Poznáte kostihoj lekársky? Zlepšuje hemoroidy aj reumu

Kostihoj lekársky

thinkstockphotos.com

Kostihojová masť alebo tinktúra by nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Jeho hojivé účinky poznali už aj naši predkovia, ktorí si ním liečili bolesti kĺbov či chrbtice a drobné zranenia. Táto bylina je však nenahraditeľná aj pri vážnejších zraneniach ako sú zlomeniny kostí, výrony, natiahnuté šľachy či akékoľvek poškodenia tkaniva. Kostihoj lekársky, inak nazývaný aj čierny koreň, dobrý koreň, medunica a svalník čierny, je vhodný aj na liečbu hlbokých a hnisavých rán, pooperačných rán, vredov predkolenia a hemoroidov. Kostihoj obsahuje aj látky, ktoré tlmia bolesť a zastavujú krvácanie. Rozhodne stojí za to, poobzerať sa po ňom pri prechádzke prírodou.

Kde kostihoj nájsť a ako ho spracovať?

Kostihoj lekársky rastie na vlhkých miestach, predovšetkým na lúkach, poliach, pri cestách a plotoch. Nájdeme ho aj medzi krovím či na brehoch riek. Kvitne od mája do augusta a práve v letnom období je ideálny čas na zber vňate a listov. Čerstvé listy sa zbierajú počas kvitnutia. Ak si nestihnete urobiť zásobu počas teplých mesiacov, nezúfajte. Od jesene do jari môžete zbierať koreň kostihoja.Vtedy korene obsahujú najviac účinných látok. Nemusíte sa báť ani toho, že nešetrným zásahom bylinu vyhubíte. Kostihoj má dlhý koreň, vďaka čomu sa takmer nedá vyhubiť. Všetky časti kostihoja lekárskeho sušíme prirodzeným teplom.

Koreň je zvonku tmavohnedý až čierny, z vnútornej strany biely až žltý. Po rozrezaní je mazľavý až mastný. Môže dosiahnuť hrúbku ľudského palca. Koreň kostihoja treba spracovať hneď po vykopaní (poumývať a pokrájať na malé časti), pretože keď stvrdne, už ho nepokrájate. Po usušení na teplom a dobre odvetranom mieste ho môžete pomlieť na mlynčeku.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Účinné látky

Kostihoj lekársky obsahuje látky potrebné k regenerácii porušených tkanív a kostí. Draslík, fosfor, vitamíny A, B12 a C, triesloviny a hojivý sliz. Účinnou zložkou tohto slizu je alantoin, ktorý podporuje delenie a rast buniek. Pri dlhodobom vnútornom používaní však treba byť opatrný, pretože kostihoj obsahuje aj určité množstvo pyrolizidínových alkaloidov, ktoré pôsobia toxicky na pečeň. Tieto látky sa však stávajú jedovatými iba pri styku s pečeňovými enzýmami. Pri vonkajšom používaní je kostihoj úplne bezpečný bez ohľadu na to, ako dlho ho používate.

Multifunkčný pomocník

Okrem hojenia rán, vytvárania náhradných tkanív a podpory rastu kostí je kostihoj lekársky účinný aj pri liečbe chronických zápalov dýchacích ciest, tuberkulózy a vredovej choroby žalúdka a dvanástnika.

Tinktúrou proti hemoroidom

Hemoroidy dokážu poriadne znepríjemniť život. Na ich liečbu môžete použiť kostihojovú tinktúru, ktorá dokáže potlačiť zápal, odstrániť prípadné krvácanie a vydezinfikovať celú oblasť konečníka. Pri prvých použitiach môže tinktúra štípať. Niekoľkokrát denne ju striekajte do oblasti konečníka a hemoroidy dokáže zmierniť už za niekoľko dní. Keď prestane štípanie hneď po aplikácii tinktúry, znamená to, že liečba zaberá. Ak však ani po dvoch týždňoch používania nedochádza k zlepšeniu, problém je vážnejší a je potrebné navštíviť lekára. Ak je bolesť pri aplikácii tinktúry neznesiteľná, je dobré spočiatku používať kostihojovú masť, ktorá je šetrnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?


Kostihojová tinktúra dokáže pomôcť aj pri:

  • Reume, kĺbových opuchov či bolestiach chrbtice. Samozrejme, záleží na rozsahu bolesti. V niektorých prípadoch môže dôjsť k výraznému zlepšeniu už po dvoch týždňoch, vo vážnejších prípadoch liečba môže trvať aj rok.
  • Rýchlo vylieči udreté bolestivé miesta, preležaniny, omrzliny a popáleniny, natiahnuté šľachy a svaly, zápaly svalov a šľachových puzdier.
  • Zmierňuje bolesti pri kŕčových žilách
  • Účinne pomáha pri vstrebávaní opuchlín a krvných podliatin.
  • Môžeme ňou ošetriť aj všetky druhy poranení. Rana po jej použití prestane hnisať, vydezinfikuje sa, rýchlejšie sa zahojí a neostane po nej škaredá jazva. Ošetrovať ňou možno aj pooperačné rezy. Na rany používame tinktúru so 40% obsahom alkoholu 3 – 4-krát denne.
  • Ak vás bolí zub alebo ďasno, niekoľkokrát denne si robte obstreky boľavého miesta kostihojovou tinktúrou. Stačí ju nabrať do injekčnej striekačky. Vďaka tinktúre zmizne aj silný zápal, odstráni bolesť a často dokáže zachrániť zub pred vytrhnutím. Zubný kaz nanešťastie nevylieči.

Pomôže aj čaj, kaša, či listy

Ak sú bolesti spôsobené prepracovanosťouvyvrtnutímvykĺbením alebo sú výsledkom porážky, pomôžu zaparené listy alebo teplá kaša priložená cez noc na postihnutom mieste.

Teplá kaša z koreňa kostihoja lekárskeho pomôže aj pri kostných výrastkoch na rukách a nohách, bolestiach chrbtice, vredoch predkolenia, reumatických opuchoch, dne a pri zápale okostice.

Z koreňa možno pripraviť čaj, ktorý používame vnútorne pri zápale priedušiek, žalúdka a pohrudnice, pri bolestiach tráviaceho traktukrvácaní žalúdka, žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Denne treba vybiť po dúškoch 2 – 4 šálky kostihojového čaju.


Mohlo by vás zaujať: Kostné výrastky alebo reuma? Urobte si tinktúru či obklady z kostihoja lekárskeho


Recepty z kostihoja lekárskeho 

Macerát z koreňov: 2 čajové lyžičky nadrobno nakrájaných umytých koreňov cez noc macerujeme v ¼ litri studenej vody. Ráno macerát prihrejeme a koreň kostihoja precedíme. Podľa potreby pijeme po malých dúškoch.

Čajová zmes: Kopcovitú čajovú lyžičku zmesi z koreňa, vňate alebo listov zaparíme ¼ litrom vriacej vody. Lúhovať necháme asi tri minúty. Denne pijeme 3 – 4  šálky denne po malých dúškoch. Liečba kostihojovým čajom by nemala presiahnuť jeden mesiac.

Kašovité obklady: Dobre vysušené korene zomelieme najemno. Do šálky vriacej vody pridáme niekoľko kvapiek jedlého oleja, pridáme pomletý koreň kostihoja a rýchlo vymiešame kašu. Kašu natrieme na plátno a na postihnuté miesto prikladáme, kým je obklad teplý. Prikladať môžeme aj zaparené čerstvé listy kostihoja, tie však nevydržia tak dlho teplé.

Kúpeľ: 500 gramov čerstvých alebo vysušených listov necháme v moci postáť v 5 litroch studenej vody. Na druhý deň vodu s listami privedieme do varu a prelejeme do vane. Vo vani dolejeme studenšou vodou na teplotu, aká nám vyhovuje.

Tinktúra: Umyté korene kostihoja pokrájame nadrobno, vložíme ich do fľaše až po hrdlo a zalejeme ražnou pálenkou alebo ovocným liehom tak, aby prekrývala kostihoj. Fľašu postavíme do tepla alebo na slnečné miesto. Tinktúru necháme lúhovať aspoň 14 dní, občas ju premiešame. Keď sa začnú uvoľňovať účinné látky z koreňa kostihoja, tinktúra začne meniť farbu na tmavohnedú. Potierame ňou boľavé miesta, napríklad aj ďasná či jazvy.

Kostihojová masť: 4-6 umytých koreňov kostihoja pokrájame najemno a krátko zapražíme v 250 g čistej masti. Cez noc necháme postáť, nasledujúci deň masť prihrejeme a precedíme cez plátno zvyšky koreňa. Naplníme do malých nádob, ktoré uschovávame v chladničke. Masť je nenahraditeľná pri liečbe poranení ľudí a zvierat.

Víno: 2-5 umytých koreňov pokrájame a dáme na 5-6 týždňov do 1 litra prírodného bieleho vína. Vynikajúci prostriedok na pľúcne choroby.


Na čo všetko používate kostihoj vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame