Pozor na pitie z plechovky: Potkaní vírus môže skoliť aj vás!

Plechovka

sxc.hu

Patríte medzi ľudí, ktorí žijú rýchlo a z času na čas, alebo dokonca pravidelne, si doprajú nápoj priamo z plechovky? Ak nechcete skončiť v nemocnici, radšej si to nabudúce rozmyslite. Po skladoch, kde sú plechovky umiestnené, totiž často pobehujú potkany prenášajúce vírus, ktorý vás môže pripraviť aj o život.

Iste si viete predstaviť veľkosklady, kde ležia uskladnené plechovkové obaly. Obrovské haly plné tovaru, kde nemajú myši a potkany najmenší problém sa dostať. A niektoré z nich môžu byť nakazené pre človeka nebezpečným vírusom, ktorý sa prenáša močom, slinami, alebo stolicou potkanov. Výlučky môžu byť na plechovkách pokojne aj bez toho, aby obaly vyzerali nečisto.

Nebezpečné plechovky

Riziko, že sa prostredníctvom plechovky nakazíte životu nebezpečným hantavírusom, o ktorom je reč, nie je veľmi vysoké. No aj napriek tomu tu je a netreba ho podceňovať. Pred pár mesiacmi obletela aj Slovensko správa, že práve po napití sa z plechovky, hrozilo smrteľné nebezpečenstvo aj mladému mužovi z východu našej republiky. Otec dvoch malých dcér vtedy unikol smrti z lopaty skutočne len o chlp. Na tento vírus doplatilo aj niekoľko ľudí v Amerike. V Yosemitskom národnom parku ohrozoval viac než 22-tisíc turistov a traja z nich mu napokon aj podľahli, aj keď zdrojom ich nákazy zrejme neboli plechovky. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Energetické drinky: Koniec únavy alebo vášho zdravia?


Čo vám hrozí?

Prejavy hantavírusu sa začínajú náhle, podobne ako pri chrípke. Sprevádza ho vysoká horúčka, zimnica, bolesti hlavy a svalov. Často sa vyskytujú bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, poruchy zraku, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa môžu prejaviť od krvácania do kože až po nebezpečné krvácanie do tráviaceho traktu a pľúc. Vo veľmi závažných prípadoch dochádza až ku zlyhaniu obličiek. Ochorenie sa diagnostikuje sérologickým vyšetrením krvi, pričom je dôležitá aj rýchla diagnostika na základe skúseností lekárov.

Ako sa mu vyhnúť?

Nápoj si nalejte do pohára, aj keď vás to bude stáť viac energie a času. Táto zásada je dôležitá kvôli správnej hygiene. Ak nemáte poruke pohár, alebo by vás to mohlo nejakým spôsobom otravovať, či zavadzať, napríklad pri šoférovaní, použite slamku, ktorá zabráni styku nápoja s jeho vonkajším obalom a následnému prenosu vírusu do vášho tela.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nebezpečný ľadový čaj: Môže spôsobovať tvorbu močových kameňov


Dodržiavajte zásady hygieny

Aj keby sa totiž nejednalo práve o tento vírus, ste vystavený aj iným rizikám. Plechovkový obal chytalo pred vami množstvo ľudí a znečistených rúk, a tak sa na ňom zrejme predsa len nejaké tie baktérie usalašili. Záleží len na šťastí a na vašej imunite, či sa im dokáže ubrániť. Nepiť priamo z plechovky totiž nie je len varovaním pred nebezpečenstvom, ale patrí to aj ku zásadám správnej hygieny.


Zvyknete piť nápoje z plechoviek? Podeľte sa o svoje postrehy s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver, cdc.gov/hantavirus/
Odporúčame