Pravda o biopotravinách: Investícia do nášho zdravia či predražený mýtus?

bio

photl.com

Snažíte sa aj vy pri nákupe uprednostniť tie potraviny, ktorým na etikete svieti nápis „bio“ alebo „eko“? Takto označené výrobky pred pár rokmi zaznamenali obrovský boom. Sčasti predstavovali módny trend medzi spoločenskou vrstvou s vyššími príjmami, no zároveň nabádali ľudí, aby sa zamýšľali nad tým, čo vlastne vkladajú do úst. Daň za takto prezentovanú kvalitu je však dodnes pomerne vysoká – biopotraviny sú stále podstatne drahšie ako tie úplne bežné bez špeciálneho označenia. Odrazí sa však táto investícia aj na našom zdraví? Vedci si na biopotraviny posvietili poriadne zblízka.

Čo sa pod nálepkou „bio“ vlastne skrýva?

Biopotraviny sú produkty ekologického poľnohospodárstva. Ich organický pôvod v praxi znamená, že pestovanie resp. chov prebiehal bez použitia umelých hnojív, škodlivých chemických postrekov alebo geneticky modifikovaných organizmov. Sledovanie kvality sa však pri samotnej kultivácii nekončí. Bioprodukty musia podliehať prísnym normám aj pri následnom spracovaní a v procese výroby. Výsledok takéhoto postupu by mal byť šetrný nielen k nášmu organizmu, ale aj k životnému prostrediu. Rozoznať bioprodukt od bežného výrobku v rovnakej kategórii pritom vôbec nie je jednoduché. Ak ide o nebalenú potravinu (ovocie alebo zeleninu), spoľahnúť by ste sa mali najmä na svoj nos. Biopotraviny totiž intenzívnejšie voňajú a sú lákadlom aj pre hmyz, ktorý sa chemikáliám inštinktívne vyhýba.


Mohlo by vás zaujímať: Slováci si jogurty obľúbili: Ktoré kupujeme najčastejšie a prečo?


Ako je to na Slovensku?

Aj vďaka sile reklamy a šíreniu osvety záujem o biopotraviny v našich končinách stále stúpa. Ak si to Slováci v rámci rodinného rozpočtu môžu dovoliť, v záujme lepšieho zdravia prihliadajú na pôvod kupovaných potravín. Dbajú o svoj výzor a tomu prispôsobujú aj stravu, v ktorej sa snažia chemikálie obmedzovať. Prieskum sa od reality však v zásadnej veci líši. Zatiaľ čo v anketách organické výrobky uprednostňuje až 40% opýtaných, v obchodoch sa predajú len necelé dve percentá produktov tohto typu. Problémom sú nasledovné faktory:

  • vysoká cena – biopotraviny sú oproti bežným potravinám niekedy až dvojnásobne drahšie. Viacpočetné rodiny, prípadne domácnosti s nízkym príjmom si ich nákup jednoducho nemôžu dovoliť.
  • slabý výber – hoci sú medzi základnými surovinami dostupné aj tie v bio kvalite, mnohé položky s organickým pôvodom na pultoch bežných predajní chýbajú. Riešením sú obchodíky zamerané na tento druh tovaru a racionálne stravovanie, tie však členovia domácnosti počas bežných nákupov nenavštevujú.
  • nedôvera – doterajšie výskumy odhalili, že až 5% biopotravín je falošných

Čo na biopotraviny hovoria vedci?

Prekvapivé výsledky priniesol nedávny výskum tímu odborníkov zo Stanford University. Ten podrobil dôkladnej analýze vyše 200 štúdií zameraných na prínos biopotravín v rámci zdravia človeka. To, kvôli čomu spotrebitelia preferujú bioprodukty však v samotnom závere vyznelo ako mýtus. Biopotraviny totiž oproti tým bežným neobsahujú viac vitamínov ani proteínov a množstvo pesticídov je len o 30% nižšie. Z toho jednoznačne vyplýva, že nie sú výživnejšie a spotrebiteľ nemá nijakú záruku, že s nimi nekonzumuje aj obávané pesticídy. „Konzumenti si vyberajú organické potraviny z viacerých dôvodov, hoci tieto výsledky naznačujú, že neexistuje žiadny badateľný rozdiel medzi organickými a bežnými potravinami z hľadiska výživovej hodnoty alebo zdravotných benefitov,“ uviedol profesor Alan Dangour.


Mohlo by vás zaujímať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu


Každá minca má dve strany

Aj keď spomínaný prieskum nedopadol v prospech biopotravín, treba podotknúť, že vedci nezisťovali ich dlhodobé účinky. Rozdiel 30% v obsahu pesticídov nemusí byť veľký, no za desaťročia konzumácie biopotravín sa môže podpísať pod výraznejšie benefity v otázkach zdravia. Biopotraviny na našom jedálnom lístku majú určite svoj význam, treba ich však nakupovať s rozumom. Pred obchodnými reťazcami skúste uprednostniť tržnicu či overených domácich pestovateľov. Sami zistíte, že ich produkty bez použitia chemikálií sú chutnejšie.


Čo si o biopotravinách myslíte vy? Podľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Johnny
Odporúčame