Pozor na falošné lieky: Môžu vážne ohrozovať vaše zdravie!

Lieky

sxc.hu

Zástupcovia zdravotníckych organizácií v SR upozorňujú na nebezpečenstvo rozmáhajúceho sa čierneho predaja falošných liekov. Ako uviedli, „pri falošných liekoch nie je možné hovoriť o liečivých účinkoch či kvalite preparátov. Nejde len o nelegálny biznis, ale najmä o obchod s ľudským zdravím“.

Podľa odhadov 50 až 90 percent liekov ponúkaných na internete je falošných. Prichádzajú na Slovensko najmä z Číny a Indie. Väčšina falošných liekov sa dostáva k spotrebiteľovi prostredníctvom internetovej siete. Preto sa dnes oficiálne začala kampaň zameraná najmä na internet, v rámci ktorej sa na webovej stránke www.falosnelieky.sk približuje ľuďom nebezpečenstvo falošných liekov a interaktívnym spôsobom sa im vysvetľuje spôsob ako odlíšiť podozrivé ponuky od pravých liekov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cez internet kupujeme takmer všetko – ako je to s liekmi?


Ročné tržby z predaja falošných liekov sa vo svete odhadujú na 60 miliárd eur, z toho v Európe na 10,5 miliardy eur. „Internet je miesto, kde treba byť obozretný. Na Slovensku možno legálne kúpiť na internete len voľne predajné lieky. Pokiaľ chcú mať pacienti istotu o kvalite liekov, nemali by obchádzať svojho lekára a lieky na predpis kupovať výlučne v kamenných lekárňach. Ak niekto ponúka liek na predpis cez internet, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falzifikát, ktorého užitie môže vážne ohroziť zdravie spotrebiteľa,“ povedal Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liečite sa sami za pomoci internetu? Vážne riskujete svoje zdravie!


Falošné lieky buď vôbec neobsahujú deklarovanú účinnú látku, obsahujú nesprávne množstvo účinnej látky, alebo sú v nich nebezpečné až jedovaté prímesi. Častými obeťami bývajú deti. „Užívanie falošných liekov môže vážne poškodiť zdravie alebo viesť až k smrti. Môže vyvolať alergie alebo nežiaduce kontraindikácie na účinné lieky,“ dodala riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková.

Stretli ste sa niekedy s falošnými liekmi?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, TASR
Odporúčame