Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo – a fungujú vôbec?

plechovky

photl.com

Dlhé hodiny strávené za volantom, náročný deň v práci či prebdená noc – to všetko sú situácie, v ktorých náš organizmus dostáva poriadne zabrať a potrebuje patričnú vzpruhu. Jedným zo životabudičov, po ktorých siahame najčastejšie, sú práve energetické nápoje kvôli ich obsahu mnohých alkaloidov. Podľa viacerých štúdií však tieto nesýtené drinky dokážu narobiť viac škody ako úžitku a ich účinok sa poriadne preceňuje. Potrebujete nakopnúť myseľ? Odborníci radia, aby ste si radšej vychutnali šálku kávy.

Energetické nápoje nie sú až také všemocné

Ak by sme si pozorne preštudovali zloženie energetických nápojov, našli by sme tam celý rad povzbudzujúcich látok a výťažkov, ktorých úlohou je naštartovať náš organizmus, keď mu dochádzajú sily. Svetlo sveta však nedávno uzrela štúdia, podľa ktorej sú účinky týchto látok preceňované a pripisuje sa im efekt, aký v skutočnosti vôbec nemajú. Výskum zverejnil časopis Nutrition Reviews, ktorý poukazuje na taurín, guaranu a ginseng. Podľa výsledkov pri týchto ingredienciách dochádza „k nedostatku dôkazov potvrdzujúcich tvrdenie, že zvyšujú výkon“.


Mohlo by vás zaujímať: Energetické drinky: Koniec únavy alebo vášho zdravia?


Tajomstvo spočíva v kofeíne

Okrem spomínaného taurínu, guarany a výťažkov rastliny ginseng energetické nápoje obsahujú tiež organický metabolit d-glukuronolaktón, vitamíny skupiny B a iné zlúčeniny. Tím vedcov preštudoval obrovské množstvo prieskumov zasvätených účinkom týchto látok samotných aj v kombinácii s kofeínom. A výsledok? Jediným prvkom, ktorý nám naozaj dokáže vliať do žíl potrebnú energiu je spomínaný kofeín. Jeho dávka nesmie presiahnuť 32 mg na 100 ml, preto priemerná plechovka o objeme 250 ml ukrýva v sebe maximálnu možnú dávku okolo 80 mg. Ak by sme si však namiesto tohto nápoja dožili šálku kávy, prijali by sme od 50 do 100 mg a účinok by bol porovnateľný.

Pozor na vedľajšie účinky

Okrem zistenia, že energetické nápoje majú na náš organizmus rovnaký povzbudzujúci efekt ako káva, treba tiež upozorniť na možné vedľajšie účinky zvyšných látok. Tím austrálskych vedcov v tejto oblasti zbieral údaje sedem rokov a dopracoval sa k zaujímavým výsledkom. Energetické nápoje sa môžu negatívne prejaviť týmito symptómami:

  • srdcovocievny systém – búšenie srdca, tachykardia, ischémia, bolesti/pálenie na hrudi
  • chvenie – tras rúk a nôh, tŕpnutie tváre
  • bolesti hlavy
  • sťažené dýchanie
  • malátnosť, slabosť, pocit na odpadnutie
  • dráždenie tráviaceho traktu
  • nespavosť

Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa unavení a bez energie? Naštartujú vás tieto životabudiče!


Opatrnosti nikdy nie je dosť

Energetické nápoje sú tabu pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nemali by však mať ani miesto vo výbave tínedžerov, ktorí potrebujú študovať kvôli dobrým výsledkom v škole. Nebezpečnou kombináciou sa stávajú energetické nápoje a alkohol, ktorá aj mladým ľuďom môže spôsobiť vážne srdcové ťažkosti. V minulosti už 200-miligramová dávka kofeínu denne bola spájaná s vyššou mierou rizika potratu aj infarktu.


Aké sú vaše skúsenosti s energetickými nápojmi? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame