Pozor na tabletky na spanie: Takto ohrozujú vaše zdravie

nespavosť

sxc

Zvyknete si k pokojnému spánku dopomôcť tabletou? Tak to by ste sa mali mať na pozore! Vedci totiž zistili, že tablety na spanie môžu zabezpečiť omnoho pokojnejší spánok ako by ste chceli. A síce môžu vám skrátiť život, takže sa čoskoro naozaj „výdatne“ vyspíte…

Podľa prieskumov má v Amerike problémy so spánkom viac ako milión ľudí. Toto číslo neustále narastá aj vinou našej prirýchlej životosprávy. Žiaľ iba tretina ľudí so spánkovými problémami siaha po „babičkiných“ prírodných receptoch na spanie. Zvyšok rieši neporiadny spánok tabletami na spanie. Americkí vedci sa rozhodli preskúmať, či takto vynútený spánok nemôže mať aj negatívne prínosy.

Riziko úmrtia môže stúpnuť až päťnásobne

Tak znie výsledok ich prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 10 500 respondentov. Potvrdila to aj kontrolná skupina, ktorá tablety neužívala. Samozrejme, že narastajúce riziko závisí aj od toho, ako často po spomínaných tabletách siahame. Ak si nimi vynucujeme spánok 18 – 132 ráz za rok, riziko kratšieho života sa podľa vedcov zvyšuje štvornásobne. Ak ešte častejšie, prieskum dokázal, že predčasná smrť môže nastať až  päťnásobne skôr.


Mohlo by vás zaujať:  Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Vyskúšajte rituály

Určite sú menej škodlivé, ako si spánok vynucovať tabletami. Niet nad stereotyp. Hoci nám vie liezť na nervy, naše telo je na neho priam naprogramované. Odborníci preto radia vyskúšať spánok situovať na konkrétnu hodinu. Okrem toho minimálne 2 hodiny pred tým by ste mali spomaliť. Ak čakáte, že po behu z pracovnej večere, kde vám adrenalín stúpol minimálne na dvojnásobok do polhodiny sladko zaspíte, nemusíte sa dočkať vôbec. Len málo ľudí má to šťastie, že dokáže na povel vypnúť, zaľahnúť a spať. Zvyšok musí svoje telo na čas odpočinku pripraviť a najmä dať mu dostatok času, aby sa naň preladilo.

Pozor na posledné jedlo

Sladkým snom zvykne brániť aj zbytočne zaťažené trávenie. Ak patríte k tým nešťastníkom, ktorým sa za celý deň nepodarí poriadne najesť a tak to musia dobiehať na večer, vaše problémy so spaním môžu súvisieť práve s takýmto telu neprirodzeným režimom. Skúste si jedlo cez deň rozvrhnúť. Na večer si nechajte iba ľahko stráviteľné chuťovky – šaláty, nepražené bielkoviny a nemastné prílohy.


Mohlo by vás zaujať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Tekutá cesta do „hajan“

Hoci sa pred spaním priveľa piť nemá, na jeden nápoj si nedajú dopustiť nespočetné generácie dozadu. Čarovným privolávačom spánku je teplé mlieko s medom.  Pridať si doň môžete aj lyžičku mletej škorice. Táto kombinácia by sa mala postarať o upokojenie nervového systému a taktiež o skrotenie trávenia. Potom by už sladkým snov nemalo brániť vôbec nič. A ak si na takúto pochúťku navyknete, poďakujú a vám aj vaše zuby, kosti, nechty, pleť a aj vlasy.

 

Zdroj: sxc, sxc, Pippa
Odporúčame