Poznáme pravdu o celulitíde: Krémy môžu pomôcť, no vyskúšajte radšej toto

Celulitída

gettyimages

Textúra plná jamiek sa najčastejšie objavuje na stehnách, bruchu alebo rukách. Zväčša postihuje ženy a má ďaleko od pevnej a vypnutej pokožky, po ktorej všetky túžime.

Mnohé z nás už vyskúšali všetko. Rôzne drahé krémy, gély aj doma vyrobené prípravky, ktoré sľubujú ústup, no dokonalý výsledok nikde. Čo teda na celulitídu platí a dá sa jej vôbec úplne zbaviť? Zistite o pomarančovej koži pravdu.

Za všetkým hľadajte tuk

Nerovnomernosť spôsobuje podkožný tuk. Ten máme na tele všetci, jeho množstvo ale stúpa s vekom a závisí aj od pohlavia. Ženy majú v tele prirodzene vyšší podiel ako muži, z čoho vyplýva, že aj pod kožou ho u nich nájdeme viac. Tuk zospodu tlačí na tkanivá, čo spôsobuje efekt známy pod označením celulitída. Najvýraznejšia je v častiach tela, ktoré majú najväčšiu vrstvu podkožného tuku – boky, stehná a brucho.

Hlavnú rolu však hrá rozloženie tuku a štruktúra samotnej pokožky. Nemusíte trpieť nadváhou, aby bola viditeľná. Nie je výnimkou, že postihuje aj ľudí s nižšou váhou a športovcov. Tkanivo kože je rozdielne medzi mužmi a ženami, čo spôsobuje, že ženy hrboľčekmi trpia oveľa častejšie. Hormón estrogén ďalej spôsobuje, že tukové bunky sú väčšie, a tým pádom aj viac viditeľné. Klesajúca úroveň tohto hormónu zároveň oslabuje cievy. To znamená, že pokožka nie je dostatočne prekrvená a klesá tvorba kolagénu.

Mohlo by vás zaujímať: Zadok a stehná v ohrození: Čo skutočne zaberá na celulitídu?

Krémy pomôžu, no nezmizne

Množstvo kozmetických značiek prichádza s krémami, telovými mliekami a gélmi, ktoré zákazníkom sľubujú odstránenie. Tie síce dokážu preniknúť do vrstiev pokožky, ale k podkožnému tuku sa nezvládnu dostať. Vďaka vypnutiu a vyplneniu kože môžu vzhľad iba zmierniť, jamky a hrboľčeky budú menej viditeľné. Hydratovaná a spevnená pokožka vyzerá oproti suchej a unavenej zdravo, sviežo a pekne sa leskne. Pravidelná starostlivosť bez pochýb prospieva.

Svaly ako účinný pomocník

Zdravý životný štýl a pohyb dokážu ovplyvniť vzhľad a zdravie celého tela, vrátane kožne. Hoci z pohľadu genetiky sa môže stať, že hrbolčeky potrápia aj vyšportované telo, budovanie svalov funguje proti nepekným prejavom najlepšie. Svalová hmota totiž nahrádza podkožný tuk. Úplne však postačí, ak sa športu budete venovať rekreačne. Ktoré druhy cvičenia sú ideálne pre boj s celulitídou?

1. Beh – pri jednoduchom behu zapája telo človeka veľké množstvo svalov. Najlepšie vyformuje tie na lýtkach a stehnách, ale so správnym držaním tela podporí tvorbu svalovej hmoty aj v oblasti bruška.

2. Kráčanie po schodoch – chôdza hore schodmi zapája sedacie svaly a stehná, miesta najčastejšie postihnuté celulitídou. V bežný deň môžete vymeniť výťah za schodisko, alebo využiť výstup po schodoch ako súčasť cvičenia 1-2x za týždeň.

3. Drepy – výborne budujú sedacie svaly a svaly na predných stehnách. Ak sa v miernom podrepe opriete chrbtom o stenu a vydržíte v tejto polohe niekoľko minút, posilníte celé nohy.

4. Bicyklovanie – na rozdiel od behu je tento šport vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia výraznou nadváhou alebo oslabenými kĺbmi. Proti celulitíde na stehnách a bokoch pomôže bicyklovanie v prírode, ale aj stacionárny bicykel.

5. Plávanie – nenechajte sa oklamať tým, že plávanie je jednoduchou aktivitou. Počas pobytu v bazéne zapájate svaly celého tela bez toho, aby ste zaťažili svoje kĺby, čím svojmu telu poskytnete potrebný pohyb bez strachu z úrazu. Štýly plávania je vhodné kombinovať, aby ste rovnako zapojili svoje ruky, nohy, aj brušné svalstvo.

Čo v boji s celulitídou najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame