Pozor na antibiotiká a masti na bolesť kĺbov: Spolu so slnkom hrozia problémy

Muž

thinkstockphotos.com

Niektoré lieky, a nie je ich až tak málo, reagujú na slnečné žiarenie. V čase letných dovoleniek a výletov k moru je na mieste sa ubezpečiť, či ten váš k nim nepatrí. Ak si nie ste istí, preštudujte si príbalový leták (nájdete ho aj na internete), alebo sa choďte spýtať do lekárne. Určite sa ani vy nechcete z prázdnin vracať napríklad s nepeknými pľuzgiermi.

Ktoré lieky môže reagovať so slnkom?

Slnko môže ovplyvniť účinok niektorých liekov a liečivých krémov, varujú lekári. Nežiaduce reakcie hrozia u liekov:
 

  • na poruchy srdcového rytmu
  • podporu močenia
  • zníženie teploty či bolesť
  • pri antibiotikách
  • pri geloch na bolesti kĺbov, tzv. antireumatických (na natretej koži vznikajú pľuzgiere).


Lekárnici pri výdaji na to upozorňujú, pokiaľ ale ľudia užijú prípravok z domácich zásob, na skoršie poučenie už dávno nemyslia. Nepriaznivú reakciu na slnko môžu vyvolať aj parfumy obsiahnuté v krémoch a kozmetike, najčastejšie bergamotový olej. Objaviť sa môže aj po prípravkoch s ľubovníkom, po citrusoch, zelere či figách.


Mohlo by vás zaujať: Beriete pri každej chorobe antibiotiká? Pozor, vaše zdravie môžu aj zhoršiť!


Problémy môžu spôsobiť aj tabletky

Na forme užívaného lieku nezáleží, pacient ho môže brať v tabletách, injekčne alebo ho nanášať na kožu ako masť, krém alebo gél. V kombinácii s liekom vytvára UV žiarenie v koži látky, ktoré ju poškodia alebo vyvolajú nežiaduce reakcie, tzv. fototoxickú či fotoalergickú.

Ako používať masti a gély v lete

Kožná lekárka Veronika Myjavcová odporúča, aby pacient užil vždy len také množstvo liečiva, ktoré zodpovedá veľkosti ošetrovanej plochy. Mal by ošetriť krémom len postihnutú oblasť a potom si dôkladne umyť ruky mydlom. Natreté miesto musí chrániť pred slnkom počas liečby a potom aspoň dva týždne po jej skončení. Rovnaké obmedzenie platí pre tých, ktorí chodia do solária.


Mohlo by vás zaujať: Nie vždy, keď vás bolí v hrdle, potrebujete antibiotiká: Žiadajte vyšetrenie CRP


Chráňte natierané miesta

Liekový ústav radí chrániť natierané miesta počas liečby a dva týždne po nej voľným odevom. Nesmú teda byť prekryté tesným a nepriedušným obväzom. Ak sa objaví začervenanie, pupienky, pľuzgiere a ďalšie kožné zmeny, je potrebné liečbu hneď ukončiť, pri výraznejších ťažkostiach navštíviť lekára. Odev zvyčajne časť UV žiarenia prepúšťa, preto je vhodné kožu aj pod ním natrieť krémom s UV filtrom s vysokým ochranným faktorom. Ochranný krém sa nanáša krátko po aplikácii miestneho protizápalového liečiva, približne pol hodiny pred plánovaným slnením.


Máte aj vy nepríjemné skúsenosti s pôsobením slnka? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame