Práca popri dôchodku: Poskytne príjem navyše a pomôže aj psychike

Žena

flickr.com/PulaskiHeightsUnitedMethodistChurch

Každá koruna je dobrá. Tak sa hovorilo v minulosti. Dnes už platí, že nie len každé euro, ale doslova každý cent je dobrý. A peniaze samé od seba neprídu. Preto je výhodné nájsť si niečo na prilepšenie. Nejakú tú brigádu si môžete nájsť popri stálej práci, dôchodku, alebo aj v prípade, že pôjde o váš jediný príjem.

Kde si nájdem šancu privyrobiť si?

Musíte sa pozerať všade navôkol. Po supermarketoch, firmách, úplne všade. Veľkú výhodu máte, ak sa kamarátite s internetom. Nájdete tu naozaj takmer všetko. A ponuky práce nie sú len na weboch spoločností. Populárne sú internetové stránky, ktoré zhromažďujú všakovaké ponuky práce. Z tých najväčších spomenieme kariera.sk. Nájdete tu stovky inzerátov zo všetkých možných krajov a tiež pracovných odvetví.

Pomôcť môže aj agentúra

Možno nemáte chuť alebo nervy na strácanie času nekonečným vyvolávaním a vypisovaním žiadostí. V tom prípade prenechajte túto povinnosť niektorej z  pracovných agentúr. Tá si na oplátku za sprostredkovanie strhne zo mzdy istú časť. Pozor ale na agentúry, ktoré si pýtajú poplatok vopred. Od takých sa držte radšej čo najďalej.


Mohlo by vás zaujímať: Snívate o práci v pohodlí domova? Pripravte sa aj na negatíva


Akým prácam sa napríklad môžete venovať?

Ponuka je široká. Kladieme dôraz na váš zdravotný stav, ten by ste si prácou zhoršiť nemali. U dôchodcov sú pomerne obľúbené napríklad tieto pozície:

Účtovník – psychicky náročná práca, ktorá vyžaduje predchádzajúce skúsenosti s účtovníctvom. Výhodou je, že ju môžete robiť aj doma svojmu okruhu klientov. Priemerná mzda, keby ste pracovali na trvalý pracovný pomer činí zhruba 700 eur.

Prekladateľ – potrebná excelentná jazyková vybavenosť, častokrát na odbornej úrovni. Opäť je veľkou výhodou zohnať si klientov na internete napríklad vďaka stránke webtrh.sk. Priemerný plat na TPP dosahuje približne 1 000 eur.

Upratovačka – fyzicky náročné povolanie, hlavne pre dôchodcov. Ak ste však fit a trúfate si, prečo nie? Možnosťou je aj upratovanie v domácnostiach, ktoré nie je náročné na čas a je ideálne ak vám stačí privyrobenie si pár desiatok eur týždenne. Priemerný plat na TPP: 380 eur.

Vrátnik – fyzicky nenáročná práca, na rozdiel od recepčného nie je nutné ovládať cudzie jazyky. Výhodou je, že často máte popri „vrátničení“ možnosť robiť si ďalšie veci – či už lúštenie krížoviek, alebo preklad, ktorý vám zarobí ďalšie peniaze. Priemerný plat: 400 eur.

Recepčný – práca vhodná aj na čiastočný úväzok. Fyzicky nenáročná, aj keď je pravdepodobné, že budete musieť mávať aj nočné služby a zároveň je potrebná jazyková vybavenosť. Priemerný plat: 550 eur.

Predavač alebo pokladník – v závislosti od prevádzky môže ísť aj o fyzicky náročnú prácu. Vyžaduje sa príjemné vystupovanie, na dôchodku sú však šance nižšie, no za pokus to stojí. Priemerný plat: 450 eur.

Pracovník SBS – častokrát ide o nenáročnú prácu, obchôdzky a podobne. Nevýhodou sú častokrát 12 hodinové smeny, v prípade problémov ohrozenia života. Navyše si musíte platiť za kurz pred nástupom do práce. A plat? Neraz na úrovni minimálnej mzdy.

Práca nie je len o zárobku

Na dôchodku máte možno času viac než dosť. Samozrejme, práca prinesie nejaké to euro aj do rozpočtu, no dá vám oveľa viac – kontakt s ľuďmi. Nebudete len medzi štyrmi stenami domova, možno nadviažete aj nové priateľstvá. Sociálny kontakt je pre človeka totiž mimoriadne dôležitý.


Sprievodcu svetom práce a kariéry nájdete na www.karierainfo.sk


Pomáhať iným

Možno vám o peniaze nejde vôbec a aj tak chcete pracovať. V tom prípade sa dajte na charitu. Rôzne ústavy, útulky psov či zariadenia pre ľudí bez domova, zrejme privítajú vašu nezištnú pomoc. Charitu však nemusíte nutne robiť len v organizovaných skupinách. Ak pomôžete susede, ktorá už nevládze s nákupom, alebo jej len urobíte spoločnosť, váš prínos je tiež veľký. A odmena bude hodnotnejšia ako nejaká výplatná páska: pocit dobre vykonanej práce a to, že ste niekomu nezištne pomohli.

Hľadajte naozaj všade, kde sa to len dá. Nemusíte sa brániť ani možno menej tradičným formám práce, napríklad ani takej práci z pohodlia vášho domu. V prípade seriózneho zamestnávateľa ide o jednu z najlepších alternatív ako si privyrobiť. Možností je viac než dosť, treba mať len kúsok šťastia a nemusí to byť nič nesplniteľné.


Privyrábate si nejaké financie popri vašom zamestnaní či dôchodku? Akou formou? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/PulaskiHeightsUnitedMethodistChurch, flickr.com/PulaskiHeightsUnitedMethodistChurch, David
Odporúčame