Pravda o solení a vyprážaní: Skoncujte s najväčšími mýtmi vo vašej kuchyni

vyprážanie

sxc.hu

Kraľuje vašim predstavám o zdravom životnom štýle minimum soli a vyprážaných jedál? Hoci povedomie o škodlivých vplyvoch týchto strašiakov stúpa, nie všetky rady sú interpretované správne. Zistite aj vy, čo a v akom množstve si môžete na tanieri dopriať. Mnohé zaužívané obmedzenia totiž patria do kategórie nepodložených mýtov. Poradíme vám tiež, ako sa nadmernému množstvu soli vyhýbať a ako predchádzať srdcovocievnym ochoreniam s nedeľným rezňom.

Mýtus: Vyprážanie je cesta k ochoreniam srdca a ciev

Vyhýbate sa vyprážaným rezňom, syrom, hranolčekom a iným pochúťkam pripravovaným na oleji? V tom prípade si zrejme strážite hladinu cholesterolu a s obehovým systémom nemáte nijaké problémy. Rovnako dobre sa však môžu cítiť aj tí, ktorí vyprážaným jedlám z času na čas podľahnú. Vedci totiž prišli na to, že vyprážanie so srdcovocievnymi ochoreniami nijako nesúvisí. Presvedčila ich o tom asi desaťročná štúdia v Španielsku, do ktorej sa zapojilo 40 tisíc ľudí z dvoch tretín zastúpených ženami. Tí sa vo svojej stredomorskej kuchyni nijako neobmedzovali – vyprážané jedlá konzumovali doma aj v reštauráciách. Nakoniec sa medzi nimi vyskytlo 606 prípadov srdcových chorôb, no tie nezáviseli na množstve prijatého tuku. To, na čom teda pri vyprážaní naozaj záleží, je samotný olej. „V stredomorských krajinách, kde je olivový a slnečnicový olej najpoužívanejším tukom na vyprážanie a kde sa konzumujú obrovské množstvá vyprážaných jedál, nebola spozorovaná žiadna súvislosť medzi konzumáciou vyprážaného a rizikom srdcovocievnych ochorení,“ píšu autori v záveroch výskumu. Profesor Michael Leitzmann navyše upozornil na dve veľmi podobné štúdie, ktorých výsledok bol rovnaký. „Ak si to dáme všetko dokopy, mýtus, že vyprážaná strava všeobecne škodí srdcu, nepotvrdzuje žiadny dostupný dôkaz.“


Mohlo by vás zaujímať: Pri dlhom vyprážaní na slnečnicový olej zabudnite: Lepšia je bravčová masť!


Mýtus: Nadmerné množstvo soli si sypeme do taniera sami

Patríte k ľuďom, ktorí si jedlo dochutia soľou ešte skôr, ako vložia prvé sústo do úst? Ide síce o veľmi nezdravý zlozvyk, no ten nie je ako jediný zodpovedný za nadmerné množstvo soli v strave. Až 80% soli, ktorú prijímame, totiž pochádza zo spracovaných surovín. Z toho dôvodu potravinársky priemysel neustále atakujú organizácie s cieľom dosiahnuť zníženie obsahu soli vo výrobkoch. K tomu by malo dôjsť až o 40 – 50% v záujme zdravia populácie. Či sa to ale niekedy podarí, je otázne.

Mýtus: Do odporúčanej dennej dávky soli sa nedá vmestiť

Zdá sa vám čajová lyžička soli denne ako odporúčanie od odborníkov nedosiahnuteľná? Možno si istý čas budete zvykať, no za pokus to určite stojí. Ako prvé by ste mali obmedziť, prípadne celkom vylúčiť, nasledovné potraviny a dochucovadlá:

  • sójovú omáčku – okrem množstva emulgátorov a farbív má najväčší podiel v zložení práve soľ
  • slané občerstvenie – čipsy, tyčinky, slané oriešky a iné dobroty majú prehnaný kalorický obsah aj množstvo soli
  • šunku, syry, slaninu – študujte etikety a vyberajte tie najmenej slané
  • bujóny – namiesto nich použite len štipku soli, koreniny a bylinky

Mohlo by vás zaujímať: Dilema vo vašej kuchyni: Je zdravšia masť alebo olej?


Mýtus: Drahý olivový olej sa požíva iba na šaláty

Priaznivé účinky olivového oleja ako zdravšej formy tukov bola potvrdená odborníkmi už niekoľkokrát. Ide o pomerne vzácnu surovinu, za ktorú v obchodoch musíme zaplatiť aj desiatky eur. Ak si to však vaša peňaženka môže dovoliť, jeho čaro objavíte aj pri varení a vyprážaní. Pokiaľ ho neprepálite, cenné výživové látky sa z neho neodparia ani nestratia. Olivový olej bez ujmy prekoná aj 200° C. Kúpte si ho v tmavej fľaši a skladujte ho pri izbovej teplote na suchom mieste bez prístupu svetla. Za týchto podmienok vám bez problémov vydrží aj dva roky. Podľa vedúcej lekárky poradne zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave Alžbety Béderovej je pritom na vyprážanie vhodnejší rafinovaný olivový olej.

Mýtus: Na vyprážanie je najlepší slnečnicový olej

Hoci ho používa väčšina slovenských domácností, podľa Alžbety Béderovej nie je najlepšou voľbou. Väčšiu stabilitu má repkový olej a preto je na vyprážanie vhodnejší, rovnako ako bravčová masť. „V bravčovej masti je 47 percent kyseliny olejovej, tá stabilita je tam zaručená. Určite radšej budem vyprážať v bravčovej masti ako v slnečnicovom oleji,“ zdôraznila odborníčka.


Snažíte sa v kuchyni obmedzovať olej a soľ? Čo si o nich myslíte? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma, TASR
Odporúčame