Pôžička v rodine: Ako pomôcť blízkym a zároveň ustrážiť vlastné peniaze?

peniaze

photl.com

Medzi mužmi sa zvykne dodržiavať pravidlo, že ženy a autá sa nepožičiavajú. V otázkach peňazí sme však všetci bez rozdielu trochu benevolentnejší a v časoch núdze sa svojim blížnym snažíme pomôcť, ako vieme. Pôžička v rodinnom kruhu predstavuje totiž výhodnú finančnú injekciu s často nulovým úrokom. Pri neschopnosti splácania sa, bohužiaľ, aj najpevnejšie medziľudské vzťahy veľmi rýchlo naštrbia. Viete, ako poskytnúť finančnú pomoc a zároveň neprísť o požičané peniaze?

Obozretnosti nikdy nie je dosť

Spory o nevrátené pôžičky a iné nevyrovnané majetkové podlžnosti rozdelili už obrovské množstvo rodín. O svoje negatívne skúsenosti sa s nami podelil aj pán Dušan (54) z Myjavy: „Pred tromi rokmi sa môj kmotor ocitol vo finančnej tiesni. Pokazil sa mu motor na starom aute, ktoré potreboval na cestu do práce. Nemal na nové, tak ma uprosil, aby som mu požičal dvetisíc eur. Sľúbil mi, že každý mesiac odloží stovku z výplaty a pošle mi ju na účet. No začal sa vykrúcať, že sa mu kopia účty, že výplata mu klesla a stále má nejaké výdavky. Doteraz som od neho nevidel ani cent, už sa spolu vôbec nebavíme, tvárime sa ako cudzí ľudia.“ Aj tieto slová potvrdzujú, že požičiavanie peňazí blížnym je citlivou záležitosťou. Aby ste sa nedostali do zbytočných konfliktov, pôžičku si vždy dobre zvážte. Zamyslite sa nad tým, či dotyčný bude schopný čiastku v budúcnosti vrátiť a pokiaľ sami nemáte financií nazvyš, nenechajte sa zlomiť pekným slovom.


Mohlo by vás zaujímať: Takto finančná kríza zasahuje do našich vzťahov: Zadlžení muži majú smolu!


Ako v prípade pôžičky postupovať?

Hoci sa požičanie peňazí môže javiť ako jednoduchá záležitosť, odborníci odporúčajú dodržiavať následnosť určitých krokov:

1. zhodnoťte vlastné možnosti – urobte si dôkladný prehľad o stave vašich účtov, o sporení, o pravidelných príjmoch a výdavkoch. Vytvorte si dostatočnú finančnú rezervu a až potom zrátajte, koľko peňazí vlastne blížnemu môžete požičať. Nikdy nepožičiavajte viac, ako si môžete dovoliť, aby ste sa sami nedostali do finančných ťažkostí.

2. pýtajte sa na účel pôžičky – je veľký rozdiel v tom, či príbuzný potrebuje peniaze, aby sa vyhol exekúciám alebo na to, aby si vyhodil z kopýtka, či rozbehol vlastný biznis. Pokiaľ nejde o prípad životnej núdze, starosti s poskytnutím pôžičky radšej prenechajte banke.

3. porozmýšľajte nad úrokom – peniaze, ktoré niekomu požičiavajte, sa okamžite stávajú pasívnymi a na seba nezarábajú. Podľa okolností preto zvážte aspoň symbolický úrok vo výške 0,5 – 5%. Vďaka úroku sa s veľkou pravdepodobnosťou aj druhá strana pousiluje finančné prostriedky čím skôr vrátiť.

4. dohodnite si podmienky – požičanú čiastku, prípadne splátkový kalendár, termín splatenia, úrokovú sadzbu, spôsob splatenia a iné. Obom stranám musí byť jasné, že ide o serióznu dohodu a nie dar či ľahkovážnu záležitosť.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!


Najdôležitejšia je samotná zmluva

Keď budete mať zjednané podmienky, všetko podrobne spíšte na papier. Len to, čo má písomnú formu, totiž neskôr obstojí pred súdom. Nechajte si zmluvu vypracovať odborníkom, prípadne ju spíšte u notára, napríklad Dohodu o pôžičke. Podpisy osvedčené byť nemusia, je ale vhodné, aby bol aspoň podpis dlžníka notársky overený. Zamedzíte tak neskorším pokusom zmluvu spochybniť. Za úvahu rozhodne stojí tiež zriadenie záložného práva v podobe nehnuteľného majetku (domu, pozemku a podobne), a to najmä v prípade, že ide o pôžičku väčšej sumy peňazí.

Aj ručenie je veľký záväzok

Požiadal vás známy, aby ste sa mu zaručili za pôžičku v banke? Na prvý pohľad ide síce o formalitu, ale len do chvíle, kým je dlžník schopný úver splácať. Hneď potom si totiž bankový subjekt vymáha svoju pohľadávku od ručiteľa. Pripravte sa teda na to, že jedného dňa možno budete musieť splatiť cudzí úver. Tieto financie si následne budete môcť súdnou cestou vymáhať u svojho dlžníka. Pozor však na premlčaciu lehotu, ktorá je stanovená na tri roky.


Stalo sa už aj vám, že príbuzní požičané peniaze nevrátili? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame