Pozorovanie hviezd: Zláka nebeské divadlo aj vás?

Ľudia

flickr.com

Či už v detstve alebo v dospelosti každý jeden z nás s nemým úžasom hľadel na oblohu posiatu miliónmi svetielkujúcich hviezd. Ako si nájsť vhodné miesto na ich pozorovanie, na čo si dať pozor a ďalšie drobnosti, ktoré vám spríjemnia hľadenie do nekonečna, si spomenieme v dnešnom článku.

Ak o tom náhodou netušíte, keď hľadíte na hviezdy či na Slnko, vždy sa istým spôsobom pozeráte do minulosti. Je to spôsobené tým, že svetlu z hviezd trvá istú dobu, kým toto svetlo dopadne na zemský povrch. Zo Slnka to svetlu trvá 8 minút a 20 sekúnd. Ak vezmeme do úvahy druhú najbližšiu hviezdu – Proxima Centauri, je táto hodnota oveľa vyššia. Svetlo z nej letí totiž až 4,2 roka. Ak by teda teraz explodovala, záblesk z nej by bol viditeľný až za viac ako štyri roky.

Pozor na svetelný smog

Ak sa chcete potešiť pohľadom na žiariacu nočnú oblohu a bývate v jednom z veľkých miest, asi vás sklameme. Iste, nejaké hviezdy uvidíte, no je oveľa lepšie vydať sa do okolitých lesov či na lúku. V mestách vás totiž o tento zážitok oberie svetelný smog – istá forma znečistenia tmy. Spôsobuje ho svetlo pouličných lámp, vysvietené nákupné centrá, či reklamné pútače. Ak sa na nejaké mesto dívate z diaľky a je nízka oblačnosť, môžete nad ním vidieť istú svetelnú žiaru. To sú svetlá, ktoré sa od povrchu zeme odrazia nahor a komplikujú výhľad na hviezdy.


 Mohlo by vás zaujímať: Divoká dovolenka medzi zvieratami: Zláka aj vás?


Kde pozorovať hviezdy?

Kam teda ísť? Na čo najtmavšie a teda aj najodľahlejšie miesta. Nemusíte ísť na sever Ruska či na Aljašku, kde nájdete tú najčiernejšiu tmu a najjasnejšie hviezdy. Na Slovensku v Kolonickom sedle v Poloninách nájdete park tmavej oblohy. Okrem pozorovania hviezd voľným okom si výlet môžete ozvláštniť aj návštevou planetária. Jeho výhodou je, že hviezdy, ktoré vám v ňom ukážu, si po návšteve môžete na skutočnej oblohe aj sami nájsť. Planetáriá nájdete vo viacerých mestách na Slovensku – napríklad v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote a iných mestách.

Začnite čo najskôr

Ak si chcete vychutnať pohľad na hviezdy, užite si ho čo najskôr. Odhady hovoria, že o 40 rokov bude takéto pozorovanie skomplikované kvôli globálnemu otepľovaniu, činnosti človeka a predovšetkým masovému rozvoju leteckej dopravy. Výfukové plyny by sa totiž mali zoskupovať do útvarov na nerozoznanie podobných od oblakov. A tu platí jednoduchá rovnica. Čím viac oblakov, tým menej hviezd.

Čo stojí za vašu pozornosť?

Určite mnoho z vás rado pozoruje Mesiac. Ten je spolu so Slnkom najvďačnejším objektom pozorovania. Pri Slnku však treba používať filtre, ktoré umožnia priamy pohľad naň. V každom ročnom období sú na oblohe viditeľné iné súhvezdia. Na jar súhvezdie Leva, v lete Škorpión, na jeseň Pegas. Naučíte sa ich hľadať na základe súradníc, prípadne vám v tom pomôžu rôzne počítačové programy.


Mohlo by vás zaujímať: Jazda podľa znamenia zverokruhu: Aké auto by vám vybrali astrológovia?


Najideálnejšie obdobie?

Najideálnejším obdobím na pozorovanie hviezd je zima. Vzduch je čistejší, chladnejší a ak vám vo výhľade cez leto napríklad bránia košaté koruny stromov, aj tento problém v zimnom období mizne. Najznámejším súhvezdím v tomto období je Orion.

Aj v lete sa však na nočnej oblohe odohrávajú zaujímavé úkazy. Od polovice júla až takmer do konca augusta nastáva maximum meteorického roja Perzeidy. Tento jav je najzreteľnejší počas prvých dvoch augustových týždňov. O čo ide? O známe „padanie hviezd“. Ak je skutočne pravda, že sa vám splní želanie, ktoré si budete priať pri padaní hviezdy, v tomto období sa vám splní snáď všetko. Okolo 12. augusta totiž hodinová frekvencia padajúcich hviezd dosahuje okolo 100 kusov. Pár hodín kedy si budete želať najrôznejšie priania a ste zabezpečení do konca svojho života. Podobné padanie hviezd – Kvadrantídy, môžete zažiť aj v zime.

Ktorý ďalekohľad si vyberiete?

Najčastejšie hviezdy pozorujeme len voľným okom. Aby sme videli čo možno najviac hviezd, treba dať oku nejaký ten čas. Na úplnú tmu sa prispôsobí približne po pol hodine. Preto sú veľmi používané astronomické ďalekohľady. Tie sa dajú zohnať už od 40 eur a pozorovanie oblohy s nimi je oveľa zaujímavejšie.

Nedajte sa zmiasť veľkými hodnotami priblíženia. Na pozorovanie galaxií a hmlovín vám postačuje 50-80 násobné priblíženie. Pri väčšej hodnote by ste už nevideli celú hmlovinu. Ak sa ale chcete zamerať len na jednotlivé telesá, voľte priblíženie 100-150 násobné. To je vhodné na pozorovanie planét, s filtrom slnečných škvŕn či mesačných kráterov. Samozrejmosťou je použitie statívu.

Na trhu nájdete dva druhy ďalekohľadov, je ním šošovkový a zrkadlový ďalekohľad. Líšia sa len princípom fungovania. Ak sa rozhodnete pre šošovkový, voľte priemer jeho objektívu aspoň 9 cm a v prípade zrkadlového 11-12 cm.


Mohlo by vás zaujímať: Zorientujte sa v prírode aj bez pomôcok: Takto sa na výlete nestratíte!


Čistý pohľad je základ

Pri pozorovaní hviezd si dajte pozor, aby vám nič neprekážalo vo výhľade, za prekážku sa napríklad považuje aj sklo na okne. Pre lepšie výsledky je vhodné, ak sa s ďalekohľadom vydáte ďalej od domu. Ak ho budete používať na balkóne, horúci vzduch, ktorý uniká z domu či bytovky, môže spôsobovať menej ostrý obraz.

Letmý pohľad na nočnú oblohu má zaiste svoje čaro. Ak chcete do tajov vesmíru preniknúť viac, navštívte planetárium a uvidíte. Možno už o pár dní budete mať doma nový ďalekohľad, s ktorým budete poznávať svety vzdialené milióny kilometrov. Či už s ďalekohľadom, alebo pri pohľade z auta na nekonečné diaľavy, skúste sa na chvíľu zastaviť a možno si aj vy uvedomíte našu malosť v tomto gigantickom vesmíre. A ak budete vidieť padať hviezdu, nezabudnite si čosi želať.


Lákalo by vás pozorovanie hviezd? Boli ste niekedy v planetáriu? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, David
Odporúčame