hore. Ústa si kryte improvizovaným rúškom (napr. namočená vreckovka) a snažte sa pokojne dýchať. Zachovajte pokoj, nemajte strach, hasiči po príchode preverujú prítomnosť osôb vo všetkých ohrozených priestoroch.

Skok z okna? Radšej nie!

Na záchranu svojho života čakajte do poslednej chvíle. Skok z okna je posledným východiskom. Prv než sa rozhodnete k možnému zoskoku, pripravte sa naň:

Pod okno vyhádžte všetko, čo môže stlmiť váš pád – matrace z postele, paplóny, vankúše, oblečenie. Pozrite sa na miesto ich dopadu, aby ste si vedeli vypočítať váš skok.
• Ak nemáte nič vhodné na stlmenie pádu, snažte sa vyskočiť z takého okna, pod ktorým je najmäkší povrch – zem, tráva, kvetiny, štrkový povrch, strecha auta alebo plachta dodávky – pozo,r aby plachta nebola vystužená oceľovou konštrukciou. Snažte sa dbať, aby v predpokladanom mieste dopadu neboli kolíky, zábradlia, obrubníky, schody, ktoré znamenajú veľké nebezpečenstvo.
Snažte sa znížiť výšku vášho zoskoku, použite napr. lano, záclony, obliečky, závesy, hadicu z hydrantu a pod. Ukotviť ich môžete o rúru od radiátora. Dbajte o precízne uviazanie, urobte radšej viac uzlov.
• Pri zoskoku si chráňte najmä hlavu – omotajte si okolo nej pevne uterák, sveter a pod. Výbornou ochranou je aj cyklistická prilba, ak ju vlastníte.
• Pád môžete utlmiť oblečením. Je vhodné, ak si oblečiete všetko, čo sa len dá a čo máte v danej chvíli k dispozícii.
Pri páde pokrčte kolená a rukami si chráňte hlavu. Snažte sa dopadnúť do pokrčených kolien.


Mohlo by vás zaujímať: Ochráňte svoj domov pred neželanou návštevou: Ktorý alarm je ten pravý?


Čo čím hasiť podľa leopoldovských hasičov?

Voda a vodný hasiaci prístroj
Hasíme: drevo, papier, uhlie, textília, guma a výnimočne menšie množstvo horľavých kvapalín miešajúcich sa s vodou ako sú lieh, éter a pod.
Nehasíme: elektrozariadenia ani horiace kvapaliny (oleje, benzín, nafta, náterové látky a iné mastné produkty)

Práškový hasiaci prístroj
Hasíme: horľavé kvapaliny, plyny a elektrické zariadenia pod prúdom do 110 kV, plasty horiace plameňom
Nehasíme: drevo, uhlie, textílie, jemnú mechaniku a elektroniku

Penový hasiaci prístroj
Hasíme: pevné látky a horľavé kvapaliny nemiešajúce sa s vodou – benzín, motorová nafta, minerálne oleje, tuky a pod.
Nehasíme: elektrické zariadenia pod prúdom, horľavé kvapaliny miešajúce sa s vodou, horľavé nízkovrúce kvapaliny ako petroléter, dietyléter, monochloretán, horľavé plyny

Snehový hasiaci prístroj
Hasíme: elektrické zariadenia pod prúdom, horľavé kvapaliny, plyny, potraviny, jemnú mechaniku a elektronické zariadenia
Nehasíme: drevo, textílie, uhlie, ktoré sa nachádzajú na otvorených priestranstvách s veľkou výmenou vzduchu

Halónové hasiace prístroje
Hasíme: elektronické zariadenia, výpočtovú a záznamovú techniku, nosiče dát, telefónne ústredne, múzeá, vojenskú techniku a pod.


Zažili ste už niekedy na vlastnej koži evakuáciu pri požiari? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: SITA, SITA, Viola
Odporúčame