Práca v záhrade by mala byť radosť: Doržujte naše zásady a naozaj ňou bude!

Záhradníčenie

thinkstockphotos.com

Majitelia záhrad a milovníci prírody sa dočkali. Jar konečne dorazila a vyššie teploty spojené s hrejivými slnečnými lúčmi vyhnali mnohých do záhrad. Po dlhých zimných mesiacoch sa však môže stať, že prácu v nich preženieme, a tak si privodíme únavu či dokonca zranenia. Ako sa podobným nepríjemnostiam vyhnúť?

Existuje niekoľko veľmi jednoduchých zásad vďaka ktorým si prácu s milovanými kvetmi, či sadením zeleniny naplno užijete a dokonca si pritom aj oddýchnete.

Začnite rozcvičkou

Možno sa vám táto rada bude zdať trochu smiešna, no krátke rozhýbanie kostí a svalov pred samotným fyzickým nasadením by ste určite podceňovať nemali. Týka sa to predovšetkým starších ľudí. Svaly sa za istých okolností totiž dokážu skracovať natoľko, až nakoniec zostanú dlhodobo skrátené a stuhnuté. Dôkladným rozcvičením navyše predídete natiahnutiu svalu alebo šliach. Keďže pri vysádzaní rastlín hýbete celým telom, nezabúdajte na chrbát, krk, končatiny, ramená aj prsty.

Nesnažte sa o rekordy

Práca v záhrade má byť v prvom rade vaše hobby. Nejde o majstrovstvá sveta, akékoľvek rekordy v množstve vykonanej práce nie sú potrebné. Nesnažte sa zvládnuť všetko v jeden deň. Najmä pokiaľ ide o prvé dni vášho záhradkárčenia. Telo si po dlhšom oddychu na pravidelný pohyb musí zvyknúť. Iba tak predídete presileniu, zraneniam a únave, ktorá by vás koniec-koncov aj tak nanovo „vyradila“.

Doprajte si prestávky

Pri práci v záhrade si pokojne doprajte pauzu aj každú hodinu alebo dve. S pribúdajúcim vekom sa výdrž organizmu značne skracuje, a preto by ste svoje sily nemali preceňovať. Pokojne si na mobile nastavte budíky s istým časovým odstupom. Či prestávku využijete na obed, poobednú kávu či čaj, posedenie pri novinách alebo dokonca krátky spánok, je úplne jedno. Aby vám to šlo ľahšie, vždy si premyslite, na čo ďalšiu pauzu využijete.


Mohlo by vás zaujať: Poobedný spánok vám prospieva: Dodá energiu, zbystrí pozornosť a chráni srdce


K práci sa stavajte priamo

Tým máme na mysli pozíciu vášho tela. Ak sa práve venujete sadeniu priamo do zeme, radšej si k rastline kľaknite. Zohýbaním a naťahovaním sa zbytočne trpia nielen vaše svaly, ale i kríže a žalúdok. Pokiaľ sadíte do kvetináčov, položte si ich na stôl, prípadne si tiež k nim rovnako kľaknite. Svoju polohu či postoj zároveň pravidelne meňte. Tým minimalizujete zranenia spôsobené opakovanými pohybmi či deformáciu tkanív. Ťažšie predmety či vrecia so zeminou neprenášajte len v rukách. Pokiaľ je to možné, požiadajte mladšieho člena rodiny, ktorý by vám mohol s prenosom pomôcť. Veď i v zamestnaní existujú prísne predpisy pre prácu s bremenami. Napríklad pri zdvíhaní ťažkého predmetu by ste si k nemu mali čupnúť celým telom, zdvíhať so zadržaným dychom a narovnanou chrbticou a pri jeho držaní a prenášaní majú byť ruky čo najbližšie k telu. Čas od času si natiahnite chrbát, ramená, paže i nohy.

Používajte vhodné nástroje

Pri práci v záhrade používajte vždy na to určené náradie. Na ťažšie predmety či vrecia so zeminou použite fúrik. Pokiaľ ide o nástroje, ideálne sú tie s ergonomickými rukoväťami, ktoré uľahčujú nielen ich držanie, ale i manipuláciu s nimi. A nezabúdajte ani na rukavice.

Dodžujte na pitný režim

Jednou z najčastejších chýb pri práci je ignorovanie pitného režimu. To sa vám môže vypomstiť najmä počas teplejších a slnečných dní. Dehydratácia totiž môže spôsobiť bolesti hlavy a únavu . Voda navyše prečisťuje organizmus a zbavuje telo toxínov. Nezabúdajte však, že tekutiny je nutné dopĺňať priebežne počas celého dňa. Nárazové pitie veľkého množstva nápoja môže totiž zaťažiť obličky.


Mohlo by vás zaujať: Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!


Chráňte sa pred slnkom

Hoci sa vám zdá, že jarné lúče slnka nie sú nebezpečné, nie je to celkom tak. Aj tie totiž obsahujú UV žiarenie, ktoré môže byť pre pokožku mimoriadne nebezpečné najmä pri nechránenom pobyte na slnku. Kožu teda chráňte opaľovacími krémami, v týchto dňoch to môžu byť aj prostriedky s nižším ochranným faktorom. Nezabúdajte ani na oči a slnečné okuliare.


Ktoré práce v záhradke najradšej robíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame