Pozor kedy a ako beriete lieky: Vyvarujte sa častým chybám

Pilulky

thinkstockphotos.com

Jedným z prvých úspešných krokov k liečbe nejakej choroby je to, že ste navštívili lekára. Ten vám predpíše lieky, no je len na vás, či ich budete brať správne a chorobu tak rýchlo porazíte. Dôležité je prečítať si príbalový leták a dodržiavať pokyny, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ak beriete lieky nesprávne, môžete pociťovať viaceré zdravotné ťažkosti.

Beriete viac liekov naraz?

Ak beriete viacero liekov naraz, ktoré vám predpísali rôzni lekári, nikdy ich neberte svojvoľne. Prvé základné pravidlo znie: medzi liekmi musí byť aspoň dvojhodinová pauza. Lieky potrebujú čas na to, aby zliezli tráviacom traktom do tenkého čreva a začali účinkovať. Ďalšie informácie o kombinovaní rôznych liekov by vám mal podať váš lekár alebo lekárnik, ktorý by vám mal pomôcť zostaviť časový harmonogram brania liekov.


Mohlo by vás zaujímať: Užívate viac liekov súčasne? Pozor na fatálne chyby, osvojte si pravidlá


Niekedy pred jedlom a inokedy po jedle

Ešte predtým, než liek užijete, musíte vedieť, či sa užíva nalačno, počas jedla alebo po jedle. Táto informácia je nesmierne dôležitá, ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom a predísť neúčinnosti lieku.

Ak je teda v príbalovom letáku jasne napísané, že by sa mal užiť počas jedenia alebo po jedle, ide o liek, ktorý by v opačnom prípade mohol byť neúčinný a v horšom prípade tiež spôsobil problémy so žalúdkom, napríklad vredy. Nalačno sa užívajú napríklad lieky na osteoporózu a po ich užití si pacient hodinu nesmie ľahnúť. Mal by chodiť alebo sedieť, aby správne zaúčinkovali.

Zapíjať len čistou vodou

Mnoho ľudí robí chybu v tom, že medikamenty zapíjajú mliekom, sýtenými nápojmi a ovocnými či zeleninovými šťavami, ktoré znemožňujú správne vstrebávanie a účinkovanie liekov. Takisto je nesprávne zapíjať lieky len malým množstvom tekutín. Preto nezabúdajte, že lieky by sa mali vždy zapiť čistou vodou a to aspoň jedným pohárom.


Mohlo by vás zaujímať: Antibiotiká nie sú cukríky: Užívajte ich s rozumom


Analgetiká sú samostatná kapitola

Analgetiká sú lieky, ktoré pomáhajú bojovať s bolesťou hlavy či s horúčkou. Patrí sem napríklad klasický paralen, acylpyrin alebo ibalgin. Ak chcete, aby zabrali, mali by ste ich brať počas jedenia alebo po jedle. Predídete tak podráždeniu žalúdka a čriev.

Takisto je nutné dodržiavať minimálne štvorhodinovú pauzu pred podaním druhej tabletky, pretože by ste si  mohli poškodiť pečeň, ktorej dávate týmito liekmi poriadne zabrať. Nezabúdajte ani na to, že analgetiká by sa nemali kombinovať a počas ich užívania by ste mali zabudnúť na konzumáciu alkoholu.

Pozor na antibiotiká

Častokrát sa v príbalovom letáku antibiotík píše, že by sa mali užívať každých šesť alebo osem hodín. V takomto prípade toto dávkovanie nepodceňujte ani v noci a nastavte si budík. Ide o to, aby sa v organizme nepretržite udržiavala hladina antibiotika a aby neustále účinkovalo. Čo sa týka ich zapíjania, vynechávajte pomarančový džús a mlieko, ktoré zhoršujú ich účinnosť.

Pozor! Antibiotiká ničia črevnú mikroflóru, preto je počas ich užívania vhodné brať aj probiotiká. V tomto prípade však takisto záleží na dávkovaní. Ak chcete, aby probiotiká účinkovali, musíte počkať minimálne dve hodiny potom, čo užijete antibiotikum.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Lieky na vysoký krvný tlak

Vedeli ste, že viaceré lieky na vysoký krvný tlak podporujú vylučovanie tekutín z tela? Znamená to, že by sa mali brať len v ranných hodinách, inak vás budú nútiť chodiť v noci na toaletu.

Pozor! Ak beriete lieky na vysoký krvný tlak, pozor na ich zapíjanie grapefuitovou šťavou alebo džúsom! Grapefruit výrazne zvyšuje účinnosť takýchto liekov, čo môže byť nebezpečné.

Najdôležitejšie pravidlá:

●       vždy si prečítajte príbalový leták

●       vždy zapíjajte lieky čistou vodou

●       vždy doužívajte celé balenie lieku, inak sa choroba môže vrátiť

●       vždy si dajte pozor na to, či sa liek berie v celosti, rozpolený alebo rozdrvený

●       ak vám nejaký liek nerobí dobre, poraďte sa so svojim lekárom

●       lieky nekombinujte bez toho, aby ste to neprekonzultovali s lekárom alebo lekárnikom


Dodržiavate striktne predpísané užívanie liekov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame