Pravda o PET fľašiach: Skutočne nám škodia, alebo sú úplne nezávadné?

Voda

pixabay.com

Viaceré štúdie i články sa v posledných rokoch zamerali na potenciálne zdravotné problémy, ktoré môže človek spôsobiť využívanie PET fliaš. Tie sú v súčasnosti najrozšírenejším obalovým materiálom pre nápoje na Slovensku. Až 85 percent fliaš je vyrobených práve z neho. Je pre nás však úplne zdravotne nezávadný? A ako zistíme, že fľaša, ktorú držíme práve v rukách je v poriadku?

Pod prísnou kontrolou

Výroba, používanie i skladovanie fliaš PET (polyetyléntereftalát) je u nás pravidelne kontrolované Úradom verejneho zdravotníctva. Podľa nariadení Európskej komisie by fľaša mala byť vyrobená tak, aby neuvoľňovala do potravín látky v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí alebo vplývať na zloženie nápojov.

Materiály použité na výrobu a aj výsledná fľaša sa vždy hodnotí podľa toho, ako bude v budúcnosti využitá a to podľa najkritickejších podmienok.Týka sa to aj extrémnych situácií, akými môže byť napríklad vysoká teplota. Fľaša tak napríklad nesmie vylučovať do tekutiny látky, ak je vystavená nadmernému teplu.


Mohlo by vás zaujímať: Plastové nádoby či PET fľaše a rakovina: Naozaj sú jednou z jej príčin?


Nie sú rizikom

Odborníci z Národného referenčného laborátoria pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami v Poprade tvrdia, že klasické PET fľaše by nemali predstavovať bezpečnostné riziko. „Na základe dostupných informácií je možné konštatovať, že PET fľaše pri správnom procese výroby, skladovania, distribúcie a používania spotrebiteľom nepredstavujú zdravotné riziko vo vzťahu k látkam, ktoré by mohli migrovať z PET fliaš a tak ohroziť zdravie ľudí,“ tvrdí Milada Syčová zo zmieňovaného laboratória. Minerálok z týchto fliaš sa teda obávať nemusíme..

Jedným z najčastejších mýtov o balených vodách je informácia o uvoľňovaní bisfenolu A z PET fliaš. Táto látka sa však pri ich výrobe nikdy nepoužívala, naopak vyskytuje sa v polykarbonátových flašiach, ktoré sa nepoužívajú na balenie minerálnych vôd na Slovensku.

Fľaše majú svoje označenia

Možno ste si pri využívaní fliaš i iných plastových obalov na nich všimli trojuholník s číslom. Toto označenie ciframi od 1 do 7 určuje bezpečnostné kategórie balenia. Absolútne nezávadnou formou sú čísla 2,4 a 5. Pri čísle 2 ide o balenia, ktoré sa využívajú na výrobu krabíc od mlieka, saponátov či fliaš na oleje. Číslo 4 slúži na plastové vrecká a 5 na tégliky od jogurtu.

Minerálky či iné nápoje nájdeme najčastejšie v PET fľašiach v kategórii 1. Tá je, ako potvrdil Úrad verejného zdravotníctva, nezávadná, no neodporúča sa znovu využívať. Kvôli potenciálnemu bakteriálnemu zaneseniu by mohla pri opätovnom použití škodiť zdraviu.


Mohlo by vás zaujímať: Myslite ekologicky: Nahraďte jednorazové obaly či tašky inými možnosťami


Neškodia nám, ale životnému prostrediu

Napriek tomu, že PET fľaše nepredstavujú priame riziko pre človeka, ktorý z nich pije, treba myslieť na ich dopad na životné prostredie. Plasty sa v prírode rozkladajú stáročia a sú nimi mimoriadne znečistené napríklad aj mnohé vodné plochy – od jazier cez rieky až po oceány. Vhodnou alternatívou je využívanie fliaš z rôznych materiálov, ktoré sú určené na viacnásobné použitie, prípadne kupovať minerálky vo vratnom skle.


Kupujete vodu v PET fľašiach? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip, TASR
Odporúčame