Poznáte účinky droždia? Je to hotový zázrak pre naše zdravie, krásu aj kvety

Kvet

gettyimages

Droždie, ľudovo aj kvasnice, obsahuje rádovo miliardy živých jednobunkových mikroorganizmov na jeden gram. V živých kultúrach sa nachádzajú predovšetkým vitamíny skupiny B, vitamín D, bielkoviny, voľné aminokyseliny, stopové prvky ako meď, fosfor a železo a cenné enzýmy. Poznáme ho ako čerstvé, v podobe kocky, alebo ako sušené, pričom svoje kvality a živiny si uchováva v …

Droždie, ľudovo aj kvasnice, obsahuje rádovo miliardy živých jednobunkových mikroorganizmov na jeden gram. V živých kultúrach sa nachádzajú predovšetkým vitamíny skupiny B, vitamín D, bielkoviny, voľné aminokyseliny, stopové prvky ako meď, fosfor a železo a cenné enzýmy. Poznáme ho ako čerstvé, v podobe kocky, alebo ako sušené, pričom svoje kvality a živiny si uchováva v oboch formách. Takto z droždia vyťažíte maximum pre svoje zdravie:

Ako ho konzumovať?

Na to, aby si čerstvé droždie zachovalo svoje vlastnosti, sa musí uskladňovať pri teplote od 2 do 10 °C. Sušené je najlepšie ukladať na miesta s izbovou teplotou. Kontakt s inými surovinami by sa mal obmedziť. Ak si ho pripravíte ako nápoj a vypijete ráno, alebo tesne pred spaním, dáte naplno vyniknúť jeho benefitom. Stačí rozmiešať tretinu až polovicu kocky droždia vo vode, prípadne vo vlažnom mlieku a je to. A aké sú jeho najlepšie benefity?

  • Výborne dopĺňa vitamíny skupiny B, čím má blahodarný vplyv na naše trávenie. Podporuje chuť do jedla a prispieva k správnej funkčnosti čriev a pravidelnej stolici.
  • Pripisujú sa mu regeneračné, protizápalové aj hojivé účinky.
  • Zabraňuje hromadeniu kyseliny octovej a mliečnej, ktoré pri nadmernom množstve poškodzujú tkanivá.
  • Jeho zloženie podporuje správne fungovanie pečene a odporúča sa aj ľuďom s cirhózou.
  • Pri užívaní antibiotík funguje ako účinné probiotikum a prispieva k udržanie zdravej črevnej mikroflóry.
  • Vnútorné užívanie nápoja z droždia sa môže prejaviť aj navonok – pomáha ľuďom s problematickou pokožkou, pretože podporuje prirodzenú detoxikáciu organizmu.

Silné trio pre zdravú pleť

Pravda je taká, že droždie obsahuje presne tie látky a živiny, ktorých je v našej strave málo. Ak by tomu bolo naopak, nemali by viacerí z nás zjavné problémy s akné, a to dokonca aj vo vyššom veku. Kvalita pleti, najmä množstvo vyrážok a zapálených miest, totiž verne odráža stav našich čriev a premnoženie škodlivých mikroorganizmov.

V prípade, že sa rozhodnete pre kúru s kvasnicovým nápojom, výsledky urýchlite výživnou drožďovou maskou, ktoré pozostáva z troch dostupných surovín: 1 kocku droždia zmiešajte s lyžičkou medu a pridajte malé množstvo mlieka. Miešajte, kým nevypracujete jednoliatu kašičku. Túto masku aplikujte 1-2 krát týždenne na očistenú pleť a nechajte aspoň 20 minút pôsobiť. Maska na tvári bude schnúť, preto obmedzte rozprávanie a mimiku. Droždie pomáha nielen problematickej pleti, ale aj tej so sklonmi k suchosti a svrbeniu.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Potešia sa aj rastliny

Prešvihli ste dátum spotreby? V žiadnom prípade droždie nevyhadzujte. Stále obsahujú vitamíny, z ktorých budú mať úžitok vaše bytové alebo balkónové kvety, či dokonca úroda v záhrade (perfektné pre paradajky a uhorky). Hnojivo z kvasníc nielenže pomáha urýchliť rast, podporí aj kvitnutie, a to predovšetkým letničiek a bytových rastlín. Medzi nadšencami ekologického pestovania bez chemických látok predstavuje kvasnicový „postrek“ účinnú ochranu pred škodcami.

Ako na to? Do 1 litra vlažnej vody rozmiešajte jednu kocku droždia. Nechajte prirodzene kvasiť aspoň 10 dní. Nádobu neuzatvárajte, aby kvasenie „nebuchlo“. Buďte pripravení aj na to, že aróma nebude príjemná, preto je lepšie, ak nádobu umiestnite na menej frekventované miesto. Po vykvasení (mliečna farba tekutiny) pridajte 2,5-3 litre odstátej vody a hurá – ide sa hnojiť.

Máte radi droždie? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame