Pracujete, peňazí máte dosť, ale na dôchodok nemyslíte? Radšej začnite

Hodiny

sxc.hu

Celý život ste pracovali poctivo a svojím osobným vkladom ste zveľaďovali spoločnosť. Právom očakávate, že ak to raz budete potrebovať, spoločnosť sa za to postará o vás. Realita však nemusí celkom spĺňať vaše predstavy.

Priemerná suma, potrebná na dôstojný dôchodok, je podľa prieskumu 670 eur. Slováci pritom v priemere očakávajú od štátu dôchodok vo výške 344 eur. Tento priepastný rozdiel poukazuje na nesúlad medzi očakávaniami a realitou.

Predvídavosť je na mieste

Príprava na starobu začína v produktívnom veku. Ak vás od dôchodku ešte stále delí viac ako pár rokov, myslite aj na zabezpečenie svojej staroby. Najlepšie poznáte vaše zázemie, potreby aj očakávania v aktívnej starobe. Napriek tomu až 31 % obyvateľov nemá žiadne zabezpečenie.


Sprievodcu svetom práce a kariéry nájdete na www.karierainfo.sk


Žijeme pre dnešok

Vplývať sa oplatí aj na mladších členov vašej rodiny. Až 71% ľudí vo veku do 35 rokov žije výlučne zabezpečením prítomnosti a nezaoberá sa dôchodkom. Čím dlhšie si však človek na dôchodok sporí, tým menej to jeho peňaženka v konečnom dôsledku cíti. Vo vekovej kategórii 36 – 60 rokov na dôchodok nemyslí tiež veľká skupina predstavujúca 53 percent. Žiť každý deň tak, ako by mal byť ten posledný, je síce pekné príslovie, ale ak sa ocitnete na dôchodku v núdzi, asi vám veľmi nepomôže. Preto ak si môžete dovoliť odkladať určitú sumu na dôchodok, neváhajte.

Alternatívne zabezpečenie na dôchodok

V Slovákoch prevláda silný pocit neistoty: až 61% ľudí neverí, že v pokročilom veku sa dočkajú dôchodku v dnešnej podobe, dokonca 58 % predpokladá, že štát neposkytne budúcim dôchodcom absolútne žiadnu sociálnu dávku. Z toho vyplýva, že sami sa musíte postarať o to, aby ste sa mali lepšie v čase, keď už nebudete môcť zarábať peniaze. Možností je viac – nespotrebovať všetky zarobené peniaze, ale každý mesiac odložiť istú sumu a odviesť ju na:

  • životné poistenie v komerčných bankách – v závislosti od rozsahu poistenia, poistených rizík a dĺžky
  • uložiť úspory vo finančných domoch – vkladné knižky, vkladové certifikáty a pod. (úroky vo výške 0,5 až 5 percent v závislosti od výšky vkladu a termínu viazania)
  • individuálne dôchodkové sporenie  – II. a III. dôchodkový pilier – Z hľadiska istôt do budúcnosti a výhodnosti výnosov vnímajú Slováci najpozitívnejšie práve III. pilier, ktorý možno uzatvoriť už aj on-line. Prostredníctvom klientskeho portálu majú možnosť sledovať stav na svojom dôchodkovom účte. Výhodou je, že elektronickou formou možno vykonávať zmeny týkajúce sa ich sporenia vrátane elektronických výpisov z účtu. Na doplnkový starobný dôchodok vzniká nárok po zaplatení príspevkov najmenej za 120 mesiacov a dosiahnutí veku 55 rokov a môže sa vyplácať doživotne ako doživotný doplnkový starobný dôchodok alebo ako dočasný doplnkový starobný dôchodok, keď nasporená hodnota dôchodkového účtu sa rozpočíta na dobu určitú a vypláca sa najmenej 5 rokov
  • doplnkové dôchodkové fondy – rastový, vyvážený, konzervatívny, zaistený, globálny akciový fond (zhodnotenie od –10,86 percent do 15,84 percent)
  • investovanie do cenných papierov vrátane podielových listov
  • investovanie do nehnuteľností a drahých kovov

Darí sa vám z vášho príjmu usporiť nejakú čiastku na dôchodok? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame