Pozor, proti tejto rakovine bojuje každá 12. žena: Ako sa nechať vyšetriť?

Prsník

gettyimages

Najúčinnejšou cestou k včasnému odhaleniu rakoviny prsníka je tak podľa odborníkov prevencia. Ženy by mali chodiť pravidelne na preventívne prehliadky a tiež si prsníky samy vyšetrovať. „Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva,“ hovorí primár Oddelenia pre ochorenia prsníkovej žľazy v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella. Iba každá štvrtá Mnoho žien sa obáva …

Najúčinnejšou cestou k včasnému odhaleniu rakoviny prsníka je tak podľa odborníkov prevencia. Ženy by mali chodiť pravidelne na preventívne prehliadky a tiež si prsníky samy vyšetrovať.

„Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva,“ hovorí primár Oddelenia pre ochorenia prsníkovej žľazy v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella.

Iba každá štvrtá

Mnoho žien sa obáva samovyšetrenia zo strachu pred nepríjemným zistením. Tento prístup je však len zatváraním očí pred prípadným nebezpečenstvom.

Na preventívne gynekologické prehliadky chodí podľa štatistík niečo nad 30 percent žien a vyšetrenie prsníka, mamografiu, absolvuje len 25 percent v rámci preventívnej prehliadky.

„Pre včasné odhalenie onkologického ochorenia prsníkovej žľazy by si ženy pravidelne vykonávať samovyšetrenie prsníkov, chodiť na vyšetrenie prsníkov ku gynekológom a podľa veku ženy mať ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie,“ pripomína Bella. Ozrejmil, že by ho mali vykonávať všetky ženy od 18 rokov každý tretí mesiac, ženy nad 30 rokov každý mesiac.

Mohlo by vás zaujímať: 5 mýtov o rakovine prsníka: Čo je pravda a čo len výmysel?

Ako na to?

Samovyšetrenie pozostáva z niekoľkých krokov a vykonáva sa v troch rôznych polohách – pri stoji pred zrkadlom, v sprche a v ľahu. Všímajte si akékoľvek zmeny týkajúce sa farby a zvráskavenia kože na prsníku, ďalej uzlíky a zhrubnutie tkaniva, ktoré ste predtým nenahmatali, zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka. Pozornosť venujte aj výtoku hnedastej alebo krvnej tekutiny z bradavky, vťahovaniu bradavky, ktoré ste predtým nespozorovali či postihnutie bradavky alebo dvorca podobné ekzému.

  • vyzlečte si tričko aj podprsenku – nikdy nevykonávajte samovyšetrenie cez tričko, vykonáva sa totiž nielen hmatom, ale i zrakom
  • pri prehmatávaní používajte brušká ukazováka, prostredníka a prstenníka
  • pohyby prstami by mali byť pomalé, malé a krúživé s miernym tlakom na prsník
  • ľavý prsník vyšetrujte pravou rukou a naopak
  • k vyšetreniu prsníkov patrí aj oblasť kľúčnej kosti, podpazušnej jamky a hrudnej kosti
  • najskôr prsníky skontrolujte zrakom, a to v stoji pred zrkadlom v niekoľkých polohách – ruky majte upažené, vystreté dohora, aj opreté v bok tak, aby medzi telom a rukami vznikol voľný priestor – všímajte si zmenu vzhľadu či tvaru
  • teraz vykonajte vyšetrenie hmatom – prstami tlakom a krúživými pohybmi kĺžte od vrchnej časti prsníka smerom k bradavke, nezabudnite ani na oblasť kľúčnej kosti – opäť sledujte zmeny
  • keď ste prehmatali oba prsníky, jemne prstami stlačte najskôr jednu, potom druhú bradavku – všímajte si, či z nich nevyteká tekutina
  • nasleduje vyšetrenie v sprche – používajte mydlo
  • ruku si dajte za hlavu a druhou opäť hmatom a rovnakými pohybmi prehmatajte prsníky z každej strany
  • ruky vymeňte a vyšetrenie vykonajte aj na druhom prsníku
  • nasleduje vyšetrenie v ľahu – ľahnite si na chrbát, ruku upažte k telu a druhou rukou opäť rovnakými pohybmi vykonajte vyšetrenie
  • postup opakujte aj s druhým prsníkom
  • teraz ruku vystrite a položte ju nad hlavu – druhou rukou prehmatajte aj oblasť podpazušnej jamky – všímajte si hrčky, prípadne zdurené uzliny
  • vyšetrenie opakujte na druhej strane

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!

Čím skôr, tým lepšie

Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie. Žena by mala navštíviť gynekológa, ak si našla hrčku v prsníku či v podpazuší, nad, alebo pod kľúčnymi kosťami, ak má na prsníku kožné zmeny ako napríklad svrbenie či začervenanie, alebo majú jej prsníky asymetrický tvar a veľkosť. Tiež pri výtoku z bradavky, najmä jednostrannom a krvavom, vťahovaní kože prsníka, zmenách a vťahovaní bradavky, bolesti prsníka, pri opuchu, príznaku pomarančovej kôry, zväčšení či poklesnutí jedného prsníka.

Náš tip: Treba si uvedomiť, že nie každá zmena na prsníku automaticky znamená rakovinu. Hrčka, ktorú ste nahmatali v podpazuší môže napríklad znamenať zdurené uzliny. Tie môžu byť prejavom zápalu v ruke, resp. vo vrchnej časti tela. Neprepadajte preto hneď panike a radšej sa poraďte s lekárom.

3500 prípadov ročne

Každý rok stúpa počet karcinómov prsníka aj u mladých žien vo svete, ako aj na Slovensku. „U nás je to približne každá 12. žena, spolu teda do 3500 novodiagnostikovaných žien s rakovinou prsníka ročne,“ doplnil Bella.

Karcinóm prsníka predstavuje 20 až 25 percent novozistených onkologických ochorení žien a je najčastejším druhom rakoviny u žien. Tiež je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubné nádory.

Robíte si samovyšetrenia prsníkov? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Milan, Lucia, TASR, gettyimages
Odporúčame