Požiar tráviaceho traktu: Ako vyzerá život s Crohnovou chorobou?

Crohnova choroba

crohnovachoroba.sk

Nešpecifické zápalové črevné ochorenia, známe ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, trápi na Slovensku približne 7 až 8 tisíc ľudí. Ide o chronické, nevyliečiteľné autoimúnne ochorenie, s ktorým sa dá žiť do vysokého veku, pokiaľ pacient dodržiava rady a odporúčania lekára a dôsledne s ním spolupracuje.

V prípade ulceróznej kolitídy sa vyskytuje vredovitý zápal sliznice hrubého čreva, ktorý vždy postihuje koniec hrubého čreva, pričom zápal sa môže rozširovať v celom hrubom čreve. Pri Crohnovej chorobe zápalové ochorenie postihuje ktorúkoľvek časť tráviacej trubice, najčastejšie tenké a hrubé črevo. Postihnuté miesta sa striedajú so zdravými a prekážkou je, že zasiahnuté časti sa nedajú jednoducho odstrániť.

Primárnu príčinu oboch ochorení odborníci zatiaľ nepoznajú. Svoju úlohu však zohráva genetická predispozícia, do určitej miery stres a jednoznačne prehnane aktívny imunitný systém, pri ktorom telo bojuje proti vlastným baktériám v tráviacom trakte, čo sa prejavuje zápalom.

Nenápadný príchod ochorenia

Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sa začnú prejavovať hnačkami (aj vyše 20 denne) s prímesou hlienu, prípadne aj krvi, bolesťami brucha, kŕčmi, chudnutím, zvýšenými teplotami. Pacienta môžu prepadnúť záchvatovité bolesti v pravom podbrušku a často končí na chirurgii ako príznak akútneho zápalu slepého čreva. Až 80 percent postihnutých potrebuje po vypuknutí choroby operáciu, pri ktorej im odstránia časť hrubého či tenkého čreva,“ priblížil príznaky  prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc., prednosta chirurgickej kliniky Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Horší je plazivý priebeh ochorenia, keď pacient má rozličné symptómy ochorenia a postupne sa k nemu pridávajú únava a vyčerpávanie organizmu. Pacient chudne, fyziologicky sa objavuje anémia a trvá dlhšie, kým sa stanoví diagnóza.


Mohlo by vás zaujať: Máte problémy s trávením? Objavte možné príčiny a riešenia


Dohára a vzplanie

Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu sprevádzajú vzplanutia a pokojové štádiá v rôznom dlhom časovom úseku. Keď sa opäť objaví, môže to byť na inom mieste v ktorejkoľvek časti GIT (gastrointestinálneho traktu), a to od ústnej dutiny až po konečník. Zápal nie je súvislý, striedajú sa zapálené a zdravé úseky.

Pacienti s aktívnou formou Crohnovej choroby sú doslova vyradení zo života. Fistulujúca forma ochorenia môže spôsobiť, že stolica vychádza nie prirodzeným spôsobom, ale cez močové cesty, vagínu u žien, brušnú stenu a pod. Postihnutí sú slabí, malátni, majú teplotu, bojujú s podvýživou,“ uviedol MUDr. Pechan.

Prímerie s chorobou – prvý krok k liečbe

Zápalové črevné ochorenia nie je vyliečiteľné, ale lekár môže v spolupráci s pacientom dostať chorobu pod kontrolu. Je dôležité, aby sa pacient naučil s chorobou žiť, počúval svoje telo a adekvátne reagoval na opätovne prichádzajúce príznaky. Žiaľ, najväčším nepriateľom sa však pri dlhodobej liečbe stáva sám pacient. Podľa štúdií WHO viac než polovica pacientov na dlhodobej liečbe do roka poruší svoj režim,“ podčiarkol MUDr. Pechan.

Ako liečba vyzerá?

Liečba spočíva v medikamentóznej glukokortikoidnej či imunosupresívnej liečbe, pri ktorej sa v akútnom štádiu potláča zápal a znižuje imunita. Jednoducho povedané, snahou je dostať pacienta z akútneho štádia do neaktívnej fázy. Ide o krátkodobú liečbu uvedenými preparátmi, lebo okrem priaznivých účinkov majú aj nepriaznivé (rednutie kostí, priberanie na hmotnosti, ubúdanie svalstva, útlm kostnej drene a zníženie počtu bielych krviniek a časté sú depresie). Podľa vyjadrenia pacientov, klasická liečba im tíši prejavy choroby, ale choroba predsa len ovláda ich život.

Ak zlyhali konzervatívne metódy na upokojenie ochorenia, nastupuje chirurgická liečba s odstránením poškodenej časti tráviaceho traktu.Najradšej sme ale, keď ich nemusíme operovať, pretože ak pacient prichádza o črevo, zmenšuje sa aj plocha na vstrebávanie živín,“ dodal MUDr. Pechan.


Mohlo by vás zaujať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Vývoj napreduje

Novou nádejou pre pacientov je aj cielená, vysoko účinná biologická liečba. Jej výhodou je, že predchádza vredom a zničeniu či devastácii hrubého čreva a prispieva k jeho hojeniu. Je ľahko aplikovateľná v podobe injekcií alebo infúzií. Je určená pre pacientov s ťažkou formou a pacientov s komplikáciami. Jej efektivita je vysoká a umožňuje predchádzať komplikáciám, ktoré by neskôr bolo potrebné riešiť chirurgicky alebo by nechali na organizme trvalé následky

Súčasťou liečby je aj správne stravovanie s orientáciou na tzv. bezzvyškovú diétu. Jej základom je obmedzenie tukov, jednoduchých cukrov, surovej zeleniny spôsobujúcej nafukovanie a vyvážený príjem potravy v častejších intervaloch a v menších dávkach.

Kniha – Život s Crohnovou chorobou

Pri príležitosti 20. výročia pôsobenia pacientskeho združenia Slovak Crohn Clubu na Slovensku pripravil autorský kolektív odborníkov pod vedením doc. MUDr. Tibora Hlavatého, PhD.,  praktického a komplexného sprievodcu pre pacientov trpiacich chronickými zápalmi čriev. Ide o prvú slovenskú knižnú publikáciu venujúcej sa uvedeným ochoreniam.

Na internete je síce množstvo informácií, sú však veľmi často rozporuplné. Navyše zväčša sú písane v odbornej medicínskej angličtine a pacienti tak mohli mať problém sa v nich zorientovať. Všetky odpovede na otázky ohľadom svojho ochorenia budú mať takto možnosť nájsť v knihe. Nájdu v nej informácie o vyšetreniach, problémov sprevádzajúcich ich ochorenie či liečbe. Súčasťou sú aj vhodné recepty a odporúčania na zmenu životného štýlu,“ priblížil Tibor Hlavatý.

Pre členov Slovak Crohn Clubu je kniha zdarma. Ďalší pacienti si ju môžu objednať za 10 eur na adrese: Slovak Crohn Club, Viola Števurková, Jurigovo námestie 1, 841 04 Bratislava (Tel.: 02/593 27 317).


Mohlo by vás zaujať: Žalúdočné vredy: Možno ich máte tiež a ani o tom netušíte!


Základná pomoc – Takt, porozumenie a WC kompas.sk

Extrémne nepríjemný stav zápalového ochorenia čriev je spojený s častou návštevou toalety. Nutkanie prichádza náhle, čas na jej hľadanie je príliš krátky. Pacienti sa teda pohybujú len v okolí, ktoré poznajú. Akákoľvek ich aktivita je limitovaná dosahom WC najmä znalosťami jeho umiestnenia. Prieskum medzi európskymi pacientmi ukázal, že až 70 percent sa pri návšteve neznámych miest bojí toho, či nájdu toaletu.

Špeciálne pre pacientov s Crohnom, ale zaiste aj s inými diagnózami, vznikla nová webová aplikácia. Jej vznik sprevádzalo motto: „Niekedy nepotrebuješ vedieť, kde je sever alebo východ, ale to, kde je záchod.“

Mobilná aplikácia dokáže vyhľadať toaletu v cudzom meste a takisto je tam druhá funkcia, umožňujúca ľuďom pridať toaletu. Samozrejme, náš administrátor overuje, či pridaná toaleta naozaj jestvuje na danom mieste,“ uviedla Viola Števurková, predsedníčka Slovak Crohn Clubu. 

Momentálne je na interaktívnej mapke vyznačených viac ako 270 verejne prístupných toaliet po celom Slovensku spolu aj s doplňujúcimi informáciami, ako sú adresa, otváracie hodiny, poplatok a foto.

V prípade potreby pre vás a vašich blízkych nájdete užitočné informácie aj na webových stránkach:

www.crohnovachoroba.sk

www.crohnclub.sk

www.5gram.eu/sk


Máte vy alebo vaši blízki nejaké skúsenosti s Crohnovou chorobou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: crohnovachoroba.sk, crohnovachoroba.sk, Viola
Odporúčame