Pozor na lieky proti nachladnutiu či bolesti: Môžu vážne poškodiť vašu pečeň!

Tabletky

sxc.hu

Siahate aj vy pri už len pri náznaku bolesti po liekoch na voľný predaj? Pozor na to, či neobsahujú paracetamol. Táto látka, ktorá tvorí základ mnohých voľnopredajných liekov proti bolesti a horúčke, vám totiž môže poškodiť pečeň. Aj keď za normálnych okolností sú neškodné, ľudia, ktorí to s liekmi skutočne preháňajú a mýlia si ich s lentilkami, môžu na svoje správanie doplatiť. Tieto lieky totiž pri nesprávnom dávkovaní môžu vážne ohroziť váš život.

Patria medzi najčastejšie používané

Bežné zdravotné problémy, ako sú bolesti hlavy, chrbtice, zubov, menštruačné bolesti, chrípka, či nachladnutie, sú práve tými, na ktoré sú určené lieky obsahujúce látku zvanú paracetamol. A práve ona môže vo vyšších množstvách spôsobiť poškodenie pečene a v niektorých prípadoch dokonca až smrť. Keďže tieto lieky pomáhajú potláčať najbežnejšie zdravotné problémy, patria aj medzi najviac predávané lieky bez lekárskeho predpisu. Práve tento fakt pôsobí na niektorých ľudí ako potvrdenie ich neškodnosti a užívajú ich aj vo vyšších ako odporúčaných dávkach. Predpokladajú, že voľnopredajný liek nie je natoľko silný, či dokonca nebezpečný ako ten, ktorý vyžaduje predpis lekára. To je však omyl.


Mohlo by vás zaujímať: Antibiotiká nie sú cukríky: Užívajte ich s rozumom


Pri správnom dávkovaní nič nehrozí

Paracetamol obsahuje Coldrex, Paralen či Panadol, to sú však len tie najznámejšie z voľnopredajných liekov tohto druhu. Samotný paracetamol je zložkou mnohých iných liekov, ktoré tlmia horúčku, bolesť, chrípku, či nachladnutie. Netreba sa ich však hneď vzdávať. Ak neprekročíte odporúčané množstvá, dodržíte potrebné časové odstupy a nebudete tieto lieky užívať veľmi často a dlhodobo, nič vám nehrozí. Zamyslieť by ste sa však mali napríklad vtedy, ak ich užívate s vysokou frekvenciou, napríklad každý deň a po dobu niekoľkých rokov. Nezabúdajte na to, že syntetické lieky sú dvojsečná zbraň. Na jeden problém zaberú a pomôžu, no druhý ešte viac prehĺbia.

Vedci z Veľkej Británie varujú

A to najmä pred predávkovaním sa paracetamolom. Upozorňujú, že už dávka desiatich gramov tejto látky je smrteľná. Podľa ich zistení je dlhodobým, či nadmerným užívaním paracetamolu človek vystavený riziku vážnych zdravotných komplikácií, nezvratného poškodenia pečene, ba dokonca až smrti.

Podľa odborníkov by ste denne nemali prijať viac ako 4 gramy paracetamolu. Znamená to, že ak užívate 500 mg tabletky, ich množstvo by nemalo presiahnuť osem kusov za deň. Tento počet je maximum, čo dokáže vaše telo zvládnuť. Neznamená to však, že máte každý deň užívať osem tabletiek s paracetamolom. Tabletky užívajte len ak je to vyslovene nevyhnutné, nikdy nie zbytočne, alebo „len tak – pre istotu“.

Práve Veľkou Britániou otriasol prípad smrti mladej mamičky Desiree Phillipsovej. Tá po operatívnom vybraní nezhubných cýst z prsníkov trpela silnými bolesťami, pre ktoré sa dokonca nedokázala starať o svoje dieťa. Pomáhala si voľnopredajnými liekmi proti bolesti s obsahom paracetamolu. Výsledok? Ako dvadsaťročná zomrela na zlyhanie pečene. ,,Vedeli sme, že berie o dosť viac ako bola denná dávka, ale nikdy by sme nečakali, že sa stane niečo takéto,“ povedal jej starý otec Desmond Phillips.


Mohlo by vás zaujímať: Aspirín je skvelý proti infarktu aj rakovine: Môže však aj zabíjať!


Pozor na predávkovanie

V našich lekárňach môžete dostať kúpiť desiatky liekov bez predpisu s obsahom spornej látky. Ak ste prechladnutí, užívate zvyčajne viac liekov. No niekedy aj všetky z nich môžu obsahovať paracetamol. A tak sa nevedomky môžete ľahko predávkovať a ohroziť svoj život. Buďte preto obozretní a dávajte si pozor na to, aké lieky a v akom množstve si počas samoliečby nasadíte.


Aké skúsenosti s užívaním voľnopredajných liekov máte vy? Dodržiavate vždy odporúčané dávkovanie? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame